Політичні новини України та світу

Як виникли масові акції протесту в Сполучених Штатах і чи є можливість вплинути на Трампа?

Протести охопили всі 50 штатів Америки, і все це сталося в один день – суботу, 5 квітня. Адміністрація Дональда Трампа не стикалася з таким масштабним виявом незгоди раніше.

Проте його масовість не пояснюється лише тим, що тисячі людей зібралися у Вашингтоні. Організатори вирішили зосередитися на децентралізованих заходах — і, судячи з усього, ця стратегія (принаймні в даному випадку) виявилася успішною.

Яскравість протестних акцій свідчить про те, що політика чинного президента США починає викликати невдоволення серед різних соціальних груп. Це є ознакою того, що хвиля протестів тільки зростатиме.

У статті журналіста "Європейської правди" Олега Павлюка розглядається ситуація з масовими протестами в США, реакція Білого дому на ці події та можливість їхнього впливу на політичний курс країни. Назва статті: "Мільйони проти Трампа: як у США розпочалися акції протесту проти нової влади та які можуть бути їх наслідки". Нижче представлено короткий огляд матеріалу.

Вже не перший місяць тривають "мініпротести" проти політики адміністрації Дональда Трампа.

Це ще не масові протестні акції, які переслідували президента-республіканця протягом його першого терміну.

Серед нинішніх "мініпротестів" - акції проти скорочень працівників федеральних установ. Або протести в автосалонах Tesla (які доходили до прямого вандалізму) і заклики бойкотувати великі корпорації.

В основі такого децентралізованого протесту лежить рух 50501, назва якого розшифровується як "50 протестів, 50 штатів, 1 рух" - тобто організація великої кількості менш масштабних акцій замість однієї великої.

Вважається, що рух 50501 виник на платформі Reddit в кінці 2024 року, коли почали з'являтися перші ознаки політичного курсу майбутньої адміністрації Трампа.

Після цього він поширився на інші соцмережі та зрештою призвів до низки протестів - починаючи з перших більш-менш масових акцій на початку лютого.

Недавня велика акція під девізом "Hands Off!" зібрала 1200 локацій по всіх штатах США, а також охопила кілька міст Європи.

Це не просто один масштабний протест, а колективна акція близько двох сотень недержавних організацій, в якій, за підрахунками організаторів, участь взяли близько пів мільйона осіб — найбільша кількість з моменту початку другого президентського терміну Трампа.

Групи, що об'єдналися в рамках ініціативи Hands Off!, висунули три основні вимоги: зупинити "поглинання мільярдерами та безконтрольну корупцію" в адміністрації Трампа; припинити зменшення федерального фінансування соціальних програм, включаючи Medicare та Medicaid; а також зупинити переслідування іммігрантів, трансгендерних осіб та інших представників вразливих спільнот.

На акціях протесту можна було помітити навіть прихильників Республіканської партії.

До речі, сама "Велика стара партія" наразі обрала тактику мовчання і майже не висловлює своїх думок щодо протестних акцій.

Єдиним свідченням того, що протести перед Білим домом отримали увагу, стало оголошення про зміщення традиційної екскурсії, яка зазвичай проходила в суботу, на день пізніше.

Але чи призведе розв'язана Дональдом Трампом "тарифна війна" і його внутрішня політика (аж до фактичного ігнорування приписів судів) до справді масових протестів та реального тиску на адміністрацію?

Відповіді на це запитання можуть з'явитися в найближчі тижні.

Співголова Crowd Counting Consortium Еріка Ченовет вважає, що протестний рух зможе досягти своїх цілей, якщо йому вдасться залучити 3,5% населення країни. У випадку зі США йдеться про близько 12 мільйонів людей - число, суттєво більше навіть за наймасовіші акції протесту під час першого президентства Трампа.

Такий сплеск протестної активності може відбутися або в тому випадку, якщо рух 50501 продовжуватиме набирати популярність, або ж якщо трапиться непередбачувана подія, що спонукатиме велику кількість людей до дії.

Читайте також