Україна на саміті НАТО: ситуація могла бути й складнішою.

Незважаючи на дещо песимістичні прогнози щодо саміту НАТО в Гаазі, Україна може на деякий час розслабитися. Остаточне комюніке організації, хоч і коротке, але є досить обнадійливим для нас. Також варто відзначити кілька зустрічей української делегації, які пройшли успішно.
Тема України стала каталізатором для НАТО задовго до саміту в Гаазі. Перш за все, це пов'язано з непохитним прагненням Києва врешті-решт стати частиною Альянсу. Щороку українці сподіваються не лише на офіційне запрошення, а й на підтвердження таких намірів з боку своїх західних партнерів. Проте, одна з ключових країн Альянсу - США - продовжує утримуватися від надання нам цієї надії.
Минулого року на саміті НАТО у Вашингтоні, коли в США ще перебували при владі демократи, Україні вдалося досягти лише кількох згадок у фінальному комюніке, зокрема про "незворотний шлях". Однак запрошення до членства так і не було отримано. В той же час, 22 країни підписали "Договір про підтримку України", зобов’язавшись постачати Києву озброєння та боєприпаси, а також навчати українських військових. Крім того, було засновано Спільний центр Україна-НАТО.
Здавалося, що цьогорічний саміт у Гаазі не обіцяє нічого особливого. В умовах відсутності єдності серед країн Альянсу з ряду питань, особливо після повернення Дональда Трампа на пост президента США, виникали невтішні прогнози.
Отже, було заздалегідь оголошено про скорочення програми саміту. Причиною цього стали побоювання, що Трамп не прагне ділити свою увагу з численними світовими лідерами. Це стало очевидним під час його несподіваного покидання саміту G7 в Канаді, де він мав зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським. Крім того, варто зазначити, що саміт G7 закінчився без спільної заяви на підтримку України та засудження агресивних дій Росії, що стало контрастом до попередніх років. У підсумку, декларація саміту НАТО, що складалася з одного аркуша, не викликала великого ентузіазму. Проте, незважаючи на те що фінальне комюніке містить лише п’ять пунктів і Україна згадується всього двічі, документ все ж має позитивний характер.
"Україна витиснула з цього саміту по максимуму, що могла. У НАТО немає консенсусу щодо нашого запрошення, але ще більше бракує консенсусу, щоб знімати майбутнє членство в НАТО з порядку денного взагалі, як того вимагає агресор. На тлі інших самітів, які відбуваються останнім часом, гаазький виявився достатньо позитивним. І, відверто кажучи, більш позитивним, аніж багато хто міг очікувати ще навіть кілька тижнів тому", - написала на своїй сторінці в одній з соцмереж посол України у НАТО Альона Гетьманчук.
У перший день саміту генеральний секретар НАТО Марк Рютте підкреслив, що процес інтеграції України в Альянс залишається "незворотнім", незважаючи на публічні коментарі з боку Білого дому, які свідчать про те, що країна, яка зазнала руйнівної війни, не може сподіватися на членство. Він також нагадав, що "минулого року в Вашингтоні союзники по НАТО підтвердили незворотність шляху України до членства в Альянсі".
"Україна стане ключовою темою для обговорення. Підніматиметься питання про те, як наша країна надалі розраховує на підтримку держав-членів НАТО, аби вони залишалися активними в боротьбі і щоб ми змогли забезпечити Україні стабільний та тривалий мир", - зазначив він.
Тож одна з найголовніших для України речей, закріплених у підсумковій декларації саміту НАТО-2025 - те, що союзники підтверджують незмінні суверенні зобов'язання нашої підтримки: включатимуть свої прямі пожертви на оборону України, внески у її оборонну промисловість - до підрахунку власних витрат на оборону.
