Політичні новини України та світу

У Великій Британії три громадянина Болгарії отримали вирок за шпіонаж на користь Росії.

У Великій Британії троє громадян Болгарії були визнані винними у шпигунстві на користь Російської Федерації. Вони брали участь у низці змов, що охоплювали різні країни Європи, і які були організовані втікачем, що знаходиться в Москві. Цю інформацію оприлюднила газета The Guardian.

Після більш ніж 32 годин обговорень присяжні одноголосно винесли вердикт щодо 33-річної лаборантки Катрін Іванової, 30-річної косметологині Вані Габерової та 39-річного художника та декоратора Тихомира Іванчева. Підсудні до арешту мешкали у Лондоні.

Усіх трьох визнали винними у змові. Максимальний термін ув'язнення за цією статтею - 14 років. Іванову також визнали винною у зберіганні підробних паспортів у своїй квартирі.

Засуджені особи стали жертвами правосуддя за те, що займали низькі позиції в шпигунській мережі, яка врешті-решт підпадала під контроль Яна Марсалека — австрійського підприємця, що втік до Росії у 2020 році після краху компанії, в управлінні якої він брав участь, внаслідок шахрайства на суму 1,9 мільярда євро.

Марсалек керував ворожим стеженням у Болгарії, Австрії та Іспанії за Христо Грозевим - болгарським журналістом розслідувачем, який допоміг звинуватити російських шпигунів в отруєнні політика Олексія Навального. Усі троє засуджених були залучені до операції.

Крім того, керівник шпигунської групи дав розпорядження її членам, зокрема Івановій, викрасти номери мобільних телефонів українських військовослужбовців, які, за даними розвідки, проходили навчання в американських казармах у Штутгарті, Німеччина. Для цього був застосований спеціальний військовий шпигунський пристрій, який раніше не використовувався злочинними угрупуваннями.

Марсалек безпосередньо контактував із керівником групи, 47-річним Орліном Руссєвим, який координував операції з моніторингу з колишнього гостьового будинку, розташованого в британському приморському містечку Норфолк. Ця споруда була наповнена високотехнологічним електронним устаткуванням та засобами спостереження, вартість яких сягала сотень тисяч фунтів стерлінгів.

Руссєв вже підтвердив свою провину в шпигунстві, так само як і його товариш та заступник, 43-річний Бізер Джамбазов.

Суд встановив, що Джамбазов підтримував стосунки не лише з Івановою, яка була його партнеркою протягом багатьох років, але і з Габеровою, з якою зустрічався протягом півтора року до їх затримання. Третій підозрюваний, Іванчев, раніше був хлопцем Габерової.

Іванова проживала разом із Джамбазовим у квартирі, де виявили фальшиві паспорти.

Читайте також