Політичні новини України та світу

Які можуть бути наслідки для Криму після невдач Росії в Сирії: роз'яснення від Чийгоза.

Ахтем Чийгоз, народний депутат України, співголова групи з міжпарламентських зв'язків з Туреччиною окреслив своє бачення щодо великої поразки Росії в Сирії, яка відбулася, в тому числі, завдяки чіткій стратегії Ердогана

Цю інформацію він поділився під час ефіру на телеканалі "Еспресо".

"На різних зустрічах і виступах на Кримській платформі президент Туреччини підкреслював інтереси України в плані територіальної цілісності, зокрема щодо Криму і кримських татар, а також вступу України до НАТО. Після сирійських подій, коли Ердоган зустрінеться з Трампом, це буде дуже сильна позиція на Близькому Сході. Трамп зацікавлений у такому потужному партнері, регіональному лідері. Тому нам обов'язково треба використати наші дружні відносини і захищати свої інтереси. Нашим високопосадовцям потрібно активно працювати з Польщею і Туреччиною, готуючи зустрічі, які мають відбутися до, а не після", - зазначив він.

Вміння використовувати ситуацію на користь своїх інтересів є дуже правильною позицією президента Туреччини. Те, що не вдалося зробити багатьом потужним лідерам за стільки років, саме Ердоган зміг реалізувати, як і в Карабаху, зауважив Чийгоз.

"Ми їздили з групою дружби і зустрічалися на високому рівні з посадовцями, обговорюючи питання України. Знаючи, що у Ердогана дуже правильні стосунки з таким же потужним лідером, як Трамп, ми сподіваємося, що він стане на захист інтересів України. Нас запевнили, що політика і підтримка України з боку Америки не зміниться, і це буде позиція на зустрічі президента Ердогана і Трампа", - сказав він.

Коли мова заходить про можливість використання Криму в політичних торгах, Чийгоз переконаний, що Ердоган має чітке уявлення про ситуацію в Криму, Чорному морі та на Кавказі, усвідомлюючи, який вплив Крим має на внутрішні справи Росії і особисто на Путіна. "Саме тому українським дипломатам необхідно активно взаємодіяти на різних рівнях, а президент Зеленський зобов'язаний зустрітися з Ердоганом, щоб відстоювати інтереси України стосовно Криму," - підкреслив він.

У Сирії триває значна військова кампанія опозиційних сил проти армії уряду. Сирійська опозиція розпочала масштабний наступ вранці 27 листопада, і всього за два дні запеклих боїв змогла захопити 56 населених пунктів у провінціях Алеппо та Ідліб, наблизившись до околиць самого Алеппо.

30 листопада, в суботу, російські військові літаки вперше з 2016 року здійснили авіаудари по місту Алеппо, яке вже було досягнуто сирійськими повстанцями. Одночасно Росія пообіцяла надати режиму Асада додаткову військову підтримку.

У той же день агентство Reuters, посилаючись на джерела в армії, повідомило, що сирійські повстанці взяли під контроль місто Мараат аль-Нуман, розташоване в провінції Ідліб, що дозволило їм повністю контролювати цю територію.

Російська влада вирішила відправити у відставку командувача угруповання військ у Сирії Сергія Киселя на тлі втрат і зростання паніки серед російських військових. Ситуація для російського контингенту в Сирії погіршується - повстанські війська наступають на півдні країни, міські бої відбулися в Хамі, Хомсі та Сувейді.

Міністерство закордонних справ України оголосило, що за погіршення безпекової ситуації в Сирії відповідальність покладається на Росію та Іран.

4 грудня збройні сили Сполучених Штатів здійснили удар по озброєнням у східній частині Сирії, аргументуючи це необхідністю самозахисту. 5 грудня сирійські повстанці захопили важливе центральне місто Хама, після чого сили режиму Асада залишили його. Наступного дня Міністерство закордонних справ України звернулося до громадян з рекомендацією уникати поїздок до Сирії.

Станом на 6 грудня, сирійські повстанці, яких очолює джихадистська група "Хайят Тахрір аль-Шам" (ХТС), наблизились до Хомса, третього за розміром міста в Сирії. Одночасно, підтримуваний США альянс, що складається з сирійських курдів, захопив Дейр-ель-Зор, ключове місто на сході Сирії та важливий пункт перетину кордону з Іраком.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган висловив готовність підтримати сирійського лідера Башара Асада у створенні плану для майбутнього Сирії, проте його ініціатива не була прийнята.

7 грудня сирійські опозиційні групи повідомили про захоплення міста Дараа, яке знаходиться на південному заході Сирії. Незабаром після цього повстанці оголосили про входження до столиці Дамаска, стверджуючи про крах режиму диктатора Башара Асада. За їхніми словами, президент нібито залишив територію країни.

Також існує значна ймовірність, що президент Сирії Башар аль-Асад міг загинути в авіакатастрофі 8 грудня, коли на фоні наступу повстанців він намагався втекти з країни. Російські джерела стверджують, що це було його власне рішення залишити Сирію.

У неділю, 8 грудня, Російська Федерація розпочала процес виведення своїх військових суден з бази в сирійському Тартусі, у зв'язку з захопленням Дамаска повстанцями.

Згодом прем'єр-міністр Сирії Мухаммед Аль-Джалілі підкреслив важливість організації демократичних виборів, щоб громадяни могли обрати своїх лідерів.

Видання Bild повідомило, що Башар Асад має намір передати контроль над Сирією прокурдським силам і виїхати до Росії. Обговорення цього питання проходили в столиці Катару, місті Доха.

8 грудня російські інформаційні джерела повідомили, що Башар Асад разом із сім'єю прибув до Москви, де, за їхніми даними, їм було надано притулок.

Головне управління розвідки Міністерства оборони України повідомило, що Росія ініціювала кампанію дезінформації щодо аварії літака з Башаром Асадом, щоб замаскувати свою операцію по його порятунку.

Читайте також