Політичні новини України та світу

Зеленський відправляється до Трампа, миротворці з Туреччини, австрійський уряд без ультраправих: головні новини дня.

Глава Української держави відправився до США, де українська команда має можливість укласти рамкову угоду щодо надр. Зеленський акцентує увагу на тому, що питання безпекових гарантій в рамках "угоди про надра" з американською стороною є для нього надзвичайно важливим.

Одним із елементів забезпечення безпеки України може виступити міжнародний військовий контингент. Наразі в Україні ведуться переговори щодо розширення західної "миротворчої місії" на повітряний і морський простір.

Сьогодні в Стамбулі відбувся новий етап переговорів між делегаціями Росії та США. Володимир Путін висловив задоволення співпрацею з адміністрацією Дональда Трампа, зазначивши, що вона "відходить від численних стереотипів, так званих норм і месіанських ідеологічних шаблонів своїх попередників".

А держсекретар США каже, що головна загроза для НАТО це союзники, які недостатньо коштів витрачають на оборону. Крім того, він підтвердив націленість на побудову відносин з РФ.

Усе, що має значення та викликає інтерес 27 лютого, зібрано в дайджесті "Європейської правди".

Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу – це зручно для отримання дайджестів та інших важливих і цікавих новин!

Президент України Володимир Зеленський відправився до Сполучених Штатів, де завтра планує зустрітися з Дональдом Трампом у рамках попередніх угод щодо укладення контракту на розробку корисних копалин. Зазначимо, що Трамп вже висловив своє здивування, адже раніше називав Зеленського диктатором.

Кабінет Міністрів надав повноваження віцепрем'єрці та міністру економіки Юлії Свириденко, а також міністру закордонних справ Андрію Сибізі на підписання двосторонньої угоди щодо корисних копалин зі Сполученими Штатами.

За даними BFMTV, президент Дональд Трамп нібито хотів скасувати візит Зеленського до Вашингтона, але змінив думку після розмови з президентом Франції Емманюелем Макроном.

До речі, Франція з осені також обговорює з Україною розробку українських копалин для своєї "оборонки".

Підписання рамкової угоди з США про надра зобов'яже дві країни розпочати міжурядові переговори щодо нової угоди про Інвестиційний фонд відбудови, яку український парламент повинен буде ще й ратифікувати.

Зеленський підкреслив, що для нього надзвичайно важливим є питання гарантій безпеки, яке стосується "угоди про надра" зі Сполученими Штатами. Він зазначив, що результат його майбутньої зустрічі з Трампом визначить, чи досягне угода про видобуток корисних копалин успіху, чи залишиться непомітною.

Складовою гарантій безпеки для України може стати іноземний військовий контингент.

В останні тижні європейські держави активізували переговори стосовно розміщення західного контингенту в Україні для контролю за імовірним майбутнім "припиненням вогню".

Агентство Bloomberg повідомляє, що Туреччина готова розглянути можливість відправки своїх військ в Україну.

Україна активно розглядає можливість розширення західної "миротворчої місії" на повітряний простір і водні акваторії, заявив представник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий.

Сьогодні в Стамбулі відбувся новий етап переговорів між делегаціями Росії та США, на якому обговорювалися питання функціонування посольств та розвиток двосторонніх відносин.

Щодо конфлікту між Російською Федерацією та Україною, Сполучені Штати Америки все ще не мають чіткого уявлення про справжні наміри Москви щодо миру і прагнуть оцінити серйозність цих намірів. Про це, зокрема, повідомив державний секретар США Марко Рубіо.

Глава Кремля Владімір Путін задоволений взаємодією з адміністрацією президента Сполучених Штатів Дональда Трампа.

"Ключовим моментом є те, що наші сучасні партнери виявляють прагматичний підхід, реально оцінюють ситуацію, відмовляючись від численних стереотипів, традиційних правил і ідеологічних штампів своїх попередників, які, насправді, стали причинами кризи в глобальних міжнародних відносинах", - зазначив Путін.

Нещодавно спецпосланник Дональда Трампа Стів Віткофф припустив, що "Стамбульська протокольна угода" може стати "орієнтиром для укладення мирної угоди між Україною та Росією".

Представник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий запевняє, що Сполучені Штати не висували Україні офіційної пропозиції повернутися до так званих "Стамбульських угод" для досягнення "мирного врегулювання".

