Як Росія приваблює західних антиліберальних діячів

Рассел досягнув важливої віхи: австралієць отримав російську так звану "візу спільних цінностей". Подробиці свого останнього візиту до російських органів він опублікував на своєму YouTube-каналі "Подорож з Расселом", який має 185 тисяч підписників.
"Тепер у мене є три роки, щоб залишитися тут, знайти роботу та влаштуватися в Росії," - ділиться Рассел у своєму відеозверненні. Лише через сім тижнів після виходу ролика його переглянули 43 тисячі разів.
Рассел - не єдиний громадянин країни Заходу, який хоче жити в Росії. У соціальних мережах можна знайти багато інших розповідей західних емігрантів, які живуть або планують жити в Росії.
В основному ці особи виявляють незадоволеність ситуацією у своїх рідних країнах, особливо в питаннях, що стосуються сімейних цінностей, релігійних аспектів, прав сексуальних меншин та міграційної політики. Крім того, їх приваблює ідея більш традиційного суспільства.
Російська віза для проживання призначена для тих, хто виступає проти ідеології "воук", що зосереджується на протидії расизму, сексизму та соціальній нерівності.
У серпні 2024 року президент Росії Володимир Путін підписав указ, що ввів новий тип візи. У документі зазначено, що ця віза створена для "гуманітарної підтримки осіб, які поділяють традиційні російські духовні та моральні цінності".
Заявку на отримання "візи спільних цінностей" можуть подавати громадяни або резиденти з постійним місцем проживання в Сполучених Штатах, Австралії, Японії та ряді інших країн. Для них немає вимоги доводити знання російської мови або ознайомленість з її культурою та законодавством. Проте, заявники повинні підтвердити, що не підтримують політику своєї країни. Зазвичай така віза видається на термін три роки з можливістю продовження.
Читайте також: Росія як загроза, зброя для України і пацифізм: парадокси німецьких суспільних настроїв
"Перш за все, це символічна політика", - сказала DW керівниця Інституту східноєвропейських досліджень Вільного університету Берліну Катаріна Блум (Katharina Bluhm). На її думку, це служить двом цілям. "Росія використовує візу та позитивні історії західних іммігрантів, щоб показати своїм громадянам: "Дивіться, є люди, які приїжджають до нас, бо у нас є те, чого їм бракує на загниваючому Заході. Ці люди хочуть повернутися до християнських, західних цінностей".
Послання для західного світу звучить так: "Завітайте до нас, якщо вас дійсно хвилює все це. Ми є втіленням найкращих традицій Європи — Європи патріотизму, класичних цінностей і чітко визначених гендерних ролей, які ви вже не знайдете в інших місцях."
Проте, окрім символічних аспектів, Блум також підкреслює важливість серйозних демографічних викликів, з якими стикається Росія. Протягом багатьох років населення країни зменшується, а показник народжуваності залишається занадто низьким, незважаючи на зусилля держави в цій сфері.
Окрім того, агресивні дії Росії проти України спричинили значні втрати та спровокували новий виток еміграції, зокрема серед молоді з Росії.
За словами речниці міністерства внутрішніх справ Росії, до травня, через дев'ять місяців після її запровадження, 1156 осіб подали заявки на отримання "візи спільних цінностей". Найбільша група, з 224 осіб, прибула з Німеччини. Однак цього навряд чи буде достатньо для вирішення демографічної проблеми Росії.
Читайте також: Коментар: Чому росіяни не протестують проти Путіна
Сім'ї на кшталт родини Фінстра, яка переїхала до Росії з Канади разом із вісьмома дітьми, користуються великою популярністю. На своєму YouTube-каналі Countryside Acres батько Аренд Фінстра ділиться подробицями свого нового життя.
"Росія є однією з небагатьох країн, де традиційні християнські сім'ї все ще почуваються в безпеці," - зазначає він. Фінстра також підкреслив, що з кожним днем йому все важче утримувати сім'ю в Канаді, тоді як у Росії фінансові умови для них є більш сприятливими.
Веб-ресурси, що пропонують допомогу в оформленні "візи спільних цінностей", також акцентують увагу на ряді додаткових переваг. Наприклад, один із сайтів підкреслює переваги, такі як знижені податкові ставки, безкоштовне навчання, високоякісну медичну допомогу та доступність життя в фінансовому плані.
Російські державні медіа активно пропагують те, що вважають прикладами успіху, формуючи враження, що багато західних громадян вирішують переїхати до Росії. При цьому існують підстави вважати, що Кремль міг частково фінансувати або навіть контролювати дії блогерів, які нібито з етичних міркувань залишили Захід і переїхали до Росії.
У березневому випуску російського незалежного видання "Важные истории" було виявлено, що російський іноземний мовник Russia Today (RT), який підпадає під санкції в багатьох західних країнах, фінансує відео в соціальних мережах, в яких іноземці хвалять Росію та критикують Захід. Згідно з отриманими даними, працівники російського державного телебачення стоять за YouTube-каналом "Русский путь", на якому публікуються подібні відеоматеріали.
Для спостерігачів така агітація навряд чи є чимось новим. Росію звинувачують у застосуванні ще більш екстремальних тактик. Під час виборчих перегонів у США, як повідомлялося, акторів залучали для створення фальшивих відеоматеріалів.
Блум, у свою чергу, аналізує поняття "візуалізації спільних цінностей" в першу чергу через призму російської пропагандистської системи. З іншого боку, здається, що Росія тепер намагається залучити більше "правильних" іноземців, щоб боротися зі своїми демографічними викликами.