Політичні новини України та світу

У разі, якщо на президентських виборах у Румунії не виникне жодних скандалів, перемогу здобуде Дан. Таке припущення висловив експерт у галузі політичних технологій.

Кандидати на пост президента Румунії Нікушор Дан (зліва) і Джордже Сіміон в ході виборчих дебатів у Бухаресті, 28 квітня 2025 року. Фото: AP/Vadim Ghirda.

"Для Сіміона це виявився, по суті, другий етап."

Які у вас враження від підсумків першого туру президентських виборів у Румунії? Чи були вони для вас несподіваними?

Результат був прогнозований, тому що у виборчому бюлетені не фігурував Джорджеску, якого не допустили до цих виборів. Відтак увесь правий фланг був консолідований навколо Джордже Сіміона. Для нього особисто фактично це був другий тур. Адже голоси Джорджеску і Сіміона отримав сам Сіміон як єдиний кандидат. До того ж не зареєстрували іншу одіозну праворадикальну кандидатку Діану Шошоаке. Всі вони відрізняються від решти політикуму Румунії тим, що є радикальними і виступають проти поточної політичної еліти, а отже, відповідний виборець пішов і проголосував за Сіміона, бо інших кандидатів у бюлетені для такого виборця не було. Сіміон набрав майже 41% голосів, а мер Бухареста Нікушор Дан -- удвічі менше. Не випадково я сказав, що це фактично репетиція другого туру -- чи не максимум, який міг взяти Сіміон взагалі на цих виборах. У нього буде примарна можливість перемагати у другому турі винятково через низьку мобільність виборця. Очевидно, що і виборці Віктора Понти, і виборці Кріна Антонеску, які є значно лівішими соціал-демократами, не можуть проголосувати за ультраправого радикального політика. Відтак ці виборці підуть голосувати за Дана, який ідеологічно значно ближчий для них. Фактично ми побачили реконструкцію потенційного другого туру, який мав відбутися 8 грудня 2024 року. Тоді вибори скасували 6 грудня, за два дні, по причині того, що соціологія демонструвала ризики поразки Елени Ласконі. І тоді влада показала якісь докази того, що є привід скасувати вибори, чим скористався Конституційний суд. Як ми бачимо, суспільство достатньо консервативне у своїх поглядах і була ймовірність, що це приведе до демобілізації демократично орієнтованих виборців консервативного толку, які просто не підуть голосувати, і на тлі падіння явки пропорція виборців Джорджеску була б більшою. На сьогодні я достатньо оптимістичніший, хоча негативна соціологія у п'ятницю зробила б зворотній ефект. Тому що страх перемоги Келіна Джорджеску мобілізував би проєвропейських виборців. Адже з точки зору політтехнології можу сказати, що другий тур -- це завжди голосування не за когось, а проти когось.

"Якщо штаб Дана зуміє уникнути суттєвих помилок, то основний прогноз передбачає його тріумф."

Чи можна сказати, що такий формат спрацює на користь Нікушора Дана?

Отже, ті, хто не підтримує лідерство Сіміона як президента, проголосують за Дана не з причини симпатії до нього, а через опозицію до Сіміона. У даному випадку ключова пересторога консервативного суспільства щодо жінки на посаді президента не відіграє суттєвої ролі. Тому, якщо команда Дана зможе уникнути серйозних помилок, прорахунків чи скандалів, я впевнений, що основний сценарій передбачає його перемогу.

З якою політичною платформою Джордже Сіміон вступив у цей виборчий процес?

