Політичні новини України та світу

Трамп передав відповідальність за Україну Кіту Келлогу. Які можуть бути наслідки цього призначення?

Кіт Келлог, генерал-лейтенант армії у відставці, який служив під час першого терміну Дональда Трампа, стане ключовою фігурою у реалізації однієї з найбільш амбітних виборчих обіцянок Трампа: завершення конфлікту між Україною та Росією. Трамп написав у соціальних мережах: "Разом ми забезпечимо МИР ЧЕРЕЗ СИЛУ та відновимо безпеку для Америки і світу". Як повідомляє Washington Post, Келлог також отримає посаду помічника президента.

Видання підкреслює, що Кіт Келлог займав посаду керівника апарату Ради національної безпеки під час першого президентського терміну Дональда Трампа. Окрім цього, він виконував обов'язки радника з національної безпеки для віце-президента Майка Пенса і ненадовго був радником Трампа в цій же сфері.

Келлог, зі свого боку, позитивно відреагував на призначення, написавши в соціальних мережах, що "з нетерпінням очікує на наполегливу працю задля встановлення миру через силу, відстоюючи американські інтереси".

WP нагадує, що Трамп виступав за пост президента, обіцяючи швидко вирішити конфлікт. Він часто наголошував, що може завершити війну вже протягом перших 24 годин після свого повернення на посаду. Проте він здебільшого уникав конкретизувати свою стратегію для закінчення війни, а його передвиборчі висловлювання викликали тривогу, що він може проявити занадто велику обережність у ставленні до росії під час можливих мирних переговорів.

У ході виборчої кампанії Трамп висловив думку, що Україна могла б уникнути конфлікту, якщо б погодилася на деякі невизначені компроміси з Росією до початку вторгнення.

Кіт Келлог займає посаду співголови Центру американської безпеки в Інституті політики "Америка понад усе", аналітичному центрі, що має консервативну спрямованість і підтримує ідеї Трампа. В рамках своїх обов'язків Келлог є одним із авторів доповіді, опублікованої в квітні, у якій він закликає до формування "офіційної політики США, спрямованої на досягнення мирного врегулювання конфлікту в Україні через переговори та припинення вогню".

"Сполучені Штати продовжуватимуть озброювати Україну і зміцнювати її оборону, щоб гарантувати, що росія не зробить жодних подальших кроків уперед і не нападе знову після припинення вогню або мирної угоди, - йдеться в доповіді. - Однак майбутня американська військова допомога вимагатиме від України участі у мирних переговорах з росією".

Вашингтон Пост повідомляє, що Келлог висловив ідею про постачання американської зброї як "інструменту тиску", щоб спонукати Москву до переговорів. У червневому інтерв'ю Reuters він зазначив, що якщо Путін відмовиться від можливості вести діалог, то США можуть надати Україні "все необхідне для того, щоб досягти успіху на полі бою".

У 2022 році Келлог став частиною коаліції консервативних організацій, підписавши звернення до законодавців, в якому закликав відкласти обговорення нового великого пакету допомоги Україні. У листі, який потрапив до редакції The Washington Post, Келлог разом з іншими висловили занепокоєння, що новий законопроект про підтримку України "призведе до збільшення нашого вже значного державного боргу та бюджетного дефіциту".

Зрештою, як нагадує видання, Конгрес вирішив продовжити надання допомоги Україні, незважаючи на заперечення цих груп.

Війна в Україні є особистою справою для родини Келлога, зазначає WP. Його дочка, Міган Моббс, є президентом Фонду Р.Т. Везермана, який надає допомогу цивільному населенню та проводить репатріацію останків американських бійців-добровольців, загиблих у боях.

Британське видання The Telegraph зазначає, що Кіт Келлог виступав за зменшення військової допомоги, щоб підштовхнути Київ до переговорного процесу. За оцінками журналістів, призначення цього генерала може викликати занепокоєння у Києва, оскільки він є співавтором ініціативи, яка може призвести до передачі Росії п'ятої частини її території.

The Telegraph підкреслює, що згідно з ініціативою Келлога, росія була б окремо попереджена про те, що відмова від переговорів матиме наслідком збільшення військової підтримки для України. Для додаткового стимулювання російського президента путіна, Сполучені Штати можуть розглянути можливість тимчасового призупинення обговорення членства Києва в НАТО.

