Валерій Чалий висловив думку: "Трамп має повагу до справедливих угод. У його сприйнятті справедливість означає наявність двостороннього руху".
Зображення: скріншот з LB.ua Валерій Чалий "Вибори до Палати представників відбуваються кожні два роки – демократи можуть незабаром знову повернутися до влади"
З набуттям Дональдом Трампом влади, команда, яка співпрацює з Україною, безумовно зазнає змін. Чи повинні ці зміни бути взаємними? Тобто, чи варто нам також переглянути нашу політику та скласти нову команду?
Спершу варто зазначити, чим сучасна ситуація відрізняється від попереднього терміну Дональда Трампа на посаді президента. Наразі Білий дім має більший контроль над Сенатом і Палатою представників, хоча певні механізми стримувань все ще залишаються. Це створює умови для Трампа, щоб реалізувати свої призначення на ключові посади, які, ймовірно, будуть більш прихильними до нього особисто. Крім того, існує більша можливість впроваджувати реформи в систему управління, чого не було в минулому. Це є першим суттєвим відмінністю.
Війна існувала як у минулому, так і в теперішньому, проте заява Дональда Трампа про те, що він зможе зупинити конфлікт, звучить вперше.
Важливо пам'ятати, що демократи в Палаті представників все ще мають значну кількість голосів, їх думка має вагу при ухваленні ключових рішень, особливо стосовно фінансування допомоги. Крім того, демократи можуть знову повернутися у Палату представників через два роки, адже вибори до цього органу проходять кожні два роки. Тож не варто недооцінювати їхню роль і вплив у політичному процесі.
Які кроки має вжити Україна в цій ситуації? Перше правило - не стояти на однаковій відстані від демократів і республіканців, а наближатися до обох. Це допоможе зберегти, а можливо, й відновити підтримку з боку обох партій, а також обох палат парламенту.
Однак, безумовно, встановлення контактів безпосередньо з Дональдом Трампом та його найближчими радниками є надзвичайно важливим завданням.
Зображення: EPA/UPG Зал, заповнений прихильниками, під час першого виступу Трампа після виборів у Вест-Палм-Біч, штат Флорида, США, 6 листопада 2024 року.
Чи потрібно реорганізувати цю команду?
Маємо частково переформатувати. По-перше, це має бути більш багатоканальний порівняно з демократами доступ чи проведення своєї політики. Це не тільки очевидні офіційні структури: Білий дім, Конгрес, Пентагон чи Держдепартамент. Наприклад, те, чого зараз ніхто не обговорює, а я вважаю це важливо, -- Міністерство фінансів, адже саме там ухвалюють рішення про санкції проти Росії.
Також важливо мати уявлення про ролі в зовнішніх справах, безпеці, розвідці та Міністерстві юстиції, оскільки це безпосередньо стосується санкційної політики.
Але додатково до цього -- очевидно, американський військово-промисловий комплекс. Лобі ВПК. Адже лобі -- теж механізм.
Хіба все це не функціонувало впродовж останніх кількох років?
Упродовж останніх років, зокрема з 2019 до приблизно 2022, спостерігався значний спад. Дозвольте навести приклад.
У 2019 році було ухвалено рішення про укладення угоди на постачання американських ударних вертольотів в Україну. Цей процес супроводжувався складними переговорами протягом 2,5 років, спрямованими на погашення боргів за проект Sea Launch (плавучий космодром для запуску ракет "Зеніт-3SL" -- Ред.). Росія завершила цей проект, надавши американській стороні безкоштовні місця на Міжнародній космічній станції, тоді як Україна залишилася з великими боргами. Завдяки величезним зусиллям, що включали координацію дій президента, міністра оборони, парламенту, а також підприємств, таких як КБ "Південне" та Південмаш, вдалося досягти значного успіху для країни. В результаті, частина боргу була списана, а Україна отримала можливість співпрацювати з Boeing для отримання вертольотів, які вже на той момент були доставлені для проведення тестування. Які ж події відбулися далі?
