Політичні новини України та світу

Замовлені вбивства прямо під носом у Трюдо. Який вплив конфлікту між індуїстами та сикхами в Канаді матиме на міжнародну політику?

Індія та Канада на грані розриву дипломатичних відносин. Офіційна Оттава вислала індійського посла і ще кількох дипломатів. З Нью-Делі на адресу Канади сиплються звинувачення у підтримці сепаратистських рухів та навіть тероризму. А все через вбивство власника магазину продажу сантехніки. Фокус розбирався, звідки йдуть корені протистояння між Індією та Канадою та чому ця криза така показова для міжнародних відносин.

Індія вже майже півстоліття входить до "ядерного клубу" (цікаво, що свого часу Канада звинуватила Індію у нецільовому використанні її плутонію та навіть наклала певні санкції на її ядерну програму), проте лише останні роки із суттєвим зростанням своєї економіки ця держава по-справжньому претендує на місце списку ТОП-держав.

Зі зростанням впливу цієї колишньої британської колонії в Азії та на світовій арені, зацікавленість до неї лише посилюється. І час від часу з "шафи" випадають несподівані "скелети". Наприклад, складна етнічна палітра населення найбільш густонаселеної країни світу. Здавалося б, це лише внутрішня проблема Індії, але в умовах сучасної глобалізації, жоден внутрішній конфлікт не може залишатися тільки національною справою.

Канада та Індія -- знайдіть відмінності

Насправді між Канадою та Індією існує більше спільних рис, ніж може здаватися на перший погляд. Обидві країни були під британським колоніальним контролем. Канада є класичним прикладом колонії, де територія була заселена вихідцями з метрополії, які визначили її цивілізаційний розвиток. В той же час, історія Індії має інші нюанси. Індія стала частиною Британської імперії лише в 1876 році, в той час як різні індійські території мали різний статус до цього моменту. У Канаді ж на той час формально діяла система управління через генерал-губернатора (представника імперії), і статус цих земель також змінювався.

Однак, незважаючи на короткий період спільного перебування в імперії, між двома британськими колоніями, розташованими на різних континентах, відбувся помітний обмін населенням. Очевидно, що потік людей переважно спрямовувався в Америку. В той час Індія страждала від перенаселення, і багато її мешканців активно виїздили, заселявши інші колонії Великої Британії.

Сикхи: хто вони такі?

Фокус уже розглядав етнічну та культурну різноманітність Індії. Варто зазначити, що ця країна ніколи не існувала в межах, які були визначені в середині XX століття. Близько півтора мільярда жителів Індії представляють різноманітні етнічні та релігійні спільноти, які мають різний рівень відданості центральній владі та ідеї індійської держави. Деякі вважають себе справжніми патріотами Індії, тоді як інші готові застосовувати крайні заходи, навіть тероризм, щоб досягти своїх цілей у боротьбі проти держави.

Серед таких спільнот можна виокремити мешканців Пенджабу в Індії, які відносять себе до сикхів. Це не лише назва їхньої релігії, а й поняття, що охоплює певну етнічну ідентичність (хоча щодо етнічних аспектів існують деякі особливості, про які піде мова далі). Як етнорелігійна група, сикхи мають прагнення до створення власної незалежної держави під назвою Халістан. Це, у свою чергу, викликало напруженість у взаєминах із владою Індії.

Протистояння досягло свого піку сорок років тому, у 1984 році. Тоді урядові сили здійснили напад на головний храм сикхів — Золотий храм. Прихильники незалежності Халістану відповіли жорсткою терористичною активністю. В тому ж році була вбита індійська прем'єр-міністр Індіра Ґанді, яка віддала наказ про штурм храму. Наступної весни сикхські екстремісти організували вибух на літаку, що прямував з Канади до Індії через Європу.

Яке відношення має Канада до цього?

У світі налічується 27 мільйонів сикхів, з яких приблизно 770 тисяч живе в країні, відомій своїм хокейним мистецтвом та символом кленового листа. Цікаво, що перші представники цієї громади прибули до Канади в кінці XIX століття, щоб відзначити діамантовий ювілей королеви Вікторії. Наступна хвиля мігрантів прибула на святкування коронації нового монарха. З часом до них почали приєднуватись родичі, адже в сикхських сім'ях поширена традиція мати багато дітей. Таким чином, до середини XX століття їхня діаспора в Канаді, попри невелику загальну чисельність населення, вже стала досить помітною.

Найбагатші серед іммігрантів у Канаді -- чи найволелюбніші?

Варто зазначити, що економічний добробут сикхів завжди був на досить високому рівні. Сатвіндер Бейнз, керівник Інституту досліджень Південної Азії при Університеті долини Фрейзер, підкреслює, що сикхи істотно відрізнялися від більшості іммігрантів, які прибували до Канади з метою поліпшення свого фінансового становища. Натомість сикхи прагнули здебільшого до свободи, зокрема до свободи в підприємницькій діяльності.

У середині XX століття Канаду охопила нова значна хвиля імміграції сикхів, що сталося після створення незалежної індійської держави. Завдяки високому ступеню організації та самовизначення, сикхська діаспора в Канаді стала однією з найвпливовіших.

