Політичні новини України та світу

Конфлікт в Україні призвів до посилення екстремістських груп у Європейському Союзі, згідно з доповіддю Державного департаменту про тероризм.

Сполучені Штати працюють у тісній співпраці з країнами Європейського Союзу для боротьби з правими націоналістичними екстремістськими рухами, активність яких зросла внаслідок війни Росії проти України. Цю інформацію містить звіт Державного департаменту США про тероризм за 2023 рік, який був оприлюднений 12 грудня.

У документі, опублікованому за запитом Конгресу, зазначається, що політика, ініціативи та зв'язки США з європейськими державами "стали міцнішими в умовах агресивної війни Росії проти України".

Зокрема, співпраця фокусувалася на аспекті боротьби з російською підривною активністю в Європі:

Держави Центральної, Східної та Південної Європи залишаються мішенню для російської дезінформації та пропаганди, підтримуваної державою. Ця діяльність має на меті залучення насильницьких екстремістських угруповань, що діють на основі расових або етнічних мотивів, з метою дестабілізації країн, які є членами або кандидатами на вступ до НАТО і Європейського Союзу.

У Державному департаменті підкреслили, що численні уряди Європи висловили занепокоєння щодо посилення загроз, які походять від представників насильницьких екстремістських груп.

"США тісно співпрацювали з ЄС та його державами-членами щодо [організації] REMVE, яку деякі члени ЄС називають "правим екстремізмом", "націоналістичним екстремізмом" або "ультраправим екстремізмом". Ці загрози, здебільшого з боку насильницьких прихильників переваги білої раси, зростають як у Європі, так і у США, де, здається, зосереджені рухи цих акторів", - мовиться у документі.

Водночас, як додали у звіті Держдепу, "саморадикалізовані" особи, які не мають офіційних зв'язків з екстремістськими групами, також становлять загрозу, що зростає.

У звіті зокрема згадали добровольців з європейських країн, які були на війні в Україні:

Європейський Союз висловлює стурбованість щодо деяких "правих націоналістів" з країн-членів, які, будучи добровольцями в Україні, повернулися додому з бойовим досвідом, а можливо, й зі зброєю.

У Держдепі додали, що між учасниками та мережами насильницьких екстремістських рухів за расовою чи етнічною ознакою "по обидва боки Атлантики існують значні транснаціональні зв'язки":

"Тож Сполучені Штати та ЄС спільно працюють над протидією цим загрозам".

У звіті Держдепу за 2023 р. також повідомляється, що Контртерористичне бюро США виділило 2 млн доларів на фінансування нових проєктів, спрямованих на протидію дезінформації Росії щодо України та проти українських громадян, які шукали притулку від російської агресії.

Як зазначається у звіті, ці проєкти спрямовані на те, аби визначити суб'єкти, пов'язані з Росією, залучені до поширення дезінформації, "розробку ефективної кампанії контрповідомлень, щоб викривати кремлівську брехню", підтримку студентів вищих навчальних закладів у Молдові, Польщі, Румунії та Словаччині "для просування ідеї об'єднаної та стійкої Європи, протистоячи антиукраїнським наративам".

Також кошти були спрямовані на те, щоб "поглибити розуміння політиками того, як Кремль прямо чи опосередковано впливає на рухи REMVE у Європі".

Проекти, профінансовані Контртерористичним бюро США, спрямовані на створення інноваційної програми навчання та наставництва для представників місцевого самоврядування та лідерів громад у Німеччині, а також у ряді країн Центральної та Східної Європи. Мета цих ініціатив – зміцнення стійкості громад до ненависті та поляризації, особливо в регіонах, де проживають українці та етнічні українці.

Читайте також