Коли ця угода була близька до реалізації в 2019 році, нова влада вирішила її призупинити. Це, на жаль, є однією з проблем України – відсутність стабільності у передачі довгострокових проектів з Америкою. Влада, яка прийшла на зміну, вирішила забути про попередні напрацювання і зайнятися справами по-своєму, залучаючи інших партнерів.
Зображення: знімок з LB.ua Валерій Чалий
Відсутність політичної спадковості є спільною проблемою, не лише для України.
Так, я згоден. І для об'єктивності варто згадати про ситуацію з системами Patriot. У 2019 році Міністерство оборони України, виконуючи доручення президента Петра Порошенка, знайшло фінансування для придбання батареї Patriot. Пізніше новий президент Володимир Зеленський піднімав це питання під час переговорів з Дональдом Трампом. Отже, у випадку з Patriot була певна постійність, але, на жаль, в той час американці не були готові надати цю систему. Ми могли б закупити, хоч і невелику кількість, але мали можливість організувати постачання Patriot в Україну. Це свідчить про те, що Володимир Зеленський продовжував курс, розпочатий його попередником.
Але потім, на жаль, це питання також закрили. Ми почали витрачати гроші на внутрішні цілі, будівництво доріг тощо. Ракетна програма застагнувала. А це величезні кошти. Відповідно, питання з Patriot від 2019 року не порушували до 2022-го.
Дональд Трамп знову повертається до керма влади. Очевидно, що настрої в американському суспільстві, які сприяли його обранню, у минулому і тепер суттєво відрізняються. Які сподівання покладають на нього самі американці?
Це питання американістам, які відстежують усі тенденції. Я не претендую на цю роль. Можу поділитися тільки досвідом дипломатичної роботи в Америці, ну і, можливо, своїм досвідом роботи з тим же Бжезінським. (Збігнєв Бжезінський -- американський політолог, соціолог і державний діяч, колишній радник з національної безпеки президента США. -- Ред.). Тільки тим, що знаю сам.
Я впевнений, що ця особа (Дональд Трамп. -- Ред.) вміє досягати своїх амбіцій. Це підтверджується його нещодавніми діями. З власного досвіду, коли мова йде про постачання Javelin, можу стверджувати, що він цінує прозорі угоди. І для нього чесність означає наявність відкритого діалогу з обох сторін.
Зображення: twitter.com/oleksiireznikov Javelin в напрямку України
Досвід у бізнес-сфері?
Дональд Трамп має значний досвід, адже вже обіймав посаду президента. Він спостерігав за роботою бюрократичної системи і продовжує прагнути її змінити. Призначення Вівека Рамасвамі, американського підприємця індійського походження, та Ілона Маска на пост керівника Департаменту урядової ефективності (DOGE) підтверджує це намір. Питання щодо призначення двох осіб на одну посаду викликає цікавість, але очевидно, що Трамп прагне мати контроль над управлінськими процесами і внести в них зміни.
Поговорімо про українських американців-виборців.
Їх близько двох мільйонів по країні. Від штату до штату ситуація дуже різна. Є активна частина українців. Але більшість -- це просто люди, які живуть і працюють в Америці. І більшість ця -- і ті, хто переїхав, і ті, хто там давно -- згідно з переписом американським, це в основному середній клас, тобто економічно незалежні люди. І друге, що важливо -- скажімо, у Вашингтоні є велика політична група діаспори. А зараз вона активно розвивається й у Сіетлі, на Західному узбережжі. Тобто географія розширюється.
Традиційні перші штати й міста, куди свого часу поїхали українські емігранти, різко змінилися. Зараз ви знайдете багато українців у Каліфорнії, Флориді, Нью-Йорку. Тобто це не Клівленд, Огайо чи Аризона. На це вплинула і нова програма You for you для українських біженців від війни, і ширша міграція: велика кількість людей, які виїхали до Америки з Євросоюзу, не з України -- з Польщі, країн-сусідів. Така наша нова еміграція. А Дональд Трамп і всі президенти мають знати, що це нова частина виборців. Хоча от, приміром, американців німецького походження в Америці до 41 мільйона, італійського -- більш ніж 18 мільйонів.
