Політичні новини України та світу

Андрусів: Китай з терпінням чекає на переговори зі Сполученими Штатами | Еспресо

Ще у 2022 році я писав, що Китай може стати основною причиною, чому Росія зможе вести війну проти нас дуже довго

Я також писав, що Китай не дасть Путіну програти, і буде підтримувати його в міру зростання такої загрози. Власне, десь так і сталось.

Сьогодні Китай купує 50% російської нафти, товарообіг між ними виріс зі 150 млрд дол. до 240 млрд дол. з 2022 року, і китайці постачають росіянам обладнання для військових заводів, для збільшення обсягу військової продукції. Щобільше, Китай і Росія за ці роки стали мало не братами-близнюками, постійно діючи в унісон щодо війни в Україні. Очевидно, що без такої підтримки російські війська вже давно б не змогли продовжувати бойові дії.

Тому для нас Китай є проблемою номер 2 після Росії.

Цього тижня Трамп довів тарифи проти Китаю до 125%, а китайці відповіли піднявши до 84%. Зрозуміло, що це тільки початок протистояння між двома економіками світу, на які припадає майже 40% світової економіки. Цей конфлікт ще відомий як "пастка Фукідіда". Подивімось, як може відповідати Китай, окрім тарифного протистояння.

Читайте також: Тарифи, санкції чи цінові стелі не здатні зупинити війну

Тарифна напруга є лише видимою частиною більшого конфлікту. Насправді, кілька тижнів тому стало відомо про витік стратегічного документа Пентагону, в якому Китай був визнаний головним військовим противником Сполучених Штатів. Багато експертів вважають, що Китай має намір підготуватися до можливого вторгнення на Тайвань у 2026 році, і це відбуватиметься досить швидко. Справжність цих планів підтверджується намірами США перекинути додаткові війська в Тихоокеанський регіон, зокрема, 20 тисяч солдатів, які планується вивести з Європи.

Отже, ймовірність військового вторгнення Китаю на Тайвань є досить високою, і торговельна війна може надати цьому процесу додатковий імпульс. Важливо зазначити, що США не можуть дозволити собі втратити Тайвань, адже він виробляє 90% передових чипів, без яких Сполучені Штати можуть втратити конкурентоспроможність у сфері штучного інтелекту.

Ще одним із способів відповіді Китаю може бути посилена і безпосередня військова підтримка Росії. Наприклад, ми вже спостерігали за випадками з китайськими добровольцями, які потрапили в полон. Є ймовірність, що кількість таких "добровольців" може швидко зрости. Це може бути вигідно Китаю, оскільки дозволить здобути бойовий досвід перед можливим вторгненням на Тайвань, а також створить серйозні виклики для США в Європі через загрозу успіху Росії в Україні.

Читайте також: Трамп і геополітична іронія

Це друга тарифна війна Трампа з Китаєм. Перша була у 2018-19 рр., тоді він обклав тарифом 15-25% 360 млрд дол. китайських товарів. Китайці також відповідали підвищенням тарифів. Закінчилась ця війна підписанням мирної угоди в січні 2020 року "фаза 1", де Китай брав на себе зобов'язання купляти товарів з США додатково на 200 млрд дол. Мала бути й друга фаза, але строк Трампа закінчився.

Виходячи з наявного досвіду, Китай зосередився на очікуванні нових можливостей для ведення переговорів. Крім того, країна має ще один важливий аргумент — девальвацію юаня. Хоча це не найкраще рішення, такий крок може допомогти зберегти конкурентоспроможність експорту і пом'якшити наслідки від тарифних обмежень. На мою думку, цей розвиток подій наразі виглядає найбільш імовірним, оскільки розвідувальні дані США свідчать про те, що Китай не готовий до військового вторгнення на Тайвань. Проте, я особисто переконаний, що конфлікт між США і Китаєм є неминучим.

Витік інформації

Про автора. Віктор Андрусів — політичний та соціальний активіст, експерт-аналітик і автор статей.

Читайте також