Публікація висвітлює, що стратегія, розроблена генерал-лейтенантом Келлогом у співпраці з колишнім радником Трампа Фредом Фляйцем, пропонує замороження конфлікту на існуючих фронтових позиціях. Це означає, що Росія зберегла б контроль над приблизно 20% української території.

Washington Post згодна з цією позицією. Видання зазначає, що адміністрація Байдена, перебуваючи на фінішній прямій свого правління, зробила рішучі кроки, щоб змінити долю України напередодні будь-яких потенційних переговорів, дозволивши Україні бити балістичними ракетами США по території росії у відповідь на мобілізацію тисяч північнокорейських військ, які допомагають росії в Курську.

Ця політика призвела до зміни позиції Білого дому щодо використання таких ракет, тепер вважаючи це менш ризикованим з точки зору ескалації. Вона також підкреслює, що для обох сторін важливо зберегти Курськ, оскільки це може стати вагомим аргументом під час можливих переговорів.

В інтерв'ю для Fox News, яке відбулося минулого тижня, Келлог висловив думку, що рішення Байдена щодо ракет "насправді надало Трампу більше можливостей для впливу".

За інформацією Washington Post, Келлог, ймовірно, буде тісно співпрацювати з Майклом Волтцом, радником Трампа з національної безпеки в новій адміністрації. У середу Волтц висловив своє задоволення від вибору Трампа, зазначивши в своєму дописі, що Келлог "зосереджений на досягненні мирного вирішення конфлікту в Україні".

The Telegraph прогнозує, що це призначення потенційно може спричинити тертя між США та їхніми союзниками по НАТО, якщо Вашингтон вирішить продовжити реалізацію стратегії генерал-лейтенанта Келлога, спрямованої на припинення конфлікту.

Цікаво, що генерал-лейтенант у відставці Бен Ходжес висловив обережну думку щодо призначення Кіта Келлога. Він вважає, що Келлог має потенціал стати ефективним спецпосланцем. "Позитивним аспектом є те, що він має значний досвід, усвідомлює агресивну природу Росії та визнає необхідність відновлення суверенітету України. Проте варто пам’ятати, що він діє в ролі посла. Важливою залишиться політика Трампа. Усі ми ще чекаємо чіткої заяви про те, що стратегічною метою США є підтримка суверенітету України", - зазначив Бен Ходжес.

Вашингтон Пост повідомляє, що призначення Трампом нового представника для переговорів про мир в Україні отримало стриману реакцію з боку Москви.

Прокремлівський аналітик Сергій Марков висловив думку, що Москва, ймовірно, вважає, що Келлог може повторити шлях Курта Волкера, який був представником Трампа по Україні в його першому терміні і користувався великою непопулярністю в Росії.

"На генерала Келлога в росії не покладають особливих надій, він, ймовірно, такий же корумпований функціонер глибинної держави, як і Курт Волкер", - написав Марков у своєму блозі в Telegram, додавши, що Волкер "зрадив" Трампа і проводив антиросійську політику, яка призвела до війни.

Російські медіа зацікавилися раніше висловленими думками Келлога, зокрема його коментарями, в яких він зазначив, що як Гітлер, так і Наполеон намагалися здолати Росію. Це було сприйнято як застереження про можливі складнощі ведення наземних бойових дій проти цієї нації.

Інші експерти детально аналізували мирну ініціативу Келлога, що передбачає термінове припинення вогню та вирішення конфлікту через переговори, які можуть включати територіальні поступки.

"На перший погляд, цей 'план' не обіцяє росії безтурботних шести місяців, - зазначає російський політолог Максим Сучков. - Ми сподіваємося, що Трамп прагне до миру, але його уявлення про мир - це 'Америка на першому місці'. Це означає, що мир буде запропонований на умовах США, а не росії."

Не слід розслаблятися через мляву реакцію Москви чи оптимістичні настрої Ходжеса. Як зауважують багато авторитетних аналітиків, будь-який член адміністрації Трампа навряд чи зможе здійснювати політику, яка не узгоджена з його поглядами. І навіть найближчі соратники самого Трампа, напевно, не мають чіткого уявлення про те, що він насправді думає.

Читайте також