Изображение: EPA/UPG Голосування на дільниці в Гендерсоні, штат Невада, 5 листопада 2024 року. "Що таке влада у США? Це не те, що в Україні -- президент і декілька менеджерів. Це президент, дієздатний Конгрес з двох рівних палат"
Чи зможе інституційна стабільність американського уряду подолати та нейтралізувати загрози, пов'язані з потенційно "радикальними" кадровими призначеннями нової адміністрації?
Не слід недооцінювати політичні трансформації, що відбулися. В окремих випадках можна обійти систему. Проте, існують суди, зокрема в різних штатах, які активно протистоять ідеї депортації американських громадян.
Не мешканців США.
На превеликий жаль, жителів Америки.
Якщо особа не володіє паспортом громадянина Сполучених Штатів, вона не може вважатися американцем.
Приклад, що ілюструє ситуацію: родина з Мексики переїжджає до США з маленькою дитиною, якій всього два роки. Після деякого часу вони отримують американське громадянство, але не подають заяви на оформлення статусу для дитини, оскільки, як відомо, його автоматично надають при народженні. Дитина зростає, вступає до університету, успішно його закінчує, отримує водійські права і починає працювати. І раптом з'ясовується, що політична ситуація змінилася, і їй потрібно змінити свій статус. Вони цього не зробили, не через те що їм не давали можливості, а просто не звертали на це уваги. Такі студенти, якщо не помиляюся, на сьогоднішній день налічують сотні тисяч. Тепер вони опинилися в становищі нелегалів.
Якщо людина вступила до американського вишу, вочевидь, вона має хоча б номер соціального страхування.
Так.
Изображение: EPA/UPG Родина після голосування на виборчій дільниці у США.
Якщо у неї є номер соціального страхування, то це означає, що вона якось отримала легальний статус в США?
Ні, це вже питання специфіки та деталей. Проте номер соціального страхування опинився під пильною увагою критиків, і його скасування стало предметом обговорень. У минулі часи до цього номера мали доступ різні особи за різних обставин. Таким чином, для його отримання не обов'язково бути громадянином або навіть постійним резидентом з правової точки зору. Достатньо просто проживати в країні та мати економічні чи інші зв’язки з нею.
Отже, слід зазначити, що процедури та інституції матимуть значний вплив.
Продовжуючи тему, варто зазначити, що вибори пройшли у всіх штатах. Незалежно від того, йдеться про Каліфорнію, яка має п'яту за величиною економіку у світі, чи про Техас з його сьомою економічною потужністю, важко уявити, що ці штати просто підкоряться рішенням Вашингтона. Також важливо підкреслити, що з точки зору американської конституції і сприйняття у цих штатах, кожен з них може вважатися окремою країною в межах федеративної системи. Тому впливати на губернатора, який відповідає за національну гвардію штату, з метою примусити його, наприклад, відправити нацгвардію Каліфорнії для депортації людей або створення таборів, буде непросто. Це не відбудеться. А хто ж тоді візьме на себе цю відповідальність? Такі інституційні та правові питання можуть суттєво стримувати багато дій.
Що таке влада у США? Це не те, що в Україні -- президент і декілька менеджерів. Це президент, дієздатний Конгрес з двох рівних палат. Не говоритиму про Міністерство оборони й Держдеп -- вони сильно залежать від рішень президента, бо без підпису президента в США ця військова допомога, як би не просили, не надійде. Але, наприклад, дуже важливу роль відіграють інші міністерства.
Як встановлювати з ними контакти?
Треба мати сильних з нашого боку каунтерпартів, тобто співробітників (на аналогічних позиціях у своїй країні. -- Ред.).
Зображення: кадр з відео Валерія Чалого.
Декілька років тому я вперше відвідав Міністерство енергетики США, і вже на порозі мене зустріла американська балістична ракета, схоже, Redstone. Я здивувався, як ці дві сфери — енергетика і ракетобудування — можуть бути пов'язані. Виявилося, що це міністерство все ще відіграє важливу роль у контролі за ядерною ракетною програмою.
