Як ефективно використовувати ресурси під час повномасштабного конфлікту

Днями в Києві пройшов воркшоп "На шляху розроблення Державної стратегії житлової політики"
Захід було організовано Міністерством розвитку громад і територій у співпраці з Групою Світового банку, яку очолював Мін Чжан, глобальний директор з питань міського розвитку, стійкості та управління земельними ресурсами.
У вступному слові віцепрем'єр-міністр з відновлення -- міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба наголосив, що в умовах повномасштабної війни питання житлової політики пріоритетне: "Сьогодні у центрі уваги -- житлова політика. Не як окрема галузь чи документ, а як питання, що стосується мільйонів людей у всіх регіонах України. Це не лише про будівництво чи фінансові механізми. Це відповідь на складну реальність, у якій ми живемо вже четвертий рік поспіль, в умовах повномасштабної війни.
Ось чому житлова політика повинна переорієнтуватися. Необхідно створити прозоре, справедливе та збалансоване середовище, в якому кожен — молодь, військовослужбовці, сім'ї з дітьми, ветерани та внутрішньо переміщені особи — матиме чітке уявлення про доступні можливості, способи їх використання та державні гарантії.
Він зазначив, що ключовим елементом Державної стратегії житлової політики стане програма фінансових компенсацій для внутрішньо переміщених осіб, які залишили тимчасово окуповані території, а також для учасників бойових дій.
"Важливий фокус Мінрозвитку -- житлова політика щодо ветеранів війни та людей із тимчасово окупованих територій. Нині вони не мають доступу до компенсації втрат житла. Ці люди фактично вилучені з чинних механізмів, і тому нам слід діяти вже. Днями у нас була зустріч зі Світовим банком, де обговорили початок спільного розроблення програми для підтримки ВПО із тимчасово окупованих територій. Наша ініціатива передбачає надання житлових ваучерів, які можна буде використати для купівлі житла, першого внеску за іпотекою або погашення частини кредиту. Спільно зі Світовим банком маємо напрацювати механізми проєкту та презентувати на загал", -- зазначив Олексій Кулеба.
У свою чергу, Мін Чжан заявив про намір надати підтримку Україні у створенні Державної стратегії житлової політики.
Ця подія є не лише стартом для розробки стратегічного плану, а й закликом до активних дій для всіх учасників. Світовий банк володіє значним досвідом у підтримці урядів різних країн у створенні житлової політики і готовий поділитися своїми знаннями та експертизою. Ми готові надати Україні всебічну підтримку на цьому шляху — як фінансово, так і в аналітичному, технічному та стратегічному аспектах, — зазначив глобальний директор Світового банку з питань міського розвитку, стійкості та земельних ресурсів.
Заступниця міністра Наталія Козловська представила розроблену структуру майбутньої стратегії, яка була створена у співпраці з міжнародними партнерами та представниками урядових структур. Ця стратегія має враховувати: реальну доступність житла шляхом розвитку ринку оренди, впровадження ефективних фінансово-кредитних механізмів і покращення іпотечних програм; справедливу участь держави у вирішенні житлових питань для ветеранів, військовослужбовців, внутрішньо переміщених осіб, багатодітних родин та молоді; зміцнення інституційної спроможності місцевих органів влади, щоб громади отримали ефективні інструменти для реалізації житлової політики на місцях; активне залучення міжнародних партнерів, бізнесу та експертів для створення збалансованої і стійкої моделі; а також прозорість у житловій політиці, що включатиме створення єдиної електронної інформаційно-аналітичної системи в сфері житла.
Під час воркшопу відбулися чотири панельні дискусії, де обговорили: ключові проблеми і виклики житлової політики, а також заходи щодо прозорості процедур доступу до житла; потреби у відновленні житлового фонду та реформи у сфері управління багатоквартирними будинками; формування нових підходів до містобудування і розвитку громадського простору; справедливу участь держави в забезпеченні окремих категорій населення доступу до житла.
Окрім команди Міністерства розвитку та експертів Світового банку, у воркшопі також взяли участь делегати Верховної Ради, Асоціації міст України, офісу Ради Європи, Європейської комісії, представництва ООН та інших міжнародних інституцій.