Політичні новини України та світу

Економіка України має потенціал для зростання, проте важко очікувати, що це буде на рівні 4,2% — таку думку висловив Кушнірук. 19.11.2024

Ілюстративне зображення: facebook/Ministry.for.development

"Існували підстави для збільшення ВВП. Проте щодо певних показників у мене виникають значні сумніви."

ВВП України за 10 місяців зріс на 4,2%. Це багато чи мало в умовах тисячі днів повномасштабної війни, розв'язаної проти України Росією?

Ця цифра викликає у мене певні питання та сумніви. Для точного визначення реального ВВП потрібно, спираючись на дані Держстату про номінальний ВВП, правильно обчислити індекс споживчих цін та індекс цін виробничої продукції. В рамках цих двох показників існує також дефлятор, який є важливим для визначення, чи відбулось зростання реального ВВП. Оскільки я маю значні зауваження щодо точності розрахунків індексу споживчих цін і індексу цін виробників, я також сумніваюся в реальному зростанні ВВП. Чи відбулось воно? Напевно так. Проте, щодо його масштабів, у мене є безліч питань.

Цю цифру ми отримали з офіційного сайту Міністерства економіки.

Абсолютно вірно, але в даному випадку парадокс ситуації в тому, що вони заздалегідь користуються цифрою, яка не може не викликати сумнівів. Відповідно люди ухвалюють рішення, не маючи насправді реального розуміння, що відбувається. При цьому, якщо виходити просто з об'єктивних причин, то так, для зростання ВВП були підстави. Просто виходячи навіть з так званої порівняльної бази. Якщо взяти ситуацію за 8 місяців 2023 року, то об'єктивно, що тоді була ситуація гірша, ніж зараз. Бо більше запрацювала металургія, частково населення почало повертатися, деякі галузі почали відновлюватись, ми почали вкладати гроші у власний ВПК тощо. Відповідно потенційні можливості для зростання ВВП присутні. Але щодо конкретних цифр, то у мене є дуже великі сумніви щодо їх коректності.

"Індекс споживчих цін - це як середня температура в кімнаті."

Чи вважаєте ви, що цифра більша чи менша?

Я б швидше назвав його заниженим. Адже для мене очевидно, що рівень споживчої інфляції набагато вищий. Загалом, індекс споживчих цін можна вважати "середньою температурою по палаті", що насправді не відображає реальної ситуації. Не хочу заглиблюватися у технічні деталі, які можна знайти на порталі Держстату, але вони демонструють, що наданий показник просто не відповідає дійсності. Він ґрунтується на логічних міркуваннях і пов'язаний з тим, що у нас порівняльна база була нижчою. Якщо звернути увагу на початок 2023 року, то ми об'єктивно спостерігали зростання факторів, які могли б стимулювати економічний розвиток.

Металургійна промисловість, агропромисловий комплекс та військово-промисловий сектор.

Які сектора або області економіки стали рушійними силами цього підйому?

Металургія. Спостерігається певне, хоча й незначне, підвищення.

І це відбувається, незважаючи на те, що ми зазнали значних втрат у виробничих потужностях?

Не зовсім так. Ми ж беремо базу не за 22-й чи 21-й рік, а за 2023 рік. Якщо взяти стан галузі на початку 23-го року і стан сьогоднішній, то можливості для експорту металургійної продукції значно зросли. На початку 23-го року у нас був практично повний колапс, ми фактично нічого вивозити не могли. Морем не могли, а потягами її не вивезеш. Тому зараз у нас безперечно відбувалося зростання, якщо брати у порівнянні з 23-м роком. Сільське господарство те саме. Враховуючи, що експорт став більш-менш стабільно йти за межі України, це створило можливості для нарощування виробництва. Хоча там природно-кліматичні умови були трошки гірші, ніж в минулому році, але все рівно можливості для виробництва і експорту зросли. Є зростання військово-промислового комплексу. Ми значно більше почали приділяти увагу розвитку цієї сфери, відповідно є виробництво і відповідно там теж є зростання. Тобто є певні галузі в переробці в цілому, які ще не відновили показники, які були до 22-го року, але в порівнянні з 23-м роком об'єктивно виросли. Це просто питання порівняльної бази, яка на початок 23-го року була дуже низькою.

Борис Кушнірук / Facebook профіль

Військово-промисловий комплекс не може функціонувати ізольовано від роботи інших секторів економіки.

Ви вважаєте, що у майбутньому відновлений та модернізований військово-промисловий комплекс може стати ключовим елементом нашої економіки, навіть після досягнення перемоги?

Проблема полягає в тому, що в промисловому секторі немає окремого військово-промислового комплексу (ВПК). Існує ціла система промисловості, де всі її складові тісно пов'язані між собою. Багато галузей займаються виробництвом продукції подвійного призначення. Тому, якщо ви прагнете розвитку ВПК, необхідно також інвестувати в електроніку, яка є основою всього, що нас оточує. Без створення сприятливих умов для зростання промисловості, зокрема переробного сектора, за допомогою комплексних заходів і стимулів, ВПК не зможе розвиватися. Він не може функціонувати ізольовано від інших секторів економіки.

"Потрібна реальна промислова політика"

Чи з'явиться найближчим часом хоч якась перспектива для залучення інвестицій у промисловий сектор?

Вони є і зараз. В тій чи інші сфери вони є. Інша справа, що безперечно потрібна реальна промислова політика. Потрібно розуміти, що не існує просто стратегічних галузей промисловості. Промисловість - це річ комплексна, вона має взаємозв'язки між собою. Вам потрібно створити реальну промислову політику, з правильною бюджетною, податковою, митною, монетарною, регуляторною політикою. І тоді ви отримуєте ситуацію, при якій буде вигідно інвестувати і розвивати промисловість в Україні. Якщо цього розуміння немає, а на жаль його немає, то все залишиться на рівні гасел.

МІНІСТЕРСТВО ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ МАЄ ЗМОГУ ВИСЛОВИТИ СВОЮ ДУМКУ ЩОДО ЦИХ ОЦІНОК ЕКОНОМІЧНОГО ЕКСПЕРТА БОРИСА КУШНІРУКА СТОСОВНО КОРЕКТНОСТІ ВИЗНАЧЕННЯ ВВП УКРАЇНИ В ЕФІРІ УКРАЇНСЬКОГО РАДІО.

Читайте також