Кажуть, нові механізми, Дональд Трамп, нетрадиційний підхід... Де ми розв'язували питання зняття торгівельних бар'єрів для нашого бізнесу за Дональда Трампа? У Росса (Вілбур Росс -- американський інвестор, міністр торгівлі США у 2017-2021 рр. -- Ред.), міністра торгівлі. Чи є він традиційним політиком? Ні. Він дуже специфічний політик і бізнесмен.
По-перше, це підприємець.
І це вдалося реалізувати. Ось вам приклад.
Наше лобі (так, у нас також є своє лобі) в сфері металургії раніше діяло в Америці наступним чином: або відправляли свого представника в посольство, або намагалися взаємодіяти через нього, використовуючи специфічні доручення Міністерства закордонних справ та інші канали. Водночас наші металургійні компанії витрачали кошти на американські лобістські фірми. Я, будучи послом, вирішив підійти до питання інакше: навіщо українським підприємцям переплачувати? Давайте спробуємо вирішити це в політичній площині, застосовуючи мистецтво переговорів. Це дало нам результати. Все виявилося досить простим: ми демонстрували, які переваги отримують американці. Це був взаємовигідний підхід. Вперше за багато років ми змогли вирішити питання без лобістів. Реакція наших бізнесменів, які раніше платили за лобістські послуги, була доволі стриманою, без захоплених відгуків.
Чому так? Це ж їхня вигода очевидна.
Не знаю. Мабуть, тому що ці кошти лобістам платять не тільки за підтримку металургійних інтересів, а й, можливо, щоб просто тримати контакти між американськими політиками й українським бізнесом.
Недостатня оцінка двох аспектів сьогодні була б серйозною помилкою. По-перше, Дональд Трамп дійсно має схильність дослухатися до своїх друзів, найближчого оточення та родини. По-друге, інституційні механізми відіграють важливу роль, особливо в тих сферах, які безпосередньо не пов'язані з Дональдом Трампом чи адміністрацією Білого дому, такими як охорона здоров’я, енергетичний сектор та митно-прикордонна служба.
Зображення: EPA/UPG Бізнесмен Ілон Маск слухає виступ Дональда Трампа перед його шанувальниками в Батлері, штат Пенсільванія, 5 жовтня 2024 року.
Якщо взяти інституційну спроможність, перший, з ким треба налагоджувати співпрацю, -- це Конгрес. Тим паче, що лідером більшості в Сенаті стала людина, м'яко кажучи, не з оточення Дональда Трампа. Хто має з України працювати по лінії Сенату? Депутати?
Я б зазначив, що традиційні зв’язки між Конгресом і Верховною Радою є цілком прийнятними, як і міжпарламентське співробітництво. Проте, хотів би підкреслити, що на сьогоднішній день відсутній меморандум про співпрацю, який раніше існував з республіканцями.
Які можливості відкриває цей меморандум? Він дозволяє здійснювати механізми співпраці без необхідності відвідування Вашингтона. Все це можна реалізувати за допомогою онлайн-комунікацій. Коли ви востаннє бачили онлайн-засідання парламентської групи "Дружба з Америкою"? Чи експертних колективів з обох сторін? Раніше відбувалося кілька зустрічей, але потім ця ініціатива зупинилася.
Отже, народні депутати із задоволенням вирушають до Америки, адже там їх чекає насичена програма. Я вважаю, що це має велике значення. Групи з 30 осіб, які відвідують різні штати за тиждень до ухвалення рішень, — це позитивно, але необхідно, щоб робота була більш структурованою.
Ще в Америці є величезний ринок -- 340 млн, який, як показує практика, може прийняти, до прикладу, велику кількість українського вина. Ми навіть просували на американський ринок продукцію, коли закрився російський ринок для експорту. Якщо говорити про ІТ -- ми вийшли з експорту ІТ-послуг на більші обсяги, ніж постачання металопродукції в Америці.
Зображення: EPA/UPG Жінка проходить повз кіоск з сувенірами в Києві, 6 листопада 2024 року. "Незабаром нас очікує безліч скандалів, пов'язаних із фінансуванням виборчих кампаній. Я вважаю, що як російські, так і китайські інвестори могли зробити внески через свої компанії в Сполучених Штатах."
