Влада Польщі оголосила про намір розпочати ексгумацію жертв Волинської трагедії вже протягом 24 годин.
Згідно з заявою польського політика, питання залишалося без уваги з 2017 року.
Співробітники Інституту національної пам'яті Польщі (IPN) готові протягом доби вирушити до України, щоб розпочати пошуково-ексгумаційні роботи, спрямовані на вшанування польських жертв Волинської трагедії. Про це повідомив голова IPN і самовисуванець на пост президента Польщі, підтриманий правоконсервативною партією "Право і Справедливість", Кароль Навроцький, згідно з інформацією агентства "Укрінформ".
Він підкреслив, що політична декларація керівників Міністерств закордонних справ України і Польщі про відсутність бар'єрів для реалізації подібних проектів повинна отримати подальший розвиток, щоб підтвердити заявлені наміри.
"Якщо публічні заяви політиків не є просто політичними гаслами, то в Інституті національної пам’яті ми готові розпочати ексгумаційні роботи", - підкреслив Навроцький.
Він зазначив, що це стане офіційною реакцією на запити Інституту до українських державних органів з цього питання, які надсилалися ще з 2017 року. Крім того, він підкреслив, що раніше ці запити або ігнорувалися, або на них надходили лише формальні відмови.
"Я хочу однозначно заявити, що Інститут національної памʼяті, а також наше бюро з пошуку і ідентифікації готові протягом 24 годин розпочати активні пошукові роботи на території Волині," - підкреслив польський політик.
Навроцький підкреслив, що наразі чекає, поки український та польський міністри закордонних справ підтвердять цю інформацію.
Згідно з повідомленням УНІАН, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський зазначив, що Україна не стане на заваді полякам у їхніх зусиллях щодо пошуку та ексгумації жертв Волинської трагедії.
Одночасно міністр закордонних справ України підкреслив, що спільна робоча група України та Польщі повинна зосередитися на розробці "конкретних механізмів для здійснення пошуково-ексгумаційних заходів".
У той же час пресслужба Міністерства закордонних справ України зазначає, що обидві держави "сильно прагнуть вирішити спірні аспекти нашої спільної історії задля загальнолюдських цінностей та в дусі християнства".
В період Другої світової війни, коли Україна опинилася під німецькою окупацією, активно функціонували кілька партизанських формувань. Серед них виділялися загони Української повстанської армії (УПА) та польської Армії Крайової. Основні дії цих підрозділів зосереджувалися на території нинішньої Волинської області.
Обидві сторони здійснювали етнічні чистки, виправдовуючи свої дії помстою за минулі репресії та тодішні вбивства. Згідно з даними Інституту історії України, цей період став одним із найкривавіших у контексті українсько-польського конфлікту під час Другої світової війни.
У Польщі підрахували, що внаслідок цієї трагедії загинуло щонайменше 35 тисяч осіб з польського боку, з яких 18 тисяч були ідентифіковані. За даними проєкту Українського католицького університету, з української сторони загинуло від 9 до 10 тисяч людей.