Політичні новини України та світу

139 тисяч квадратних кілометрів небезпеки: чому Україні знадобиться десятиліття для очищення території від мін

На 11-му році конфлікту Україна зіткнулася з небаченим рівнем забруднення територій вибухонебезпечними артефактами, що становить серйозну загрозу для безпеки громадян та економічного зростання держави.

Щомісяця російські міни забирають життя та завдають шкоди здоров'ю як військовим, так і цивільним українцям. За інформацією Міністерства оборони, станом на квітень з початку повномасштабної війни в Україні загинуло 336 осіб, серед яких 18 дітей. Крім того, 825 людей отримали поранення, з них 92 — діти.

На початку 2024 року близько 156 тисяч квадратних кілометрів території України вважалися потенційно забрудненими мінами та іншими вибухонебезпечними предметами. Проте завдяки старанням операторів протимінної діяльності та підрозділів розмінування Сил безпеки та оборони, ця площа зменшилася на 17 тисяч квадратних кілометрів, і тепер складає приблизно 139 тисяч квадратних кілометрів. Це все ще становить близько 23% загальної площі країни.

"З 24 лютого 2022 року фахівці-сапери ДСНС вилучили більше 500 тисяч небезпечних вибухових предметів, обстеживши територію площею понад 1700 квадратних кілометрів. Щодня наші піротехніки виконують десятки виїздів, під час яких виявляють і знищують близько ста боєприпасів", -- повідомив голова ДСНС України Андрій Даник.

Згідно з оцінками, наданими Державною службою України з надзвичайних ситуацій (ДСНС), розмінування може зайняти від 5 до 10 років, залежно від темпів виконання робіт та наявних ресурсів. Проте ряд міжнародних фахівців висловлює думку, що при актуальних темпах очищення територій цей процес може тривати набагато довше.

Навіть у наш час, через вісімдесят років після закінчення Другої світової війни, ми продовжуємо отримувати регулярні звіти про виявлені боєприпаси та міни з тієї епохи, яка здається вже досить віддаленою. Легко припустити, що процес вирішення сучасної української проблеми розмінування навряд чи відбудеться набагато швидше.

За оцінками Світового банку, для повного очищення замінованих територій України необхідно понад 37 мільярдів доларів США. Україна активно співпрацює з міжнародними партнерами для залучення необхідних ресурсів та експертизи. У лютому 2024 року була створена Коаліція з протимінної діяльності, до якої наразі входять 22 країни .

Коаліція з розмінування є найчисленнішою серед усіх коаліцій у сфері спроможностей, налічуючи 22 держави-учасниці. Серед них, крім Литви та Ісландії, можна виділити Бельгію, Грецію, Данію, Естонію, Ірландію, Іспанію, Італію, Латвію, Молдову, Німеччину, Польщу, Словаччину, Угорщину, Францію, Фінляндію, Хорватію, Чехію, Швецію та Японію. Основними завданнями цих країн є надання Україні необхідної техніки та обладнання, а також навчання українських спеціалістів.

Коаліція зосереджена на двох ключових напрямках: гуманітарному та військовому розмінуванні. Її головна мета полягає в залученні міжнародної підтримки для реалізації цих ініціатив.

Демонтаж вибухонебезпечних залишків в Україні зіткнувся з кількома суттєвими викликами:

Попри численні виклики, у 2024 році було здійснено нетехнічне обстеження у 165 територіальних громадах, що втричі перевищує заплановані цілі. Було виявлено понад 300 квадратних кілометрів територій, які, ймовірно, забруднені, і які потребують подальшого гуманітарного розмінування. Крім того, підготовлено 3 735 фахівців у цій сфері.

Україна продовжує активну роботу з розмінування, залучаючи міжнародну підтримку та впроваджуючи новітні технології для прискорення процесу очищення територій від вибухонебезпечних предметів.

Щоб пришвидшити процес розмінування, українські експерти активно впроваджують сучасні технології. На форумі "Security 2.0", що відбувся в жовтні 2024 року, були представлені механізовані засоби для розмінування, безпілотники для аерофотозйомки, а також спеціально навчені саперні собаки. Ці інновації значно покращують ефективність і безпеку розмінувальних робіт.

У цьому році "Краматорський завод важкого верстатобудування" (КЗВВ) розробив дистанційно керовану систему механізованого розмінування Germina URCM-3000. Машина здатна розміновувати до 5 гектарів за день і витримувати підрив протитанкової міни.

Наразі перший зразок проходить дослідну експлуатацію в одного з операторів протимінної діяльності. Після завершення випробувань URCM-3000 направлять на сертифікацію.

Під час демонстраційних тестів Germina ефективно нейтралізувала всі закладені на полігоні навчальні макети вибухових пристроїв. Серед них були протитанкові міни ТМ-62 та ПТМ-4, а також протипіхотна фугасна міна і ручні гранати.

Понад 60% компонентів машини виготовлені в Україні. Вона оснащена двигуном Caterpillar, шасі та гідравлікою від провідних європейських і американських виробників. Система дистанційного керування дозволяє управляти Germina на відстані до одного кілометра. Час безперервної роботи становить 10 годин.

Упродовж першої половини року передбачено постачання п'яти машин, призначених для гуманітарного розмінування в Київській, Харківській, Миколаївській та Херсонській областях. Гарантія на експлуатацію становитиме три роки. Приблизна вартість базової комплектації складе 500 тисяч євро, що в кілька разів нижче за ціни іноземних аналогів.

Сьогодні терміни завершення розмінування України практично не можливо передбачити. У першу чергу ще тому, що ми не знаємо, коли закінчиться війна. А міни залишаються самим дешевим і досить ефективним чинником стримування ворога під час бойових дій.

На жаль ми бачимо сьогодні загальну кризу боротьби з мінною небезпекою. Так у березні цього року стало відомо Литва разом із Латвією, Естонією й Польщею, які є членами НАТО, виходять із Конвенції про протипіхотні міни (Оттавська конвенція). Вихід з Оттавського договору, до якого приєдналося понад 160 держав, дозволить Польщі та країнам Балтії створити запас протипіхотних мін. Серед 36 країн, які не підписали Оттавський договір, - Росія, США і Китай.

Фінляндія оголосила про можливість виходу з Оттавського договору у відповідь на використання Росією протипіхотних мін у війні в Україні. Це свідчить про те, що основною загрозою для безпеки Європи є агресивна політика нашого північного сусіда. Таким чином, вирішення проблеми, пов'язаної з мінами, є лише частиною більш масштабної глобальної проблеми — загрози, що виходить від путінської Росії. Лише тоді, коли цивілізований світ знайде вихід з цієї ситуації, можна буде стверджувати, що питання розмінування в Україні стане виключно технічним і фінансовим викликом.

Читайте також