Співпраця з інституціями, здається, є зрозумілою. Але що робити з тими особами, які не входять до офіційних структур, але все ж впливають на нового президента США? Наприклад, його син, Дональд Трамп-молодший, який постійно ділиться антиукраїнськими заявами та радіє перспективі припинення допомоги Україні. Або ж Ілон Маск, який навряд чи займе державну посаду через ризики для свого бізнесу, але має своєрідне уявлення про ситуацію в Україні та причини російської агресії. Які стратегії можна застосувати для взаємодії з такими людьми?
Кожен випадок є унікальним. Ілон Маск, наприклад, має інтерес щонайменше до двох напрямків. Шкода, що не до трьох, адже раніше він планував створити мережу зарядних станцій для електромобілів, але ця ініціатива була згорнута. Проте він зацікавлений у космічній індустрії та постачанні рідкоземельних металів, літію та інших елементів, необхідних для акумуляторів і батарей. Крім того, у космічній програмі є компоненти, які наразі виробляються в Україні, тоді як у США їхня продукція заборонена. Наприклад, інертні гази, що є побічним продуктом металургійних виробництв, які в Україні ще функціонують. Це, до речі, знаходиться неподалік від лінії фронту, що ускладнює ситуацію. Але інтерес існує, і його можна використовувати. Лише потрібно змінити підходи до співпраці в порівнянні з минулими спробами. Необхідно спонукати до активних дій.
Щодо співпраці через родинні зв'язки: у дружини президента України є безліч гуманітарних ініціатив, де можна знайти спільну мову з Меланією Трамп. Це могло б стати чудовим кроком вперед. Існує Саміт перших леді та джентльменів, який можна було б використати як платформу для цієї співпраці.
Щодо позиції сина президента чи якихось заяв -- ви їх не зміните.
Ще один важливий аспект. Необхідно спільно з відповідними американськими організаціями зменшити ризики впливу з боку Росії. Росія намагатиметься проникнути через різні напівлегальні механізми, і її перевага полягає в готовності до таких кроків, включаючи корупційні практики. Україні не можна йти на такі компроміси. Ми повинні дотримуватись американських законів і бути максимально обережними. Через кілька місяців ви станете свідками численних скандалів, пов'язаних із фінансуванням виборчих кампаній -- вважаю, що як російські, так і китайські інвестори фінансували їх через свої компанії в США.
Изображение: EPA/UPG Дональд Трамп зі своєю дружиною Меланією Трамп і їхнім сином Берроном Трампом під час першого виступу після виборів у Вест-Палм-Біч, Флорида, 6 листопада 2024 р.
Словом, я не сказав би, що нам вдасться знайти якісь особливі шляхи через родину.
Як взаємодіяти з ультраконсервативними групами, які, безсумнівно, матимуть значний вплив на нову адміністрацію, враховуючи їхню високу чутливість до російської пропаганди та наративів? Приклади таких середовищ включають Такера Карсона, Fox News, а також братів Кохів та інші подібні впливові структури.
Іноді трапляються ситуації, коли співпраця може виявитися невигідною. Адже будь-які твої зусилля можуть бути сприйняті негативно. Цей аспект також варто враховувати.
Існують різноманітні механізми, і важливо взаємодіяти з усіма залежно від обставин. Проте, безсумнівно, слід ставити перед собою ціль охопити якомога ширший спектр. Якщо йдеться про Конгрес, важливо працювати як з Палатою представників, так і з Сенатом, а також долучатися до всіх можливих зустрічей. У випадках, коли доступ закритий, доцільно просто здійснювати візити з метою підтримання етикету.
Чи здатні європейські керівники впливати на Сполучені Штати? Або ми спостерігаємо за розвитком ситуації, коли Америка справді почне віддалятися від інших країн?
