Політичні новини України та світу

Зеленський та Трамп зустрілися, Макрон перебуває в США, а Джонсон обіцяє досягти успіху. Хроніка 1097-го дня Великої війни.

НАТО здатна функціонувати і без участі Сполучених Штатів.

Україна стояла і трималася три роки Dеликої війни. Але що очікувати від наступних місяців? Нові плани захисту Європи пропонує Фрідріх Мерц - ймовірний наступний канцлер Німеччини. Тим часом, після скандальних заяв Трамп s Зеленський нарешті побачилися. Які путінські посіпаки вливають у вуха хазяїну Білого Дому різне сміття про Україну? Про це розповів Борис Джонсон. Більше дивіться в хроніці подій 1097-го дня Великої війни в огляді журналіста "5 каналу" Олексія Пасака.

Куди рухаються Сполучені Штати?

Три роки тому світ намагалися залякати нічними зверненнями, оголошуючи про так звану СВО. Тепер же, з певною сором'язливістю, розглядає меч і щит, які були подаровані верховним муфтієм Росії. Історія має свої незбагненні шляхи, і Кремль рухається в невідоме.

Проте наразі невизначеним залишається і курс союзника України - Сполучених Штатів Америки. Після тижня критичних зауважень Трамп, врешті-решт, провів онлайн-зустріч із Зеленським в рамках саміту "Великої сімки", до якого приєдналася й Україна. Зеленський у соцмережах натякає на напружену атмосферу: він дякує за підтримку, але зазначає, що вдячний лише "більшості" партнерів. Як повідомляє агентство Bloomberg, США прагнуть заблокувати спільну заяву країн G7, приурочену до третьої річниці Великої війни. Нібито, Вашингтон виступає проти формулювань, які засуджують росію та окреслюють її як "агресора".

Президент Франції особисто відвідав Вашингтон з проханням до Трампа припинити танці під звуки російської балалайки. Як повідомляє видання The Times, Макрон разом із британським прем'єром планують під час своїх візитів закликати американського лідера не вести одноосібних переговорів з Москвою. Про наростаючу напругу між Сполученими Штатами та Європою свідчить і заява головної дипломатки Євросоюзу.

"Заяви, що надходять зі Сполучених Штатів, безумовно, викликають у нас занепокоєння. Однак, це реалії, з якими ми стикаємося у трансатлантичних відносинах. Історично у нас були розбіжності, але ми завжди знаходили способи їх вирішення, і сподіваємося на подібний підхід і цього разу. Ми віримо, що трансатлантичний альянс продовжить свою роботу, оскільки в минулому він був успішним з обох сторін, і наразі немає жодних ознак його слабшання. Безумовно, цей альянс еволюціонуватиме, і це цілком зрозуміло. Але ми не повинні відкидати те, що досі приносило позитивні результати", – зазначила голова зовнішньої політики ЄС Кая Каллас.

НАТО без США?

Працюватимемо самостійно. НАТО здатна функціонувати і без участі Сполучених Штатів.. Принаймні таку думку висловив кандидат на посаду нового канцлера Німеччини - Фрідріх Мерц. Міркує про суто європейський військовий союз, у разі якщо Вашингтон вирішить кинути партнерів. А ще наполягає на необхідності створити свій власний ядерний щит. Питання безпеки на континенті називає ключовим. У неділю християнсько-демократичний союз, очолюваний Мерцем, переміг на виборах. І вже готується до ймовірної коаліції із політсилою ще досі чинного канцлера Олафа Шольца.

"По-перше, зовнішня політика та політика безпеки. У відповідь на заяви, зроблені у Вашингтоні минулого тижня, очевидно, що ми, європейці, маємо діяти дуже швидко. Ми також повинні дуже швидко організувати нашу власну обороноздатність. Це питання, яке має абсолютний пріоритет у найближчі тижні. Ми повинні говорити про це", - наголосив Мерц.

Договір щодо використання природних ресурсів.

Київ повинен розглянути угоду зі Сполученими Штатами щодо корисних копалин і, в кінцевому підсумку, затвердити її. Це стане запорукою безпеки, вважає Борис Джонсон, колишній прем'єр Великобританії та давній союзник України. Він відвідав Київ у річницю вторгнення та висловив критику на адресу агресивної риторики Дональда Трампа, зауваживши, що той занадто часто слухає "недостовірні" думки про Україну від осіб, які підтримують Путіна. Джонсон прогнозує, що президент США повинен усвідомити справжні наміри кремлівського диктатора, і лише тоді світ зміниться на краще.

"Я не можу терпіти ту риторику, яку ми чуємо з Вашингтона — це просто жахливо і абсурдно, справжня пародія на реальність. Сказати, що Україна ініціювала війну — це звинувачення жертви, і це абсолютно нелогічно. НАТО не провокувало путіна, це просто безглуздя. Проте важливо почути, що насправді думають американці: 'Європейці повинні активніше діяти'. Чим більше зусиль докладуть європейці, британці та французи, тим серйозніше нас сприйматимуть американці і тим більше вони будуть готові підтримувати нас. Основна проблема полягає в тому, що путін прагне контролю, а це можна вирішити лише двома шляхами — або вільна Україна, або Україна під впливом Москви. Я впевнений, що коли Трамп зрозуміє справжні наміри путіна, це стане переломним моментом, і ми зможемо продовжити наш шлях до перемоги. Україна здобуде успіх!" — підкреслив Донсон.

Читайте також