WP: У команді Байдена вважають, що збільшення постачання зброї без розширення мобілізації не призведе до суттєвих змін на фронті.
Президент Сполучених Штатів Джо Байден активізує постачання озброєння Україні у зв'язку з наступом російських військ на Донеччину та з огляду на можливі наслідки, якщо Дональд Трамп знову займе президентську посаду, що може вплинути на американську підтримку.
Утім така політика викликає дискусію серед деяких посадовців в адміністрації Байдена. Вони побоюються, що це не спрацює без збільшення кількості людей в ЗСУ. А також це зменшить американські запаси та поставить під загрозу потреби армії в інших гарячих точках. Про це пише видання The Washington Post, яке поспілкувалось анонімно з кількома високопосадовцями.
2 грудня Білий дім анонсував новий пакет підтримки для України в розмірі 725 мільйонів доларів, що фінансується в рамках президентських повноважень (PDA). У цей пакет увійшли системи протиповітряної оборони, боєприпаси для реактивних артилерійських установок, протитанкові засоби та інші види озброєння.
Раніше Джо Байден дав дозвіл на застосування ракет ATACMS для атак на Росію, а також на постачання протипіхотних мін, сподіваючись, що це допоможе уповільнити наступ російських військ у Донеччині. Тим часом Білого дому сподіваються, що Україна зможе використати цей час для додаткової мобілізації понад 160 тисяч новобранців, як зазначає WP. На засіданні Верховної Ради в кінці жовтня цю цифру озвучив секретар РНБО Олександр Литвиненко. Він зазначив, що це дозволить укомплектувати військові частини до 85 відсотків.
"Ми безумовно збираємося продовжувати надсилати Україні зброю та техніку. Ми знаємо, що це життєво важливо. Але так само важливий зараз і людський ресурс", - заявив у середу 27 листопада Джон Кірбі, радник Білого дому з комунікацій в сфері національної безпеки.
"Насправді ми вважаємо, що людський ресурс є найбільш життєво необхідним для них. Тож ми також готові збільшити наш навчальний потенціал, якщо вони зроблять відповідні кроки, щоб поповнити свої лави" - додав Кірбі.
У команді Байдена існує думка, що незалежно від дій Вашингтона, Збройні сили України не зможуть зрівнятися з ворогом без збільшення числа військових для підтримки їхньої боротьби, повідомляє WP. В США зростає незадоволення українськими посадовцями, які не підтримали пропозиції США про зниження призовного віку з 25 до 18 років.
"Я не прагну звинувачувати Україну в цій ситуації. Це для них дійсно непроста проблема. Проте, особливо в минулому році, вони не змогли мобілізувати і підготувати необхідну кількість військових, щоб компенсувати втрати на фронті," - зазначив один з представників адміністрації Байдена в коментарі для WP.
Високі чиновники зазначають, що існує можливість підготувати цілу групу українських новобранців за межами країни, якщо Київ надасть необхідну кількість людей для цього.
Українські чиновники натомість вказують на те, що на мобілізацію негативно вплинуло скорочення військової допомоги на початку цього року. Мовляв, люди не бажали йти у військо, без упевненості в тому, що матимуть зброю, щоб знищити ворога.
"Не має жодного змісту обговорювати заклики знизити мобілізаційний вік в Україні, ніби це дозволить залучити більше військових, коли раніше анонсоване обладнання не постачається вчасно. Через ці затримки Україні не вистачає озброєння для забезпечення вже мобілізованих солдатів", - зазначив у соцмережі X радник президента Володимира Зеленського з комунікацій Дмитро Литвин.
Американські посадовці наголошують, що швидке виділення фінансової допомоги Україні з залишків бюджету може негативно вплинути на збройні сили Сполучених Штатів.
Особливу тривогу викликає обсяги ракет-перехоплювачів систем протиповітряної оборони та певних видів артилерійських боєприпасів, що відправляються в Україну. Обидва ці ресурси буде складно оперативно відновити. Це, в свою чергу, позначиться на готовності американських військових у інших конфліктах на Близькому Сході та в Азії, зазначив один з представників у коментарі до WP.
Крім того, для транспортування такої кількості озброєння Сполучені Штати виділяють значну кількість транспортних засобів і людських ресурсів. Це також впливає на зменшення бойової готовності США в інших частинах світу.
У Білому домі усвідомлюють ці загрози, повідомляє WP. Однак аналітика адміністрації свідчить про те, що вони готові прийняти такі компромісні рішення, беручи до уваги "всі наслідки війни в Україні для міжнародного порядку, заснованого на правилах", зазначив представник США.
У розмовах з WP зазначається, що не слід переоцінювати наступальні можливості російських військ. Їхнє значне просування на фронті є лише тимчасовим явищем. "Рівнинні та досить відкриті" території на південь від Покровська не мають потужного захисту, тому українські сили відходять на більш безпечні позиції. За словами експерта, масштабний прорив не є імовірним.
"Я вважаю, що після того, як вони перетнуть цю відкриту територію і зіткнуться з опором в окопах, ситуація знову стане значно повільнішою, і ми знову спостерігатимемо за процесом виснаження, як це було раніше", - заявив високопрофільний представник американського оборонного відомства.
Водночас Росія активно веде набір нових військовослужбовців для компенсації своїх втрат. Це відзначається в нещодавньому звіті Інституту вивчення війни (ISW).
У 2024 році міноборони РФ підготувало понад 300 тисяч контрактників для служби в резервних частинах, пише ISW з посиланням на російського генерал-полковника Івана Бувальцева.
Російські військові блогери повідомляють, що триває підготовка людей для формування малих штурмових груп, що складаються з 2-5 бійців.
Аби зацікавити росіян служити влада збільшила одноразові виплати за підписання контракту. Середні виплати по регіонах становлять 900 тисяч рублів (8450 доларів США) плюс 400 тисяч рублів (3756 доларів США) від федерального уряду.