Це велика тема. Відносини США і Європи двосторонні. Інтерес адміністрації Дональда Трампа в майбутньому -- відірвати, як вони кажуть, Росію від Китаю. Я думаю, що для протидії Китаю Європа дуже важлива. Без Європи це зробити важко. І третє: Європа -- це все-таки великий ринок. Америка вже зайшла на енергетичний ринок Європи замість Росії.
Изображение: EPA/UPG
Однак Дональд Трамп планує також запровадити мита на товари з Європи.
Хочу звернути вашу увагу на те, що, незважаючи на прогнози про різкі коливання курсу євро до долара, ситуація склалася інакше: ринок відреагував значно спокійніше, ніж у 2016 році. Так, біткоїн та інші криптовалюти продемонстрували значний ріст, але це пов'язано з іншими факторами.
Європейці не так зараз сприймають прихід 47-го президента, як сприймали 45-го. Немає вже таких різких заяв про вихід з НАТО, багато чого політичного не відбулося.
Протягом виборчої кампанії було озвучено чимало інформації про НАТО.
Є запобіжники в законі про NDAA -- принаймні рік не можна ухвалювати президентові таке рішення одноосібно. По-перше.
По-друге, можливо, я неправий, але, здається, я чув у одному з виступів потенційного віцепрезидента Венса, що питання про вихід з НАТО не обговорюється. Що стосується пропозиції щодо збільшення витрат на оборону для європейських країн-членів НАТО, то це так.
Отже, трансатлантичні відносини можуть знову зіштовхнутися з певними труднощами, проте вони залишаться надійними у будь-якому випадку. Зокрема, це стосується торгівлі, особливо в контексті американського експорту.
"Європейські країни мають більше витрачати на оборону. Бо це війна не тільки про Україну, це війна про Європу, про її майбутнє"
Чи зможуть наші європейські союзники вплинути на світогляд Трампа? Його переконання, що Україна є "європейською проблемою", і що Європа повинна самостійно вирішувати ці питання, викликає занепокоєння.
Ні, цього не уникнути. Виникне переконання, що ця ситуація є більше проблемою для Європи, ніж для Америки, і я сумніваюся, що європейці зможуть щось змінити. На мою думку, ми також не повинні намагатися це виправити, адже це дійсно так. Це європейська проблема, адже війна відбувається саме в Європі. Для України важливо, щоб основні партнери, з якими ми маємо діяти спільно, були з європейських країн. Вони стикаються з безпосередньою загрозою з боку Росії, оскільки знаходяться з нею на спільному кордоні. Америка ж має сусідство тільки по Алясці, але це зовсім інша ситуація, адже там немає такого сухопутного контакту з росіянами, як це є в Європі.
Отже, наша спільна думка з Сполученими Штатами полягає в тому, що європейські держави повинні збільшити свої витрати на оборону. Адже ця війна стосується не лише України, а й майбутнього Європи в цілому.
Зображення: кадр з відео Валерія Чалого.
Проте ми усвідомлюємо, що основні механізми впливу на Росію в значній мірі все ж походять з Америки, а не з Європи.
Європейці, на жаль, не мають такого впливу, і це пояснюється відсутністю єдності в їхніх позиціях. Навіть у межах організованої Європи існують країни та їхні лідери, такі як Словаччина та Угорщина, які, перебуваючи в структурі, можуть підривати її зусилля на користь Росії. Водночас 50 штатів США демонструють більшу консолідацію, ніж держави Європейського Союзу.
І в Європі є Британія, крім ЄС. Є суперництво Франції та Німеччини, яке нікуди не ділося. Є інтереси Центральної та Східної Європи, які були ще до великої війни. І інтереси західної частини. Іспанія, Італія менше переймаються тим, що в нас відбувається. Тому Європа об'єктивно мала б бути зі своїм обсягом економіки потужнішою. У кого найбільший обсяг економіки у світі?
У Сполучених Штатів.
Ні. У Європейського Союзу найбільший обсяг економіки у світі.
Звідки ж надходить найбільша підтримка для України? Від Європейського Союзу, якщо розглядати всі країни в єдиному контексті. Я маю на увазі об’єднання всіх держав. Однак, на жаль, ми досі не сприймаємо ЄС як єдину та узгоджену силу. Це і є суттєва проблема. Тому Сполучені Штати, як країна з чітко сформульованими рішеннями, набувають особливої важливості. Крім того, США займають лідируючу позицію за обсягом допомоги, що надається Україні.