Той факт, що цей пункт є в підсумковому комюніке, свідчить, що США підтримують такий підхід. Через цю підтримку проти такого пункту не повстав навіть прем'єр Угорщини Віктор Орбан, який напередодні відверто заявляв: "Американці, турки, словаки і ми чітко дали зрозуміти, що не хочемо сидіти за одним столом з паном Зеленським, коли мова йде про НАТО... Угорщина не хоче бути членом жодного об'єднання ЄС з Україною - ні в НАТО, ні в Європейському Союзі".
Друга важлива для України частина підсумкового комюніке саміту НАТО - визнання Росії "довгостроковою загрозою для євроатлантичної безпеки". Перед лицем цієї загрози члени Альянсу зобов'язуються збільшити інвестиції в оборону до 5% ВВП до 2035 року, щоб мати змогу виконувати основні задачі - стримування і оборона, запобігання і контроль криз, безпека на основі співробітництва.
Цікаво, що це також може викликати заздрість у згаданого Орбана, враховуючи, що військова підтримка НАТО для України в цьому році може досягти 50 мільярдів доларів. Ця сума включає обіцяну минулорічну допомогу та додаткові кошти, на які погодилися багато країн-членів альянсу.
"Підтримка України є нашим пріоритетом: ми повинні забезпечити її військовим обладнанням, навчальними програмами, фінансовими ресурсами та розвивати українські військові потужності. Україні необхідно отримати все, щоб не залишатися самотньою. Зміцнення її оборонних можливостей - це перший крок до завершення конфлікту", - підкреслив генеральний секретар НАТО Марк Рютте.
Цікаво зазначити, що учасники саміту НАТО в своєму підсумковому комюніке підтвердили "непохитну відданість колективній обороні, закріпленій у статті 5 Вашингтонського договору, згідно з якою напад на одного з нас є атакою на всіх". Незважаючи на це, США не виступили проти такого формулювання, хоча напередодні, відповідаючи на запитання про готовність підтвердити зобов'язання США за статтею 5, Дональд Трамп зазначив: "Це залежить від вашого тлумачення" цієї статті.
Пізніше генеральний секретар НАТО Марк Рютте підкреслив, що важливо звертати увагу на реальні дії Сполучених Штатів, а не лише на їх політичні висловлювання. Водночас, президент США, як і слід було очікувати, вже відзначив свої успіхи на саміті Альянсу.
Після зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським, яка, вочевидь, могла і не статись, Дональд Трамп розповів журналістам, що був радий його бачити: "Це була чудова зустріч".
Він також згадав про прагнення Києва отримати ракети Patriot, зазначивши: "Ми перевіримо, чи зможемо знайти кілька доступних. Їх дістати досить складно. Вони також нам необхідні. Ми постачали їх Ізраїлю, і вони демонструють високу ефективність. Це на сто відсотків. Важко повірити в їхню результативність. І вони прагнуть до цього більше, ніж до чого-небудь іншого, як ви, напевно, знаєте". Крім того, він розповів про можливості надання додаткової підтримки Україні: "Важливо, щоб кошти, які НАТО виділяє Україні, використовувалися на озброєння та техніку, а не на бюрократичні потреби. Як ви знаєте, найкраще військове обладнання знаходиться в США... Давайте подивимось, як це буде розвиватися".
Трамп також визнав, що припинення російсько-української війни виявилось складнішою задачею, "ніж люди можуть собі уявити", не уточнив, чи продовжать США надавати Україні військову допомогу, але повідомив, що планує поговорити з російським диктатором Володимиром Путіним.
"Щодо фінансів, будемо спостерігати, як складеться ситуація. Ви ж розумієте, Путін має зупинити цю війну, адже люди гинуть... Якщо матиму можливість, спробую поговорити з ним... Вважаю, він заплутався. Я вже врегулював чотири конфлікти. Він близький до Ірану і йому б хотілося допомогти. Я ж сказав йому, що краще зосередитися на вирішенні питань з Росією", - зазначив Трамп.
Ну що ж, дочекаємось відповіді з Кремля.