Політичні новини України та світу

У Путіна зменшилися фінансові ресурси для проведення операцій проти українців: що трапилося?

У червні 2025 року прибутки Росії від експорту нафти досягли найнижчого рівня з літа 2023-го. Основними причинами стали падіння світових цін на нафту та зміцнення рубля, яке зменшило валютні надходження в національній валюті, повідомляє Bloomberg із посиланням на дані Мінфіну РФ.

За підрахунками агентства, виторг від нафтового сектору зменшилася майже на 30%, впавши до 415,6 млрд рублів (приблизно 5,27 млрд доларів). Йдеться про мінімальне значення за останні 24 місяці. Загальні доходи від податків на нафту та газ у червні склали близько 495 млрд рублів, що майже на третину менше, ніж у тому ж місяці 2024 року.

Зміцнення рубля зіграло не на користь Кремлю: кожен проданий барель приніс менше рублевих надходжень, що завдало серйозного удару по компаніях галузі та по самому бюджету, де нафтово-газові податки займають третину надходжень.

Падіння податкових платежів від паливно-енергетичного сектору -- серйозний удар по держскарбниці, особливо з огляду на колосальні витрати на війну проти України. Крім того, сильніший рубль зменшує вигоду від експорту, що ще більше стримує надходження до бюджету.

У квітні мінфін країни-агресора переглянув бюджетний прогноз, визнавши, що дефіцит буде глибшим, ніж передбачалося раніше. Основні причини -- санкційна політика США, більші обсяги поставок від країн ОПЕК+ та різке здешевлення російського сорту Urals, ціна якого у травні становила лише 52,08 долара за барель -- найнижча з березня 2023 року. При цьому для покриття дефіциту Москва змушена активніше використовувати кошти з Фонду національного добробуту.

Читайте також