Чи можуть американці перешкоджати нашій інтеграції в НАТО?
Американці? Ні. Згідно з опитуваннями, загалом американці підтримують вступ України в НАТО.
Изображение: EPA/UPG
Запит полягає в тому, чи має його адміністрація підтримку?
На жаль, не має підтримки.
Зрештою, як і попередня.
Мені здається, що ми вже упустили одну можливість. Чи це сталося через наші дії, чи через обставини? Йдеться про саміт у Вашингтоні. Тепер нам необхідно розмірковувати, як діяти в цих умовах. Не відмовляючись від стратегічного курсу, варто знайти способи, які могли б стимулювати наших партнерів.
Я б рекомендував ініціювати активні переговори — за умови готовності наших партнерів — з Великобританією, Польщею та балтійськими державами щодо формування субрегіональної організації з питань оборони та безпеки. Це може не сподобатися Франції, Німеччині та іншим країнам НАТО, але, на жаль, ми не можемо більше чекати. Нам потрібно зараз налагоджувати оборонні союзи з тими, хто готовий до співпраці. Це може стати нашим єдиним виходом.
Для чого?
Якщо коротко -- щоб нас узяли до НАТО. Якщо не берете в НАТО, кажете, що є вісім країн, включно зі США, Німеччиною, які не хочуть цього, є ще 24 країни, які хочуть бути з Україною в єдиному союзі. Для чого? Для того, щоб захиститися. Бо в нас немає зараз інших механізмів.
Однак цим державам для забезпечення своєї безпеки необхідно укласти військовий альянс зі Сполученими Штатами, а не з Україною. Це їхній захист від ядерних загроз.
Так воно і є. Якщо на кордоні з Естонією збереться 200 тисяч російських солдатів, будьте впевнені, що Україна одразу опиниться в центрі уваги.
Изображение: EPA/UPG Армія РФ на базуванні в Ростові перед початком вторгнення.
Чому це потрібно? Адже існує американська ядерна тріада?
На жаль, це не так. Незважаючи на зміну підходу з "стримування" на "недопущення", в НАТО все ще зберігається стара концепція. Вона передбачала, що Естонія повинна була б протистояти російським військам протягом 72 годин, а лише потім розпочався б процес надання допомоги з боку країн НАТО. Балтійські держави, спостерігаючи за подіями в Україні на початку війни, звернулися з проханням переглянути цю концепцію, і їм вдалося домогтися змін. Однак новий підхід ще не реалізовано. Тепер вони просять про розміщення військових контингентів на своїй території.
Там також розташовані американський батальйон та німецький.
Цього не вистачає.
Я впевнений, що якби сьогодні відбулася атака з боку 200 тисяч росіян, як це було раніше, Естонія опинилася б під окупацією.
Цього не станеться.
Чому так?
Оскільки над ними діє ядерна захист Сполучених Штатів.
Ви вважаєте, що в нинішніх умовах Сполучені Штати могли б вдасться до використання ядерної зброї?
На мою думку, росіяни не наважилися б на це.
Ну, подивимось. Час і досі тече. На мою думку, ці ризики для країн НАТО все ще актуальні.
На мою думку, ці країни не готові до активних дій. Соціологічні дослідження показують, що в країнах НАТО, зокрема у Франції та Німеччині, немає такої ж готовності до війни, як в Україні. В Україні чисельність Збройних сил та Сил оборони перевищує мільйон осіб. Я сумніваюся, що німецькій стороні вдасться зібрати мільйон добровольців для військових дій, навіть якщо буде ініційована мобілізація.
Отже, найдоцільніше зараз зосередити всі доступні ресурси на підтримку України, а, можливо, навіть взяти участь у конфлікті на її стороні. Україна наразі самостійно стримує агресію Росії, захищаючи Європу, і краще діяти зараз, ніж зволікати, поки окупанти не постукають у ваші двері.