В Україні розпочинає функціонування Центр підтримки громад у сфері впровадження політики для ветеранів.
В Україні задля ефективного впровадження ветеранської політики на місцях та допомоги громадам розпочне роботу Центр підтримки громад.
Про це повідомила голова правління громадської організації "Простір можливостей" Оксана Коляда під час пресконференції в Укрінформі.
Центр підтримки місцевих громад є спільною ініціативою громадської організації "Простір можливостей", Всеукраїнської асоціації громад та міжнародного фонду "Відродження".
"Громади -- окрема цільова аудиторія, бенефіціари ветеранських політик. Основною функцією центру є надання підтримки громадам під час реалізації ними ветеранської політики, підтримка в запуску нової професії - фахівець із супроводу ветеранів, а також відкриття нових ветеранських просторів тощо", - зазначила Коляда.
На думку експертки, лише за останні два тижні до команди "Простору можливостей" звернулися представники 500 громад із різноманітними запитами. "Ми виявили, що існує значний попит на більш оперативну та ефективну комунікацію стосовно розробки місцевих ветеранських програм, реалізації національних ініціатив і впровадження нових державних інструментів. Це показало нам, що громадам дійсно потрібен новий ресурс, центр, де вони могли б отримати відповіді на свої численні запитання", - зазначила вона.
Коляда зазначила, що сьогодні громади стикаються з численними викликами в області впровадження політик для ветеранів. Таким чином, метою проєкту є налагодження ефективної комунікації з громадами, просування нових методів реінтеграції ветеранів та надання підтримки в їх реалізації.
QR-код для реєстрації, щоб громади могли долучатися до спільноти для оперативного зв'язку.
Одночасно Центр підтримки громад здійснить дослідження, аби оцінити, як функціонує ветеранська політика, яким чином вона реалізується та чи є впроваджені інструменти ефективними. Крім того, важливим напрямом діяльності центру стане виїзне стратегічне планування та проведення навчальних курсів і тренінгів для голів громад, а також співпраця зі старостами сіл.
"Крім цього, ми плануємо представити новий інструмент. Це універсальний чат-бот, який забезпечить швидке консультування для громадян та фахівців. Ми також формуємо спільноту в месенджерах, адже Центр підтримки громад - це не тільки цифровий сервіс, а й команда юристів та експертів", - зазначила вона.
Експертка додала, що представники громад також зможуть дати зворотній зв'язок та розповісти команді центру про цікаві або складні кейси впровадження ветеранських політик. За допомогою цих історій пізніше буде сформульовано нові експертні рекомендації чи законодавчі ініціативи.
QR-код для доступу до чат-бота Центру підтримки громад, який надає можливість отримувати онлайн-консультації.
Заступниця голови Черкаської ОВА Наталя Кравченко наголосила, що для Черкащини питання підготовки громад до повернення ветеранів є одним з пріоритетів.
"Ми досить ретельно підійшли до питання підготовки фахівців із супроводу. Станом на сьогодні ми є одними з лідерів по Україні у підготовці відповідних фахівців. Розуміємо, що потреба у цьому наразі є великою і продовжить зростати", - зазначила вона.
За інформацією Кравченка, в даний момент для обласного керівництва є пріоритетом забезпечення інтеграції ветеранів у суспільство, їх навчання новим професіям та сприяння у працевлаштуванні.
"Територіальна громада є основним рівнем взаємодії з ветеранами. Я щиро вдячний, що разом ми можемо підтримати громади в ефективній та якісній реалізації цієї політики", - зазначив, у свою чергу, керівник апарату Львівської ОВА, ветеран Тарас Грень.
Він підкреслив, наскільки важливо використовувати різноманітні підходи в реалізації політики для ветеранів, оскільки "не всі територіальні громади мають однакові можливості".
"При правильному, коректному і найголовніше - системному підході, головним фактором є те, щоб держава змогла збалансувати ці можливості і надати можливість ефективно, якісно і наскрізно надавати послуги ветеранам", - підкреслив Грень.
Він висловив надію, що поточна політика Міністерства ветеранів сприятиме досягненню гармонії між державою та місцевими громадами в цій сфері.
"Якщо в результаті нашої спільної ініціативи всі 73 територіальні громади отримають більш кваліфікованих і професійних спеціалістів для роботи з ветеранами, це стане важливим етапом у нашій системній діяльності," – зазначив він.
Ольга Гальченко, представниця міжнародного фонду "Відродження", висловила надію, що Центр підтримки громад не обмежиться лише консультаційною функцією, а також перетвориться на інноваційний осередок. Він має стати платформою для акумуляції інформації від громад, а також інших знань і практик, які сприятимуть розвитку сучасних і прогресивних підходів до реінтеграції ветеранів, відходячи від радянських традицій та системи.
Директор з розвитку, який також обіймає посаду заступника виконавчого директора Всеукраїнської асоціації громад Ігор Абрам'юк, підкреслив, що Асоціація має намір втілювати ефективне співробітництво.
Він поділився, що протягом цього року пілотний проект було втілено у 12 громадах, а також організовано 5 регіональних заходів, в яких взяли участь близько ста голів громад.
"Ветеранська політика - наскрізна, має проникати найглибше і має об'єднувати усіх, тому що роботи є багато як для центральної влади, так і для влади на місцях, для експертів. Потрібно мати тільки ефективне партнерство, а не постійні дискусії та конкуренцію", - підсумував Абрам'юк.
Згідно з інформацією Укрінформу, Прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що у бюджеті на наступний рік передбачено 10,5 мільярда гривень для реалізації нової політики щодо ветеранів.