У НБУ роз'яснили причини, чому темп зростання ВВП у 2024 році знизився до 2,9% -- Delo.ua

Причинами уповільнення стали погіршення безпекової ситуації, відновлення дефіциту електроенергії та низькі врожаї. Однак економічне зростання підтримували високий внутрішній попит, м'яка фіскальна політика, адаптивність бізнесу та стабілізуюча роль Національного банку.
Фактичне зростання виявилося нижчим за прогнози Національного банку України, який у січневому Інфляційному звіті передбачав 3,4%. Це частково можна пояснити падінням валового внутрішнього продукту (ВВП) у IV кварталі 2024 року на 0,1%, яке стало наслідком різкого скорочення в аграрному секторі. Валова додана вартість у сільському господарстві знизилася на 7,3% через спекотні погодні умови, посуху та зменшення врожайності.
Також стримували зростання енергетичні дефіцити, які виникли внаслідок нових обстрілів енергетичної інфраструктури. Попри ремонти та імпорт електроенергії, ВДВ енергетичного сектору знизилася на 2,7%. Уперше за роки війни показники добувної промисловості покращилися -- на 3,6%, завдяки зростанню видобутку газу та руди, а також стабільній роботі морського коридору.
Обробна промисловість показала приріст на 6%, однак зниження врожаїв та енергетичні обмеження вплинули на темпи зростання. У торговому секторі зафіксовано спад на 4,1%, незважаючи на високий споживчий попит, що відобразилося на зростанні послуг і роздрібної торгівлі.
Фінансовий сектор показав найбільше зростання -- на 27,4%, що стало результатом стабільної роботи банків. ВДВ в ІТ-секторі зросла на 8,3%. Сектори державного управління (+2,4%), освіти (+10,8%) та охорони здоров'я (+4,3%) також внесли позитивний внесок, завдяки бюджетному фінансуванню та підтримці оборонної галузі. Будівництво зросло на 16,2% завдяки капітальним видаткам на фортифікації та проєкти з відновлення.
В НБУ зазначають, що у 2025 році очікується збереження зростання ВВП. Основними чинниками стануть кращі врожаї, зменшення енергетичних обмежень та пожвавлення зовнішнього попиту. Водночас війна продовжить стримувати відновлення економіки через дефіцит робочої сили, руйнування інфраструктури та втрати виробничих потужностей.
Зауважимо, у січні 2025 року ВВП України зріс на 1,5%. Основними драйверами зростання залишаються будівельна галузь, переробна промисловість та внутрішня торгівля.