Політичні новини України та світу

В Україні є ризик зникнення якісних імпортних медикаментів з аптечних мереж, попереджає Всеукраїнська рада захисту прав пацієнтів.

Існує ймовірність, що якісні імпортні медикаменти можуть перестати бути доступними в українських аптеках унаслідок введення ручного регулювання цін на фармацевтичні препарати. Пацієнтські організації висловлюють занепокоєння щодо потенційних ризиків, пов'язаних з урядовою постановою, що має на меті стабілізацію цін на ліки.

Заяву Всеукраїнської ради на захист прав пацієнтів опублікував 24 канал, повідомляє Цензор.НЕТ.

Обʼєднання передбачає значне зменшення імпорту іноземних медикаментів в Україну та загальне підвищення цін на ліки для населення, починаючи з 1 березня, коли почне діяти рішення РНБО щодо стабілізації цін на фармацевтичні засоби.

"І без цього незначний для провідних західних фармкомпаній ринок України, зокрема через війну, стане ще менш привабливим внаслідок штучного регулювання ціни на лікарські засоби. В результаті українці не матимуть змоги купити якісні західні ліки, бо їх фактично "заборонять" продавати в Україні.

Ініціативи пропонують ручне коригування цін з метою зниження вартості на 30% для ста найменувань лікарських засобів, проте інші препарати (близько 7900) зазнають подорожчання. Ліки будуть виготовлятися невеликими партіями, а спеціальні програми, які надавали аптекам знижки, будуть скасовані", - йдеться у повідомленні організації.

Вітчизняна фармацевтична промисловість також зазнає значних втрат, що може призвести до того, що пацієнти залишаться без необхідних ліків.

"У той час як по всьому світу держави підтримують та максимально захищають власних виробників наші очільники вирішили їх знищити - нова політика реферування цін вимагатиме від вітчизняних виробників продавати ліки за ціною, що дорівнюватиме найнижчій ціні в інших країнах. Ця політика фактично залишить виробництво без будь-яких прибутків та поставить його на межу виживання, адже наші заводи будуть змушені конкурувати з азійськими мануфактурами, умови роботи яких значно кращі (чого вартий лише сам фактор відсутності військових дій та надлишку дешевої робочої сили)", - підкреслює ВРЗПП.

Нагадаємо, що з 1 березня 2025 року в Україні вступають в силу значні зміни в регулюванні фармацевтичної сфери. Ці нововведення реалізуються у відповідності до рішення РНБО, ухваленого 12 лютого 2024 року, яке має назву "Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців" та було затверджене Указом Президента. Окрім того, Верховна Рада підтримала законопроєкт, що вносить зміни до "Закону про лікарські засоби", який сьогодні підписав глава держави. Ці ініціативи спрямовані на забезпечення прозорості у формуванні цін на лікарські препарати.

Читайте також