Політичні новини України та світу

Верховна Рада ухвалила законопроект, що стосується реформування житлової політики – Шуляк поділилася подробицями.

16 липня Верховна Рада провела перше читання одного з ключових законопроєктів для житлової сфери - "Про основні засади житлової політики", що має на меті реалізацію значної житлової реформи в Україні.

Цю інформацію озвучила Олена Шуляк, керівник Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, а також голова політичної партії "Слуга народу", у своєму коментарі для агентства Укрінформ.

Як зазначила вона, законопроєкт №12377 є основоположним документом, що "відкриває можливості для широкомасштабної реформи житлової сфери". Його головна мета полягає у вирішенні проблеми сотень тисяч громадян, які роками чекають на отримання державного житла. Крім того, Шуляк підкреслила, що цей закон замінить застарілий Житловий кодекс 1985 року, який вже давно не відповідає сучасним викликам і не вирішує актуальних питань.

"Більше 600 тисяч українців роками чекають на отримання житла, і ці цифри актуальні лише на 2015 рік. Війна ще більше ускладнила ситуацію, адже в країні з'явилася величезна кількість внутрішньо переміщених осіб, які також потребують кращих умов проживання", - зазначила депутатка.

Вона також підкреслила, що важливість прийняття цього законопроєкту в теперішній момент полягає в виконанні одного з численних критеріїв програми Ukraine Facility, яка передбачає надання Україні 50 млрд євро до 2027 року. За словами Шуляк, реалізація "житлового індикатора", що включає завершення розгляду законопроєкту №12377 до четвертого кварталу цього року, може забезпечити Україні 300 млн євро.

Шуляк підкреслила, що нова житлова політика почне втілюватися після ухвалення законопроєкту №12377 у другому читанні. Проте для повноцінного старту житлової реформи необхідно також створити та затвердити два ключові законопроєкти: "Про фонд соціального житла" та законопроєкт, що регулює управління цим фондом. Робота над першим законопроєктом вже розпочалася, оскільки термін його ухвалення в рамках Ukraine Facility визначений на четвертий квартал 2026 року, зазначила депутатка.

Вона підкреслила, що зміни в житловій політиці мають на меті запровадження "ефективних механізмів для реалізації доступу до житла". Як зазначила Шуляк, це включатиме ряд фінансово-кредитних інструментів, відновлення діяльності житлово-будівельних кооперативів, а також розвиток державно-приватного партнерства. Депутатка уточнила, що мова йде про операторів доступного житла.

"Це, що стосується отримання житла у власність. Для тих громадян, чиї доходи цього не дозволять, буде запроваджено два формати тимчасового житла - соціальна оренда і оренда з правом викупу. Обидва механізми вже багато років ефективно працюють у ЄС і ми максимально адаптуємо їх під українські реалії - так, щоб це дійсно працювало і максимально ефективно закривало потребу у житлі. Зокрема, буде і тимчасове службове житло", - пояснила Шуляк.

Як очікується, житло, яке можна взяти в соціальну оренду, буде надаватись з державного і муніципального фондів соціального житла. Наразі в Україні їх немає, що є наслідком приватизації 90-х років, але цей фонд будуть створювати і він має бути, підкреслила Шуляк, на мільйони квадратних метрів.

"Планується реалізація нового житла, яке буде збудовано за рахунок державного фінансування, а також через державно-приватне партнерство. Проте найважливіше - це можливість завершити всі незавершені будівництва, що стали наслідком діяльності недобросовісних забудовників та інших факторів. Наразі готується законопроєкт, що регулює фонд соціального житла, в якому буде викладено всі деталі. Наступним кроком стане фінальний законопроєкт, що стосується управління цим фондом", - зазначила Шуляк.

Як стало відомо, 7 січня цього року у Верховній Раді був зареєстрований законопроєкт №12377 "Про основні принципи житлової політики". У разі його ухвалення, це дозволить залучити 321 мільйон євро в рамках програми Ukraine Facility.

Читайте також