Заява президента Зеленського – відповідь на загрозу з боку Орешника – відеоматеріал.
Президент Зеленський висловив, що українські політики та державні службовці не мають права на вихідний, якщо не оголошена повітряна тривога. На це висловлення нардепи дали свою реакцію.
Верховна Рада, державні установи, дипломатичні представництва, а також органи влади на рівні столиці, регіонів, районів та громад повинні продовжувати свою діяльність, якщо не оголошено тривогу. Політики та державні службовці повинні звертати увагу на попередження від спецслужб щодо загрози ракетного удару з боку РФ під кодовою назвою "Орешник", проте це не є підставою для оголошення додаткових вихідних. Свою позицію щодо скасування засідання Ради висловив президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні 22 листопада.
Президент нагадав про депутатів Верховної Ради, для яких було скасовано засідання 22 листопада через ймовірність обстрілу новітньою ракетною системою РФ "Орешник". Політик зазначив, що за 1003 дні війни всі повинні були ознайомитися з протоколами безпеки та знати, як діяти під час повітряної тривоги. У разі реальної загрози від російських атак, необхідно йти в укриття. Якщо ж сигналу тривоги немає, то робота має продовжуватися – як для народних депутатів, так і для інших державних органів.
"І сприймати інформацію, зокрема, від розвідок саме як інформацію, а не дозвіл на вихідний. Сирена звучить - йдемо в укриття. А коли немає сирени - працюємо та служимо. У війні інакше не буває", -- підсумував Зеленський.
Президент зазначив, що Володимир Путін намагається налякати українців, і цьому не варто піддаватися. Він підкреслив необхідність вжити заходів для того, щоб війна "поверталася додому, в Росію".
На початку свого звернення президент Зеленський також поділився інформацією про розслідування удару, завданого Росією по Дніпру, в якому була використана ракета "Орешник". Українська сторона продовжує збирати деталі цього інциденту, які згодом будуть представлені журналістам. Крім того, президент анонсував звернення до міжнародних партнерів за додатковими засобами протиповітряної оборони.
На виступ президента відреагував народний депутат Олексій Гончаренко. Він вважає, що президенту не варто звинувачувати Верховну Раду, уряд чи дипломатичні представництва, адже саме він несе відповідальність за всі рішення, що приймаються в країні. Подібну думку висловив і колега Гончаренка, парламентар Ярослав Железняк. Він зазначив, що партія президента "Слуга народу" має більшість у парламенті, та повідомив, що голови фракцій лише отримали повідомлення про скасування засідання, без жодного обговорення цього питання.
На сторінці Facebook спікера Руслана Стефанчука та у каналі лідера фракції "Слуг народу" Давида Арахамії поки що немає коментарів щодо заяви президента.
Вранці 21 листопада Збройні сили Російської Федерації здійснили ракетний удар по Дніпру, про тип ракети спочатку було мало інформації. На відеозаписах із місця подій зафіксовано шість спалахів та вертикально падаючі снаряди, які вражали один із районів міста. Повітряні сили України повідомили, що, ймовірно, російські війська застосували балістичну міжконтинентальну ракету. Через кілька годин Володимир Путін виступив із заявою, зазначивши, що мова йде про експериментальну ракету "Орешник", що є балістичною ракетою середньої дальності. За інформацією з американських джерел, західні ЗМІ відзначили, що подібних ракет у Росії небагато.
Увечері 21 листопада народний депутат Тарас Батенко повідомив, що засідання Верховної Ради скасували. З його слів, розвідка має інформацію про можливість удару "Орешником" по урядовому кварталу. Про скасування засідання також написав нардеп Олексій Гончаренко, який найперше зауважив, що очікував звіту уряду, але його тепер не відбудеться. Також він зауважив, що перерва триватиме до грудня.
Нагадаємо, що команда Фокуса провела бесіду з фахівцями, які поділилися інформацією про російську ракету "Орешник" та обговорили, як реагувати на попередження Кремля щодо місця і часу атак.