"Заборона" популяризації ОУН-б та УПА в Польщі: чому українцям не слід цим турбуватись.

Українські ЗМІ знову опинилися в центрі уваги через новину з Польщі. Цього разу йдеться про законопроєкт, який був внесений до парламенту, що передбачає покарання за "пропаганду ідеології" Організації українських націоналістів (бандерівців) та Української Повстанської Армії. Зазначається, що саме ця ідеологія стала причиною "геноциду польського населення на Волині та сусідніх територіях у 1943-1945 роках".
Емоційна реакція українців не є чимось дивним, адже це лише ще одна хвиля політичних маніпуляцій навколо Волинської трагедії, що сталася під час геноцидної війни, розв'язаної Росією проти України.
"Поки ми ведемо боротьбу за виживання в умовах московської агресії, деякі намагаються вирішити питання, які залишилися без відповіді вже 80 років. Це робиться в односторонньому порядку, без намагання зрозуміти позицію іншої сторони," - подібні висловлювання я часто чую від своїх друзів.
Лунають також огульні звинувачення: мовляв, ось "поляки" знову заперечують нашу боротьбу за незалежність і каратимуть за пам'ять про неї.
Дехто вважає, що саме таким є підсумок "Спільної заяви" міністрів закордонних справ України та Польщі - Андрія Сибіги і Радослава Сікорського, яка була оголошена 26 листопада 2024 року. У документі Польща підтвердила свою підтримку щодо вступу України до Європейського Союзу та НАТО, а також обидві країни домовилися про врегулювання "суперечливих аспектів спільної історії".
Замість цього Україна оголосила, що немає жодних перешкод для здійснення пошукових та ексгумаційних робіт на своїй території, відповідно до чинного законодавства. Крім того, країна висловила готовність позитивно розглядати запити з цих питань від польських організацій та приватних осіб.
Над виконанням цих завдань буде працювати спільна робоча група, створена під патронатом Міністерств культури України та Польщі.
Чи є шанс, що ці декларації будуть реалізовані, а відносини між нашими державами й народами більше не стануть заручниками минулого?
Відповідь є непростою, оскільки це не перша ініціатива щодо створення конструктивного порядку денного в наших двосторонніх стосунках.
Оптимізму додає те, що прем'єр-міністр Дональд Туск рішуче заявляє про підтримку України, особливо напередодні повернення до влади Дональда Трампа.
Саме в цій політичній обстановці варто аналізувати зазначений законопроєкт. Його до парламенту представила партія "Право і справедливість", яка зараз є опозиційною силою. Нещодавно вона висунула кандидатом на пост президента Польщі Кароля Навроцького, очільника Інституту національної пам'яті, який відомий своїми радикальними поглядами та висловлюваннями, що критикують Україну.
Він висловив підтримку рішення прокуратури, яка у 2023 році відмовилася визнати депортацію "Вісла" 1947 року злочином проти людяності чи злочином комуністичного режиму. У результаті цієї операції 140 тисяч українців були примусово переселені з рідних земель на південно-сході до північних і західних регіонів Польщі з метою їх насильницької денаціоналізації.
Законопроєкт, що має на меті засудження ідеології ОУН-Б та УПА, а також встановлення відповідальності за її пропагування, насамперед переслідує політичні інтереси партії "ПіС".
Його включення до парламенту надасть кандидатові від цієї політичної сили можливість виглядати "більш патріотично", ніж кандидат від "Громадянської коаліції", мер Варшави Рафал Тжасковський. Крім того, це дозволить йому продемонструвати більшу близькість до виборців проросійської Конфедерації, голоси яких можуть суттєво вплинути на результати другого туру президентських виборів у Польщі, запланованих на травень 2025 року.
Отже, варто зазначити, що ініційований законопроєкт було представлено не групою "поляків", а всього лише двома депутатами від партії "ПіС", яка намагається здобути підтримку виборців, налаштованих проросійськи (що, в свою чергу, є антиукраїнським).
"Нічого особистого, це лише політика" - як кажуть у народі.
Нещодавно польські депутати від опозиційної партії "Право і справедливість" Пшемислав Чарнек та Збігнєв Богуцький ініціювали законопроєкт у Сеймі, який має на меті ввести кримінальні санкції за "публічну пропаганду ідеології ОУН і УПА". У документі пропонується прирівняти цю ідеологію до нацистської, комуністичної, фашистської та будь-якої іншої, що закликає до насильства з метою впливу на політичні або соціальні процеси.
Не забувайте підписуватися на "Прямий" у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram!