Трамп зрадив всіх популістів планети - CNN

Про це пише старший репортер CNN Politics Стівен Коллінсон, повідомляють Контракти з посиланням на ZN.ua.
Автор зазначає, що зараз багато західних демократій переживають однакові політичні проблеми, які призвели до приголомшливого повернення Трампа минулого року, включаючи високі ціни, кризу доступного житла та труднощі з контролем своїх кордонів. Тому план Трампа виглядав як дорожня карта для популістів у всьому світі. Але його захоплення влади, напади на союзників США та тарифні війни швидко викликали обурення.
"Ставлення іноземців до своїх лідерів може бути цинічним, але багато хто з них спостерігає за американцями і міркує: "Нам не потрібні ті цінності, які ви маєте". Саме тому Марк Карні залишається на посаді прем'єр-міністра Канади", - підкреслює журналіст.
Політолог із Західного університету Онтаріо Метью Лебо зазначає, що лідер канадських консерваторів П'єр Пуальєвр роками повторював багато висловлювань Трампа і це стало причиною його поразки. Натомість Марк Карні буквально за кілька місяців вивів ліберальну партію вперед. Заяви Трампа із вимогою зробити Канаду 51-м штатом США та тарифи, які могли б мати екзистенційне значення для її економіки, прирекли опозицію на перемогу.
"Наступний шанс для антитрампівської хвилі є в Австралії, де цими вихідними відбудуться загальні вибори", - додає аналітик.
Кілька тижнів тому здавалося, що прем'єр-міністр від Лейбористської партії Ентоні Албанез зазнає поразки, але його рейтинг зріс на тлі обурення виборців через тарифи США, а опозиційна консервативна коаліція на чолі з Пітером Даттоном, ще одним борцем проти культури "пробуджених", зайшла в глухий кут.
"Неможливо передбачити, що вирішать виборці. Але якщо колись непопулярний уряд Албанеза виживе, Даттон зіткнеться з тими ж питаннями щодо політичної позиції, що й Пуальєвр", - додає автор.
Коллінсон зауважує, що навіть лідерам, які не стикаються з виборами, довелося переналаштуватися, щоб впоратися з другим терміном Трампа. Президента США дуже не люблять за кордоном, а його пихатість та образи сприяють антиамериканізму, який створює дилеми для лідерів, яким доводиться з ним мати справу.
Наприклад, прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер зіткнувся з труднощами в отриманні підтримки після своєї переконливої перемоги на минулих виборах. Однак його популярність різко зросла завдяки стабільним відносинам з Трампом та активній підтримці України. Проте найбільше випробування для Стармера ще попереду – це державний візит президента та зустріч із королем Карлом III, що може бути сприйнято як акт підлабузництва, оскільки багато британців ставляться до такої пишноти з обережністю.
Президент Франції Еммануель Макрон стикається з викликами практично з моменту свого переобрання, відіграючи важливу роль у нестабільності власного уряду після невдалого оголошення про вибори до Національних зборів минулого року. Проте в певний момент він почав виглядати як пророк, адже багато років наперед попереджав про необхідність того, щоб Європа сама забезпечувала свої оборонні потреби. Крім того, критика Трампа на адресу союзників надала йому можливість відновити свою тривалу неофіційну кампанію щодо здобуття лідерства в Європейському Союзі.
Вибори в Німеччині на початку року, здавалося, суперечили загальній тенденції, адже ультраправа популістська партія "Альтернатива для Німеччини" значно збільшила свою підтримку після публічної підтримки з боку віцепрезидента Джей Ді Венса та Ілона Маска. Проте деякі експерти вважають, що занепокоєння виборців щодо зростання правих сил, натхненних американськими прикладами, стримало подальший розвиток "Альтернативи для Німеччини".
Автор зазначає, що в інших регіонах Європи девіз Трампа "Америка понад усе" став новим стандартом для правих партій, які прагнуть черпати натхнення з його підходів. Невдоволення через запроваджені тарифи може завадити спробам лідера ультраправих, Марін Ле Пен, використовувати тактику Трампа для того, щоб представити свої звинувачення у корупції як політичне втручання напередодні президентських виборів у Франції у 2027 році.
Навіть архітектор Brexit Найджел Фараж, якого його противники звинувачують у тому, що він проводить більше часу в Мар-а-Лаго, ніж із виборцями у занедбаному англійському курортному містечку, відмежувався від політики Трампа щодо України. Тим часом в Угорщині прем'єр-міністр Віктор Орбан, чий антидемократичний курс зробив його символом руху MAGA, втрачає популярність напередодні виборів наступного року.
Одночасно популісти не втрачають своїх позицій скрізь. Прем'єрка Італії Джорджія Мелоні, котра здобула перемогу на виборах завдяки своїй імміграційній політиці, схожій на ту, яку пропонував Трамп, продовжує користуватися популярністю та виступає в ролі зв'язуючої ланки між своїм союзником в Овальному кабінеті та Європою. Під час свого візиту до Вашингтона цього місяця вона вдало виконала роль посередника.
У більш широкому контексті, несподівані політичні потрясіння, пов’язані з Трампом, також впливають на інші виборчі кампанії. Цього року в Південній Кореї та Японії заплановані важливі вибори, які можуть бути під впливом торгових конфліктів. Лідери обох країн-союзників США стикаються з тиском укласти термінові угоди, щоб зменшити економічні наслідки, які можуть негативно вплинути на їх виборців.