Виявили "дорожню карту" для завершення війни в Україні? Які угоди були досягнуті між Рубіо та Лавровим?

"Телеграф" провів бесіди з міжнародними фахівцями, щоб дізнатися, що стоїть за "новою стратегією" та чи можна очікувати значних досягнень у результатах переговорів.
Державний секретар США Марко Рубіо зустрівся з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим під час безпекового форуму АСЕАН у Куала-Лумпурі. Ця зустріч тривала близько години та включала обговорення ряду важливих тем, серед яких конфлікт в Україні, ситуація в Сирії та Ірані, а також можливість відновлення дипломатичних відносин між США та Росією.
Під час прес-конференції, що відбулася після зустрічі, Рубіо повідомив, що учасники обговорили "дорожню карту" для вирішення конфлікту в Україні, підкресливши:
"Нам необхідно отримати план подальших дій, який продемонструє, як можливо вирішити конфлікт." Він також зазначив, що "новий підхід", представлений Росією, не можна вважати мирною концепцією, скоріше це те, що держсекретар США передасть Дональду Трампу. За його словами, бесіда з Лавровим була "відвертою і значущою", але президент США залишився "розчарованим через нерішучість російської сторони".
У заяві МЗС РФ після зустрічі йдеться, що обидві сторони підтвердили прагнення до мирного вирішення конфліктів, відновлення економічного та гуманітарного співробітництва і забезпечення свободи міжлюдських контактів між двома державами. Востаннє Лавров і Рубіо зустрічалися у лютому цього року в Саудівській Аравії.
"Телеграф" звернувся до експертів з питань міжнародної політики, аби з'ясувати, про який "новий підхід" може йти мова та чи варто очікувати великих результатів від цих переговорів.
Журналіст і депутат Верховної Ради 8-го скликання Вадим Денисенко зазначив, що поки що робити якісь висновки передчасно.
"Єдине, що можу додати, – це те, що Рубіо має намір донести цей підхід до Трампа. Отже, наразі немає сенсу коментувати ситуацію – потрібно або почекати на реакцію Трампа, або на публікацію цього підходу з боку росіян," – висловив свою думку експерт.
Директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко висловив думку, що зустріч між Сергієм Лавровим та Марко Рубіо, а також запропонована Росією ідея мирного врегулювання конфлікту, навряд чи можуть бути розглянуті як серйозний крок у напрямку досягнення миру.
"Рубіо сказав, що Лавров надав йому російське бачення подальшого розвитку мирно-переговорного процесу. І водночас визнав: це не зовсім те, чого вони очікували, хоча і передасть ці напрацювання Трампу", -- зазначив експерт.
Фесенко наголосив, що наразі не варто спекулювати щодо змісту російських пропозицій, оскільки не існує підтвердженої інформації.
"Наші фантазії й здогадки не мають значення. Я думаю, там немає нічого принципово нового чи проривного, що могло б забезпечити реальне припинення війни в Україні", -- додав він.
Аналітик також вказав на глухий кут у позиціях сторін:
"Сьогодні позиції Росії й України щодо умов завершення війни є кардинально протилежними, несумісними. Домовитися можна лише про припинення вогню. Всі інші варіанти -- це перспектива на роки, можливо, десятиліття, або до зміни влади в Росії".
Фесенко вважає, що навіть якщо США взяли російську пропозицію до розгляду, це не означає її прийнятність чи ефективність. Більше того, скептична тональність Рубіо, за словами експерта, свідчить про низьку оцінку ініціативи.
Також він підкреслив, що можливий російський план може мати швидше тактичний характер — виступати як спроба зменшити напругу з боку США або здійснити поступки в рамках імітації мирних переговорів.
"Це -- і погодження на третій раунд переговорів у Стамбулі, і демонстрація готовності до мирних переговорів, але цього замало. Потрібна реальна готовність до припинення вогню. Все інше -- це тактична імітація", -- резюмував Фесенко.
Раніше "Телеграф" інформував, що Володимир Зеленський під час зустрічі з Папою Римським Левом XIV 9 липня обговорив питання мирних ініціатив та пояснив, чому наразі неможливі переговори з Росією, навіть на нейтральній території Ватикану. Як зазначив український лідер, основною перешкодою залишаєтся позиція Кремля, який не сприймає жодних конструктивних пропозицій для ведення діалогу.