Джордже Сіміон є очільником партії "Альянс за єдність румунів" (AUR). Їхня політика -- це об'єднання великої Румунії. Вони були першою силою, яка набрала політичну вагу в румунській політиці. Якщо подивитися, то і Келін Джорджеску, і молоді партії, що минулого року зайшли у парламент із тією ж сіткою, що агітувала за Джорджеску, то бачимо наявність такого собі розгалуження. На випадок адміністративних рішень щодо недопуску одного чи другого кандидата, у них завжди є можливість зіграти іншою партією. Це було дуже відпрацьовано у Молдові, де Ілан Шор створював купу партій-клонів, скуповував електоральну сітку, і були такі кейси, коли у п'ятницю заборонили одному кандидату балотуватися, а вони зробили розсилку на другого кандидата. В суботу його викреслили з бюлетеня, а вони зробили розсилку вже на третього, і в першому ж турі третій кандидат переміг. Так працюють сітки. Враховуючи досвід Молдови, у Румунії також мають варіації, у кого грати. Джордже Сіміон намагався пояснити, що він не проросійський, мовляв, те, що він не буде підтримувати надання зброї Україні, не означає, що він проросійський. Він послідовний у цій політиці, але дещо пом'якшився у своїй риториці, оскільки намагається вибудовувати зв'язки з Вашингтоном. І тут він дуже сподівається, що прем'єрка Італії Джорджа Мелоні, яка має добрі особисті стосунки з Трампом, допоможе будувати ці місточки. Не знаю, як це пов'язано, але сьогодні з'явилась новина, що Америка скасувала безвіз для Румунії. Може, це карта, яку будуть розігрувати, мовляв, прийде Сіміон -- і ми повернемо безвіз? Не знаю. Але після першого туру виборів така новина виглядає як не зовсім випадкова історія. Отже, можна говорити, що Сіміон -- це політик з історією, який послідовно виступає за об'єднання та посилення Румунії.

Руслан Рохов. Изображение: uacrisis.org

Якщо говорити про Нікушора Дана, то він є мером столиці Румунії. У попередньому політичному досвіді він був дотичний до партії "Союз за порятунок Румунії", яка є ліберальною і має гарні стосунки з Макроном (президентом Франції - ред.) та лібералами Європи. Таким чином маємо серед кандидатів ліберала та пронаціоналістичного сувереніста, який дедалі більше говорить про суверенізм як тренд. Не стільки ідея нації, скільки на перший план виходять інтереси держави. Відтак вони виступатимуть за сильну роль держави та посилення протекціонізму, тобто це щось подібне до того, що ми бачимо у виконанні Трампа.

"Епоха компромату залишилася в минулому."

Що нас очікує далі? Коли буде другий тур?

Другий тур виборів відбудеться за два тижні. Має відчуття, що етап з компроматами вже позаду. Було чимало різних ситуацій. Наприклад, Антонеску став жертвою підступного жарту. Він довго лідирував над Даном, але зрештою сам Дан звинуватив його у тому, що той допустив передачу частини публічної території одного з великих парків столиці в приватні руки, де були зведені численні рекреаційні споруди. Крім того, між ним і Понтою відбулося напружене протистояння, оскільки Понта важко переживав розрив зі своєю соціал-демократичною партією. Це фактично стало конфліктом між Понтою та Антонеску, адже останній активно працював у партійних осередках і підривав єдність, займаючись інсайдерськими комунікаціями та намагаючись переманити виборців на свій бік. Уся ця боротьба призвела до втрати голосів, і в результаті Дан випередив Антонеску у першому турі. В теперішній ситуації, навряд чи опозиційний кандидат Сіміон зможе знайти якісь компрометуючі матеріали проти Дана.

"Дан висловить повністю європейську позицію на підтримку України."

Які наслідки для України в разі приходу до влади Сіміона або ж перемоги Дана?

Сіміон прагне впроваджувати проамериканську політику, узгоджуючи свою позицію з адміністрацією США. Він намагатиметься зменшити підтримку України та налагоджувати співпрацю з такими лідерами, як Фіцо й Орбан. Це призведе до посилення антиєвропейських настроїв та збільшення впливу Росії, що, в свою чергу, створить нові виклики для України. Щодо Дана, то в попередніх виборах його колега Елена Ласконі була єдиною, хто відкрито підтримував Україну. Тепер же Дан, поділяючи її погляди, скоріше буде співпрацювати з Макроном, представляючи європейську позицію на підтримку України.

Читайте також