Те, що Сполучені Штати розвертаються в сторону Росії, вже навіть відкрито визнає і державний секретар США Марко Рубіо. Він заявив, що Вашингтон хоче послабити зв'язки між РФ і Китаєм.

"Я не знаю, чи вдасться нам коли-небудь повністю відірвати їх від відносин з китайцями", - каже Рубіо.

Як пише Bloomberg, нещодавнє зближення Дональда Трампа з Росією деякі аналітики розцінили як спробу розколоти Москву і Пекін, так званий "зворотний Ніксон". Історичний візит президента Річарда Ніксона до Китаю близько 53 років тому підірвав глобальний вплив Росії і зблизив Пекін з Вашингтоном і віддалив його від Кремля, що змінило міжнародний баланс сил на десятиліття.

Рубіо зазначив, що посилення відносин між Китаєм та Росією може стати серйозною загрозою для США. Якщо Москва перетвориться на "постійного молодшого партнера" Пекіна, це поставить Вашингтон перед викликом з боку двох ядерних держав.

За словами держсекретаря Сполучених Штатів, Росія стала повністю залежною від китайців, "тому що ми відрізали її".

"Найвищим досягненням для нас є встановлення міцних зв’язків," - підкреслив він.

Нагадаємо, раніше редактор "Європейської правди" Сергій Сидоренко писав про те, США позбуваються звичної безпекової ролі для всієї Європи (яка насправді потребувала змін ще від часів розпаду СРСР), і переорієнтовується на Китай.

Враховуючи сучасну геополітичну обстановку, Європа, ймовірно, вже не викликає такої значної зацікавленості у Сполучених Штатів.

Держсекретар США Марко Рубіо висловив думку, що НАТО не опиняється під загрозою. Проте, він вказав на те, що певні союзники, які недостатньо інвестують у свою обороноздатність, можуть створювати ризики для альянсу.

На засіданні уряду Дональд Трамп оголосив про запровадження тарифу у 25% на товари, вироблені в країнах Європейського Союзу.

"Ми прийняли рішення, і ми оголосимо його незабаром, це буде 25%", - запевнив Трамп.

Дональд Трамп вже попереджав Європейський Союз про ці додаткові тарифи, вважаючи, що з його країною погано поводяться в Брюсселі.

"Я беру до уваги те, що було зроблено. Але ЄС був дуже несправедливий до нас, у нас торговий дефіцит у 350 мільярдів доларів, вони не купують наші автомобілі, нашу сільськогосподарську продукцію, вони майже нічого не купують, ми повинні це виправити", - заявляв він в середині лютого.

В Єврокомісії підтвердили, що їхня реакція буде "швидкою і рішучою".

Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто звинуватив Брюссель у тому, що президент США Дональд Трамп хоче ввести на європейські товари 25-відсоткові мита.

Прем'єр-міністр Іспанії Педро Санчес повідомив, що Європейський Союз підготовлений захищати свої інтереси у відповідь на загрози введення тарифів, хоча прямо не вказав на президента США Дональда Трампа.

Очільник уряду Фінляндії Петтері Орпо зазначив, що Євросоюз був готовим до можливого запровадження США тарифів на імпорт, але зауважив, що "від торгової війни не виграє ніхто".

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп також ухвалив рішення продовжити ряд санкцій проти Російської Федерації, які були введені ще в 2014 році, а також відстрочив введення санкцій щодо сербської енергетичної компанії.

25 лютого Трамп заявив, що вже з наступного тижня почнуть діяти тарифи для Канади та Мексики.

Днями президент США Дональд Трамп вчергове запропонував Канаді стати "51-м штатом" і назвав прем'єр-міністра Джастіна Трюдо "губернатором".

Також, за інформацією The Telegraph, радник Трампа висловив ідею про можливість перегляду кордону з Канадою.

Про те, як нападника нового президента Сполучених Штатів згуртували канадців, читайте в статті "Канада не продається": як погрози Трампа вплинули на найближчого союзника США.

Український посол Олексій Макеєв звернувся до Німеччини з проханням терміново створити новий уряд і забезпечити швидке досягнення угоди щодо фінансування оборонних потреб.

Нагадаємо, що Фрідріх Мерц, кандидат у канцлери від блоку ХДС/ХСС, який став переможцем парламентських виборів у Німеччині, 25 лютого оголосив про початок переговорів щодо коаліції з соціал-демократичною партією.

Тим часом імовірний наступний канцлер Німеччини Фрідріх Мерц вже обговорив з президентом Франції Емманюелем Макроном європейську безпеку.

У Єлисейському палаці підтвердили, що Макрон та Мерц провели робочу вечерю, однак не розкрили більше інформації про деталі їхньої зустрічі.

В середу ввечері німецький політик виклав у своїх соціальних мережах спільне фото з президентом Франції, супроводивши його коментарем: "Об'єднавши зусилля, наші нації здатні досягти значних успіхів для Європи".

Агентство Reuters пише, що вони домовились відкрити нову главу відносин між Німеччиною і Францією.

Також вчора в Берліні Мерц провів зустріч з прем'єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном.

"Спільно ми прагнемо до зміцнення економічної потужності, забезпечення безпеки та підтримки України", - зазначив німецький політик у соцмережі Х (Twitter).

В Австрії досягнуто угоди щодо формування уряду без участі ультраправих партій.

Серед інших ініціатив, новий уряд має намір ввести жорсткі правила стосовно надання притулку.

Лідерка австрійської ліберальної партії NEOS Беате Майнль-Райзінгер, яка має всі шанси стати новою главою Міністерства закордонних справ Австрії, висловила побоювання щодо примирення в Україні, яке може бути нав’язаним.

"Ні про Україну без України, ні про Європу без Європи - це має стати нашим гаслом," - зазначила голова NEOS.

Колишній кандидат у президенти Румунії, одіозний Келін Джорджеску у середу після багатогодинного допиту у Генпрокуратурі зробив жест, схожий на нацистський салют.

Джорджеску, зокрема, звинувачують у "підбурюванні до дій, що загрожують конституційному устрою", у поширенні недостовірної інформації та наданні завідомо неправдивих свідчень.

Коментуючи арешт румунського політика, радник Трампа Ілон Маск висловив свою думку у X (Twitter), зазначивши, що в Румунії "захопили особу, яка отримала найбільшу кількість голосів на президентських виборах", і назвав це "неприпустимим".

У відповідь на публікацію Маска, представник Міністерства закордонних справ Румунії Андрей Тарнеа підкреслив, що система правосуддя в країні є автономною, і "жоден індивід не перебуває над законом".

"Правосуддя має діяти незалежно від будь-якого тиску чи втручання. Румунія виступає як демократична правова держава, де влада намагається гарантувати вільні, чесні та прозорі вибори," - підкреслив він.

Цікаво, але експрем'єру Польщі Матеушу Моравецькому пред'явили обвинувачення у зловживанні своїми повноваженнями.

Швейцарія полегшує процес працевлаштування для українських біженців.

МЗС України натякає на відповідь кандидату в президенти Польщі за провокацію у Львові.

Посли країн G7 в Україні висловили підтримку новому закону, що передбачає створення двох спеціалізованих адміністративних судів.

Адміністрація Дональда Трампа скасувала понад 90% грантів USAID на зовнішню допомогу.

7 лютого Трамп заявив, що в Агентстві США з міжнародного розвитку "корупція досягла нечуваного рівня", а тому його необхідно ліквідувати.

Республіканські сенатори, спілкуючись із керівницею апарату Білого дому, нібито висловили занепокоєння щодо агресивної стратегії мільярдера Ілона Маска, якого Трамп залучив до процесу ухвалення рішень стосовно призупинення фінансування та звільнення державних службовців.

Серед інших прикладів вони згадали випадок скорочення в Міністерстві у справах ветеранів, де були звільнені 1400 співробітників, та підкреслили, що Маск не відповів на їхні запити.

Сенаторка Сьюзан Колінз заявила, що дії Маскового Департаменту з урядової ефективності DOGE "щодня генерують несподіванки".

Лідер республіканської більшості у Сенаті Джон Тун у своїх коментарях для ЗМІ в четвер відкрито закликав Маска проявляти повагу до працівників федеральних установ.

У Франції двоє вчених отримали вирок за те, що атакували консульство Росії, використовуючи коктейлі Молотова.

Конгресмен пропонує запровадити купюру у $250 з портретом Трампа.

У Латвії на 4,5 роки засудили чоловіка, який зірвав прапор України і прославляв війну.

Фермери з Чехії та Словаччини вийшли на протест на кордоні, виступаючи проти імпорту з країн поза межами Європейського Союзу.

Читайте також