Політичні новини України та світу

У Німеччині введено декретну відпустку для жінок після пережитого викидня.

З червня в Німеччині набрав чинності новий закон, що дозволяє жінкам, які зазнали викидня після 13-го тижня вагітності, отримувати оплачувану декретну відпустку. Тривалість цієї відпустки варіюється в залежності від терміну вагітності: вона може становити від мінімум двох до максимум восьми тижнів, якщо викидень стався на більш пізньому етапі (після 20-го тижня).

До набрання чинності цим законом жінки, які втратили дитину через мимовільне переривання вагітності на терміні до 24 тижнів, могли претендувати лише на кілька днів лікарняного, та й то - якщо пощастить. Багато лікарів просто відмовлялися видавати їм довідку. Така історія сталася і з письменницею Наташею Заґорскі (Natascha Sagorski), жінкою - завдяки якій у Німеччині й ухвалили цей закон.

Сьогодні Загорскі виховує двох дітей. Проте в 2019 році вона пережила важкий момент: на 17-му тижні вагітності у неї стався викидень. Жінку направили до медичного закладу, де їй під анестезією виконали процедуру кюретажу, але лікарі відмовилися видати довідку. За словами лікаря, все було в порядку, і вона могла повернутися до роботи вже наступного дня. "Але я не могла! Мені було дуже важко - як фізично, так і емоційно", - згадує Загорскі.

Спочатку жінка вирішила, що це лише нещасний випадок - їй просто не пощастило з лікарем. Проте, коли Наташа Загорскі почала збирати інтерв'ю для своєї книги "Кожна третя жінка", багато респонденток поділилися з нею схожими історіями, розповідаючи про відмову у наданні лікарняного після викидня. Консультанти, які займаються питаннями вагітності, також зазначили, що часто стикаються з такими випадками у своїх пацієнток. "Тоді я зрозуміла: це не просто випадковість. Схоже, що існує системна проблема", - підкреслює Заґорскі.

Ознайомтеся також з: Конституційне закріплення права на аборт: новаторський крок Франції.

Згідно з оцінками Німецької професійної асоціації акушерів-гінекологів (BVF), приблизно третина жінок щонайменше раз у своєму житті стикається з викиднем. Офіційні дані на цю тему відсутні. У Німеччині викидні, на відміну від мертвонароджених дітей (які реєструються при терміні вагітності від 24 тижнів або вазі понад 500 г), не підлягають обов'язковій реєстрації, тому точні цифри залишаються невідомими. Проте, у 2021 році в Німеччині було зафіксовано приблизно 40 тисяч випадків вагітностей, що закінчилися викиднем. Таким чином, на кожну тисячу пологів припадало 53 випадки перерваних вагітностей.

Проте в нашому суспільстві ця проблема залишається під грифом "табу". "Ми всі намагаємося вірити, що це нас не зачепить. Я сама так думала, - ділиться Наташа Загорскі. - Як тільки в книгах про вагітність натрапляю на розділ про викидні, швидко перегортаю його, адже, звісно, ніхто не прагне зіткнутися з таким досвідом".

Також ознайомтеся: Нестача харчування під час вагітності підвищує ймовірність виникнення діабету - дослідження.

Більшість викиднів відбувається на ранніх стадіях вагітності, і жінки можуть не усвідомлювати, що сталося, - вони сприймають кровотечу як менструальний цикл. Але, за оцінками, близько шести тисяч викиднів щороку відбуваються на терміні вагітності від 13 до 24 тижнів. У такому разі говорять про "тихі пологи" - мертва дитина з'являється на світ природним шляхом. Крім моральних страждань жінки, які втратили дитину, відчувають і фізичні: біль, сильні кровотечі, іноді в матці можуть залишитися частини плода або плаценти - і в таких випадках вдаються до процедури вишкрібання під місцевою або загальною анестезією.

Чимало жінок опиняються непідготовленими до можливості викидня та не знають, як діяти в такій ситуації. Деякі лікарі рекомендують взяти лікарняний, інші ж радять продовжити працювати, адже "це може бути корисно". Як зазначає Наташа Загорскі, багато жінок отримують від своїх гінекологів фрази на кшталт: "Тепер ви знаєте, що можете завагітніти" або "Відволікайтесь, це мине". Проте мало хто враховує, що йдеться про жінку, яка з нетерпінням чекала на дитину і переживала радість від вагітності.

"Це справжнє безумство: наприклад, якщо ти захворіла на застуду, тобі без зайвих питань нададуть тиждень лікарняного. А ось якщо ти на четвертому чи п'ятому місяці вагітності, то не отримаєш нічого. Все залежить від того, наскільки вдалим виявився твій лікар," - дивується авторка.

Читайте також: Вагітність у період війни: стрес може бути причиною частіших передчасних пологів.

Наташа Заґорскі вирішила вжити заходів для покращення ситуації. Вона ініціювала петицію, в якій виступила за надання жінкам, які зазнали викидня, можливості отримувати декретну відпустку.

Під час процесу збору підписів Заґорські стикалася з нерозумінням та упередженням. "Це ж тільки жіноче питання, лише сімейна політика, а є справи, що важливіші!" - зауважує вона. Іноді навіть деякі жінки, особливо старшого віку, реагували негативно, висловлюючи думку, що в їх часи таких проблем не існувало, і нічого страшного не трапилося, тоді як молодь, на їхню думку, просто перебільшує важливість ситуації, - ділиться своїми спостереженнями письменниця.

Проте в результаті петиція отримала 75 тисяч підписів, і її передали на розгляд Бундестагу. Усі фракції одностайно підтримали законопроєкт. Наташа Заґорскі, що брала участь у засіданні, не змогла стримати свої емоції і заплакала.

Читайте також