Від акордеонів до пива: Північна Корея посилює свої експортні поставки до Росії, - Financial Times.

Виробники з Північної Кореї, які займаються виготовленням різноманітних товарів — від консервованих джемів і ковбас до пива та акордеонів — активно почали реєструвати свої бренди у Федеральній службі інтелектуальної власності Російської Федерації.
В останні місяці північнокорейські рибальські судна почали активно з'являтися у водах поблизу далекосхідного узбережжя Росії.
Згідно з інформацією Financial Times, ці події вказують на початок нового етапу розвитку відносин між двома країнами, які протягом тривалого часу перебували в рамках в основному військово-політичного партнерства. Тепер співпраця розширюється, охоплюючи такі сфери, як економіка, торгівля та інфраструктурні проекти.
Аналітик з Північної Кореї Андрій Ланков з Університету Кукмін у Сеулі зазначив, що раніше Москва і Пхеньян намагалися не розголошувати обсяги свого військового співробітництва. Однак зараз, на його думку, обидві країни прагнуть підкреслити глобальний характер своїх відносин та їхню тривалу перспективу.
Сучасна північнокорейська економіка значною мірою базується на традиційних галузях: видобутку вугілля, виробництві цементу та промислової пластмаси. Водночас режим у Пхеньяні забезпечує своє виживання завдяки імпорту харчових продуктів, пального та добрив з Китаю, який залишається головним зовнішньоекономічним партнером КНДР.
Однак у новітній історії країна також знайшла додаткове джерело надходжень -- сотні мільйонів доларів США, здобуті через масштабні хакерські атаки на криптовалютні сервіси та гаманці, що засвідчило її кіберпотенціал у глобальному вимірі.
На думку Пітера Ворда, експерта аналітичного центру Інституту Седжонга у Південній Кореї, російський політичний і фінансовий патронаж може мати для Північної Кореї "справді трансформаційний" характер. Особливо в контексті підтримки сільськогосподарської та гірничодобувної інфраструктури.
Ворд вважає, що навіть обмежені російські інвестиції в сільські райони Північної Кореї можуть мати відчутний ефект для життя мільйонів її громадян, які потерпають від дефіциту базових ресурсів.