Політичні новини України та світу

Британія може зазнати поразки у конфлікті, якщо не наростить випуск танків Challenger 3, попереджає експерт.

За інформацією експерта, кількість цих танків може бути недостатньою, якщо Великобританія вирішить долучитися до потенційного конфлікту.

Оновлення британських танків Challenger 3 вказує на суттєві проблеми в оборонній політиці Великої Британії, зокрема на брак достатньої кількості техніки, повільність постачання і стратегічну неузгодженість. Це зазначає професор міжнародних відносин у Макалестерському коледжі в Сент-Полі, Ендрю Летем, у статті для 19FortyFive.

"Модернізація лише 148 танків є небезпечно недостатньою в епоху, позначену російською агресією в Європі. Танки все ще мають велике значення, як продемонструвала Україна, а обмеженим бронетанковим силам Великої Британії не вистачає маси, щоб вести бойові дії або заспокоювати союзників по НАТО", - підкреслив експерт.

Летем вважає, що британська оборонна стратегія, що відрізняється дорогими платформами, але обмеженою їх кількістю, ставить під сумнів її надійність.

"Якщо Британія не візьме на себе серйозні зобов'язання з відновлення своїх бронетанкових сил і промислової бази, Challenger 3 залишиться лише символічним - вражаючим на папері, але неефективним у реальній війні", - зазначив професор.

Експерт звернув увагу на те, що до квітня 2025 року Великобританія має намір оновити всього 148 танків Challenger 2 до сучасного стандарту Challenger 3. Професор підкреслив, що така цифра є надто незначною і може створити серйозні ризики.

"Ще більш тривожним є те, що програма Challenger 3 відображає всі недоліки, які існують в оборонній політиці Великої Британії: токсичну комбінацію політичного ухилення, фінансової нестачі, стратегічної невідповідності та проблем у процесі закупівель", - зазначає автор статті.

Як зазначив Летем, Британія не потребує тисячі танків, але їй важливо мати достатню кількість техніки, щоб витримати виснаження, підтримувати своїх союзників та протистояти ворогам.

"148 танків насправді не становлять значну силу. Це всього лише обмежена кількість ресурсів, які маскуються під концепцію стримування. Насправді, британські бронетанкові сили сьогодні є майже лише символічним проявом", - підкреслив експерт.

Аналітик зазначив, що в даний момент ризик недостатньої кількості танків у Великій Британії полягає в тому, що війна триває не лише на території України, але й існує загроза розширення конфлікту на східні кордони НАТО.

"Уроки, які ми отримали з України, важкі, але зрозумілі: танки все ще відіграють важливу роль, і їх кількість має бути значною. Вони піддаються знищенню. Їм необхідні заміни. І якщо Великобританія не бажає залишатися осторонь у наступній великій війні - або не хоче бути лише другорядним гравцем - програма Challenger 3 не відповідає реаліям", - зазначив він.

Автор матеріалу додав, що наразі ситуація є такою, що Британія матиме менше танків, ніж Польща та Німеччина.

"Менше, аніж навіть в Італії, яка вже давно прийняла ідею про недостатню силу своїх сухопутних військ. Незважаючи на те, що британська армія часто наголошує на "перевазі можливостей над числом", у контексті індустріальної війни ця теза стає все більш беззмістовною. Жоден серйозний експерт в сфері оборонного планування не буде стверджувати, що Великобританія повинна відповідати Росії у танковій боротьбі в рівних умовах. Однак, виникає слушне питання: чому одна з найбільших країн НАТО має бронетанкові сили, які менші за чисельністю, ніж у багатьох членів Альянсу другого ешелону? Це не лише проблема закупівель — це також питання довіри," - зазначив Летем.

Окрім того, програма Challenger 3 має затримки у постачаннях. Як зазначає експерт, такий ритм був би виправданим у мирний час, але в умовах нинішніх світових конфліктів це не є прийнятним.

"Провал з броньованою розвідувальною машиною Ajax, наприклад, продовжує ставити під загрозу плани з модернізації збройних сил. Інші старі системи також втрачають актуальність. Хоча зобов'язання Великої Британії надати танки Україні є гідним похвали, це лише посилило нестачу в її власній армії," - зазначив аналітик.

Летем передбачив, що за наявними в країні ресурсами британський флот може зникнути, якщо війна в Європі затягнеться більше ніж на тиждень. Якщо ж конфлікт триватиме понад місяць, то Великобританія виявиться неспроможною продовжувати боротьбу.

Є ще одна, не менш неприємна істина: Лондон досі не адаптувався до нових стратегічних реалій. Період однополярності, який тривав після закінчення холодної війни, завершився. Ера незначних конфліктів і пафосних промов залишилася позаду. Сучасний світ став багатополярним, небезпечним і жорстко матеріальним. Сила тепер вимірюється не у звітах та теоретичних оцінках, а в кількості вироблених боєприпасів, відновлених танків і активованих батальйонів. Великій Британії необхідно знову оволодіти принципами маси, витривалості та серйозності, - підкреслив експерт.

Раніше експерт назвав п'ять найгірших американських танків в історії. За його словами, до цього переліку увійшли тракторний танк "Дістон", M3 Lee/Grant, M551 Sheridan, M3 Stuart та MBT-70.

Водночас оборонний оглядач розповів про п'ять найкращих танків Європи. До цього рейтингу потрапили такі танки, як Ariete (Італія), Оплот-М (Україна), Leclerc (Франція), Challenger 2 (Велика Британія) та Leopard 2A7 (Німеччина).

Читайте також