Політичні новини України та світу

10 квітня: сьогодні відзначаємо церковне свято, а також дізнаємось, чого слід остерігатися та які особливості погоди можуть вплинути на цей день.

Яке релігійне свято святкують віряни 10 квітня за старим та новим календарем, що заборонено робити в цей день, та хто відзначає іменини?

10 квітня за новим церковним календарем відзначають пам’ять святого мученика Терентія та його сорока воїнів, а також благочестивого гетьмана Петра (Конашевича-Сагайдачного). У цій статті ми розглянемо традиції, народні прикмети і заборони цього дня, а також дізнаємось, яке церковне свято святкують віряни за старим стилем.

2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль - новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше. Але частина вірян продовжують дотримуватися старого стилю (юліанського) - його збереження залишається правом релігійних громад і монастирів.

Православне свято, яке відзначається 10 квітня (23 квітня за юліанським календарем), присвячене пам'яті благочестивого гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного.

10 квітня за новим церковним календарем (в деяких джерелах вказується 7 квітня) вшановується український святий, політичний діяч, дипломат і меценат Петро Конашевич-Сагайдачний. Майбутній гетьман України з'явився на світ 11 травня 1575 року (одна з можливих дат) у селі Кульчиці, що розташоване неподалік Самбора на Львівщині. Він походив із родини шляхтичів православного віросповідання. Батька звали Конаш, тому прізвище Конашевич, ймовірно, вказує на його батьківське походження, а не є справжнім прізвищем.

Відомо, що рід Конашевичів мав у Речі Посполитій власний герб і привілей обирати віру, тож Петро після народження був охрещений у православ'ї й сповідував його до смерті.

Коли Сагайдачному, відомому за своїм козацьким прізвиськом, яке походить від слова "сагайдак" (коробка для стріл), виповнилося трохи більше тридцяти, його обрали гетьманом Війська Запорозького. Цікаво, що саме Петро став першим, хто почав підписуватися як Гетьман Запорозький. Він досягнув скасування посади старшого, що підпорядковувалася польській владі, та домігся, щоб обраний козаками гетьман отримав повноваження, необхідні для скасування обмежень на права та свободи козаків, а також щоб мешканці України мали можливість вільно обирати свою релігію.

Петро Сагайдачний став ініціатором ряду успішних експедицій запорізьких козаків, спрямованих проти Кримського ханства, Османської імперії та Московії. Він здобув популярність як щедрий покровитель православних братств і підтримувач братських шкіл. Після створення Київського (Богоявленського) братства він та весь Запорозький військовий загін приєдналися до цієї організації.

1620 року гетьман Сагайдачний запросив і супроводжував до Києва Патріарха Єрусалимського Феофана III - той висвятив багатьох українських православних єпископів, які стали борцями за віру, українську освіту та культуру. Так на території Київської митрополії відродилася православна ієрархія, а Київ повернув собі значення культурного та релігійного центру України.

Гетьман помер у 1622 році в Києві, отримавши серйозні поранення під час битви під Хотином. У своєму заповіті Петро залишив своє майно на підтримку освітніх і релігійних благодійних ініціатив. Відомого гетьмана поховали в Богоявленській церкві Київського братства.

У 2020 році Священний синод Православної церкви України проголосив Петра Конашевича-Сагайдачного святим.

Сьогодні за юліанським календарем відзначається православне свято - день вшанування пам'яті преподобного Іларіона Нового. Раніше інформаційне агентство УНІАН повідомляло про це церковне свято, яке припадає на цю дату за старим стилем, а також про заборони, що діють в цей день.

У народі 10 квітня - свято Терентьєв день. Прикмети говорять про погоду і врожай:

Цього дня радять спостерігати за сходом сонця - якщо воно в серпанку або мареві, то рік буде хлібним. До речі, звідси пішла і друга назва свята - Терентій Маревний.

У церковне свято 10 квітня, як і в будь-який інший день, не слід лаятися, пліткувати, заздрити, ображати людей або тварин, відмовляти в допомозі, милостині, а також надто веселитися.

Триває Великий піст: тим, хто постує, цього дня дозволяються гарячі страви без олії. Раніше ми докладно розповідали, що можна і не можна їсти у Великий піст 2025 року - календар харчування по днях. Слід пам'ятати, що обмеження в їжі під час посту - далеко не головне, набагато важливіше не грішити, стежити за своїми думками, словами і вчинками.

Що сьогодні не рекомендується робити за народними віруваннями: у цей день варто утриматися від використання гострих інструментів, таких як сокири, пилки чи ножиці. Ця заборона пов'язана з пам'яттю про святого мученика Терентія та його 40 воїнів, які стали жертвами страти.

Сьогодні, в православне свято, віруючі підносять свої молитви до святих, просячи про укріплення своєї віри. Вони звертаються з проханнями про дарування сили в часи небезпеки, про прощення гріхів, а також про зцілення душевне і фізичне.

За народними прикметами цього дня потрібно вимити підлогу в будинку - тоді гості будуть завжди звані.

Сьогодні за церковним календарем святкують іменини такі імена, як Олександр, Максим, Григорій, Терентій, Федір та Яків.

Згідно з традиційним календарем, день ангела святкують Василь, Іван, Іларіон, Ілля, Микола, Сава та Степан.

Читайте також