Політичні новини України та світу

Уряд Румунії має намір виключити проросійського кандидата Джорджеску з участі у президентських виборах, повідомляє Financial Times.

Румунія, незважаючи на тиск з боку як Сполучених Штатів, так і Росії, має намір заборонити проросійському кандидату Келіну Джорджеску брати участь у президентських виборах. Його кандидатуру, скоріше за все, не допустять через активне кримінальне розслідування.

7 березня британська газета Financial Times повідомляє, посилаючись на свої джерела. Зокрема, двоє осіб, обізнаних із ситуацією, розповіли виданню, що ймовірно, кандидатуру Джорджеску не підтримають через його кримінальну справу.

Звинувачення на адресу Джорджеску охоплюють тяжкі злочини, серед яких намагання зруйнувати конституційний лад із використанням фашистських угруповань.

За інформацією з цієї статті, 62-річного Джорджеску може чекати більше десяти років позбавлення волі.

Коли він вийшов із будівлі суду, куди його доставили на допит, Джорджеску продемонстрував нацистське вітання, пише Financial Times.

Контакти політика з громадянами РФ, включаючи пропагандиста Олександра Дугіна, наразі не є предметом розслідування, повідомив високопоставлений румунський чиновник.

Згідно з повідомленнями цього посадовця, висунення звинувачень проти Джорджеску з боку Румунії стане кроком для зміцнення її суверенітету.

Джерело додало, що адміністрація в Бухаресті приголомшена підтримкою, яку Дорджеску отримує від США.

Сам політик відкинув будь-які твердження про отримання допомоги з Москви. Проте він визнав, що мав знання та контакти з Дугіним, який підтримував ідею агресії Росії проти України ще задовго до початку масштабного вторгнення у 2022 році.

Згідно з відгуками чотирьох осіб, які слідкували за його кар'єрою, біографія Джорджеску містить багато нез'ясованих моментів і прогалин.

Після завершення навчання в університеті в 1986 році, в період правління комуністичного диктатора Ніколая Чаушеску в Румунії, Джорджеску у своєму резюме, яке доступне в інтернеті, зазначив, що "отримав цінний досвід, працюючи у Великій Британії та Сполучених Штатах".

У період правління Чаушеску виїзди за кордон, зокрема "відрядження" до західних країн, були під жорстким контролем місцевої секретної поліції.

"Коли когось відправляли за кордон набиратись досвіду, його спочатку вербували. Подорожувати можна було лише з благословення Секуритате (секретна служба часів Чаушеску. - Ред.)", - каже Хунор Келемен, голова етнічної угорської партії UMDR, яка входить до коаліційного уряду в Бухаресті.

На його думку, "вся кар'єра Джорджеску після комуністичного режиму свідчить про те, що він інтегрувався в істеблішмент".

На запитання щодо можливого минулого як агента секретної служби, румунський орган CNSAS, що відповідає за архіви Секурітате, повідомив, що не виявив жодних свідчень його залучення.

"В архівах не знайдено жодних даних про Джорджеску," - зазначив віце-президент CNSAS Мадалін Ходор, підкресливши, що це не свідчить про те, що він не міг бути активом після краху комуністичного режиму.

"Це той самий агент, який міг би стати на службі російської розвідки," - зауважив Ходор, підкресливши, що багато з поглядів Джорджеску, зокрема його думки про війну в Україні, співпадають з офіційною позицією Кремля.

Сам Джорджеску не дав жодного коментаря щодо даної ситуації.

Протягом 2000-х років Джорджеску переважно жив в Австрії, де займався придбанням нерухомості і піклувався про сім'ю. З 2010 по 2012 рік він виконував обов'язки доповідача в ООН на безкоштовній основі, а з 2013 по 2016 рік керував європейським підрозділом Римського клубу — аналітичного центру, створеного в епоху холодної війни, до складу якого входили радянські науковці, що обговорювали питання, пов'язані з екологічною стійкістю та кліматичними змінами.

Його погляди стали більш радикальними та конспірологічними під час пандемії ковіда, коли він виступав проти обов'язкових вакцин та карантинів.

У 2021 році він знову прибув до Румунії і, згідно з інформацією прокуратури, незабаром розпочав співпрацю з правими екстремістами для організації кампанії на виборах президента 2024 року, використовуючи передвиборче гасло "Вода, їжа, енергія".

Перехід Джорджеску з посади інженера-геолога до радикально правого політика, який підтримує теорії змови про COVID та став популярним у соціальних мережах, спонукав деяких політичних діячів його країни висловити припущення про можливі його зв'язки з таємною поліцією часів комунізму та Росією, як зазначено в статті.

Завдяки рішучій підтримці з боку США, зокрема від Джей Ді Венса, Ілона Маска та російських спецслужб, він перетворився на головний символ того, як "підтримка адміністрації Трампа з Москвою залишає європейських союзників у скрутному становищі", зазначає FT.

На даний момент Джорджеску має намір повторно виставити свою кандидатуру в травні і наразі очолює рейтинги громадської думки, отримуючи приблизно 40% підтримки.

Як повідомляло OBOZ.UA, 26 лютого Джорджеску був затриманий для проведення допиту. Йому було видано підписку про невиїзд терміном на два місяці, а також накладено заборону на публікацію контенту в соціальних мережах.

В цілому, політика звинувачують у шести правопорушеннях, серед яких є і розповсюдження недостовірних відомостей.

Читайте також