Представники сикхської громади займають важливу роль у політичному житті Канади. Їхній вплив на виборах часто виявляється визначальним, що робить цю етнорелігійну групу об’єктом уваги кандидатів та переможців, які щедро винагороджують сикхів за їхню підтримку, залучаючи їх до парламентських структур та виконавчої влади. Наразі сикхи служать у збройних силах Канади, обіймають посади в парламенті та уряді, а також активно беруть участь у різних бізнесових ініціативах.

Безперервне послаблення контролю за міграцією призводило до зростання чисельності сикхів у Канаді.

Як канадські сикхи впливають на політичну ситуацію в Індії

Парадоксально, але сикхам значно комфортніше у плані задоволення своїх саме культурних потреб та визнання своєї ідентичності саме у Канаді, а не на батьківщині. Особливо ситуація загострилася із приходом до влади Індійської Народної партії, яка сформувала чинний уряд на чолі із Нарендрою Моді. Індійський прем'єр бачить Індію державою індуїстів (найпопулярніша релігія півострова ще зі стародавніх часів -- її сповідують близько 80% населення цієї країни), відтак тиск на національні та релігійні меншини за його уряду посилився. Зрозуміло, що сикхська діаспора не могла опинитися осторонь цих процесів.

Замовлене вбивство, яке не помітили спецслужби?

Улітку 2023 року, на вході до сикхського храму в Британській Колумбії, Канада, був убитий Хардіп Сінгх Ніджар, лідер сикхської діаспори. Канадські спецслужби були в курсі підготовки замаху і попереджали про загрозу для життя Сінгха, але, незважаючи на це, не змогли запобігти його вбивству. Ніджар був відомим бізнесменом і активістом, який виступав за незалежність Халістану в еміграції.

Канадська влада одразу засудила насильство, проте напряму звинуватити владу Індії не наважилася. І ось аж через рік розслідування Департамент кінної поліції Канади заявив про те, що володіє незаперечними доказами причетності спецслужб Індії до вбивства Сінгха Ніджара і участь у злочині індійських дипломатів. Про участь індійських спецслужб, які начебто діють через мережу організованих злочинних організацій заявила радник прем'єр-міністра Канади Наталі Друен.

Реакція Канади на політичне вбивство на її території цілком адекватна та певною мірою прогнозована. Експертів більше зацікавив час цієї реакції. Він збігся із падінням рейтингів керівної партії Канади та її лідера - прем'єр-міністра Джастіна Трюдо. Це породило конспірологічні теорії щодо загострення зовнішніх суперечок із далекою Індією задля перенесення на другий план внутрішніх суперечностей. Директор Інституту Південної Азії Центру Вілсона в США Майкл Кугельман відзначив, що обидві сторони грають на внутрішню аудиторію, адже у цій суперечці Нарендра Моді теж виступає перед індійцями у якості непохитного захисника територіальної цілісності своєї держави.

Індуїстська громада — ще одна представницька діаспора.

Виявилося, що Індія насправді не така вже й далека, як могло б здаватися спочатку. У Канаді, окрім значної громади сикхів, існує також індуїстська діаспора, яка трохи перевищує чисельність сикхів — близько 830 тисяч осіб. Прихильники вбитого Ніджара почали звинувачувати певних осіб у зв'язках з індійськими спецслужбами, фактично оголосивши їх представниками індійської влади. У ряді міст країни почали виникати національні конфлікти. На початку листопада було затримано одного з лідерів руху за Халістан в Канаді, Індерджіта Госала. Таким чином, канадська політика все більше заглиблюється у міжетнічні суперечки, пов'язані з подіями в Індії.

Принципи мають першорядне значення — Індія здатна впоратися з ризиками для своєї репутації.

А як реагує Індія на цю ситуацію? Місцева преса звертає увагу на коментарі канадського прем'єра Джастіна Трюдо, який у контексті конфліктів між сикхами та індуїстами підкреслив, що не всі сикхи підтримують ідею незалежності Халістану. Схоже, що в Нью-Делі з таким висновком залишилися задоволені. Для уряду Моді набагато важливіше знищення репутації руху за незалежність Халістану, ніж підтримка добрих відносин із Канадою, незважаючи на певний обсяг економічної співпраці. Офіційний Нью-Делі ставить на перший план територіальну цілісність і безпеку, готовий піти на певні жертви в дипломатичних стосунках, щоб бодай іміджево послабити рух за незалежність Халістану.

В цілому індуїстська діаспора за інформаційної підтримки Індії взяла курс на дискредитацію халістанського руху та відділення його від сикхської групи в очах громадськості.

Цікаво відзначити, як Індія реагує на подібні звинувачення з боку США. У випадку з набагато сильнішою державою індійські посадовці виявили меншу впевненість і просто дистанціювалися від свого власного представника спецслужб, з яким зв'язалися розслідувачі.

Тож очевидно, що Індія готова продавлювати свої інтереси коштом геополітичних середняків, навіть попри іміджеві втрати.

Якщо саудівцям зійшло з рук...

Можливо, індійський уряд бере до уваги справу вбивства американського журналіста арабського походження Джамала Хашоджі, в якому звинувачували наслідного принца Саудівської Аравії. Проте, він просто витримав хвилю суспільного обурення на Заході і тепер знову отримує визнання.

Негативний приклад може мати заразний вплив, і, здається, індійський лідер готовий його наслідувати заради власних інтересів. Тим часом у Нью-Делі переконані, що їм не варто боятися жодного суспільного осуду з боку колишніх британських колоній.

Читайте також