Політичні новини України та світу

Глобальна торговельна війна: це тільки старт – які цілі переслідує Трамп і хто стане наступними постраждалими?

Трамп реалізував одну з ключових обіцянок своєї виборчої кампанії, ввівши захисні мита на експорт з двох своїх найближчих сусідів – Канади та Мексики, а також з Китаю.

Нові тарифи вступають в силу у вівторок, 4 лютого, о 12:01 за часом Вашингтона (19:01 за київським часом). Для експорту з Канади та Мексики США введе 25% мито, а з Китаю - 10%. Хоча під час передвиборчої кампанії Трамп обіцяв запровадити 60% тарифів для Пекіна. Він вважає, що це допоможе збалансувати торгові відносини на користь США, захистити американських виробників від іноземних конкурентів, стимулювати розвиток вітчизняного виробництва та заохотити іноземних інвесторів відкривати бізнес в Америці.

Ще до перемоги на виборах у США 5 листопада 2024 року Трамп також говорив, що запровадження мит покриє обіцяне ним зниження податків. Але зараз його команда про це навіть не згадує. До того ж, експерти вже давно попереджають, що ефект від додаткових тарифів не буде таким швидким і лінійним. Подекуди навіть навпаки. Перше, на що вплинуть ці нові захисні мита, - це пришвидшення інфляції в самих США. Так, Трамп вже попередив, що "американці можуть відчути короткостроковий біль". Хоча саме зниження цін на все в Америці також було однією з його головних передвиборчих обіцянок.

Які наслідки матиме глобальна торговельна війна, ініційована Трампом вже на третьому тижні його президентства? Які заходи обіцяли вжити Канада, Мексика та Китай у відповідь? І які країни можуть стати наступними мішенями для популістської політики Трампа? Дізнайтеся більше у статті ТСН.ua.

Кульмінацією тролінгу та відвертих територіальних претензій Дональда Трампа щодо Канади, яку він неодноразово пропонував зробити 51-м штатом США, стало введення 25% мит на весь канадський експорт. Для енергоресурсів, зокрема, буде застосовано 10% ставку, оскільки щорічно США імпортують з Канади сирої нафти на суму близько 100 мільярдів доларів, оскільки власного видобутку не вистачає. В указі, опублікованому на сайті Білого дому в суботу, 1 лютого, вказується, що цей захід ініційовано у відповідь на проблеми нелегальної міграції та контрабанди наркотиків, зокрема фентанілу, через канадський кордон. Виробництво фентанілу активно підтримується Китаєм, і цей наркотик викликає швидке звикання. Щороку від передозування фентанілу в США гине близько 75 тисяч людей.

"У випадку, якщо Канада відповість на дії США введенням імпортних мит на американські товари або застосуванням інших аналогічних заходів, президент має право підвищити або розширити діючі тарифи, визначені цим указом, з метою забезпечення їхньої ефективності", - зазначено в документі.

З тих же причин Трамп вирішив ввести 25% мита на товари, що експортуються з Мексики, та 10% – з Китаю. У роз'ясненні Білого дому підкреслюється, що "мексиканські картелі, які мають зв'язки з мексиканським урядом", беруть участь у виробництві та транспортуванні наркотиків до США, а також активно розширюють свою діяльність у Канаді, де зростає кількість лабораторій для синтезу фентанілу. Ці картелі також займаються незаконною міграцією, отримуючи величезні прибутки від допомоги нелегальним іммігрантам у перетині кордону США.

Третьою причиною впровадження захисних мит є, безсумнівно, прагнення США покращити свій торговий баланс. Адже у взаємній торгівлі з Канадою, Мексикою та Китаєм вигоду отримують переважно ці країни, а не Сполучені Штати, які намагаються досягти позитивного сальдо.

"Виготовляйте свій товар в США, і ви уникнете тарифів. Чому Сполучені Штати повинні жертвувати трильйонами доларів, підтримуючи інші країни?" - написав Трамп у своїй соціальній мережі Truth Social у неділю, 2 лютого. Щодо Канади, президент знову висловив свою думку про те, що вона повинна стати 51-м штатом США, щоб не виникало жодних тарифних перешкод.

Віцепрезидент Джей Ді Венс висловився ще більш рішуче, написавши в Х: "Демократія проявляється тоді, коли народ обирає президента, а той виконує свої обіцянки. Якщо ж його дії блокуються необраними бюрократами, це вже стає олігархією. Президент Трамп не бажає схилятися перед цією олігархічною системою. Приготуйтеся!".

Проте вже в понеділок, 3 лютого, Білий дім заявив, що Канада неправильно зрозуміла дії США, розцінюючи їх як торговельну війну. Не дивлячись на це Оттава готується запровадити свої захисні мита у відповідь на $107 млрд товарів зі США. Тим часом канадці вже скасовують свої подорожі до США, бойкотують американський алкоголь (щорічно в Канаді продається алкоголю зі США на майже $1 млрд) та інші товари зі Сполучених Штатів. А в суботу, 1 лютого, ввечері на хокейному матчі в Оттаві американську збірну, коли грав їхній гімн, освистали канадські вболівальники.

У понеділок, 3 лютого, стало відомо, що Трамп ухвалив рішення про тимчасове призупинення нових мит на експорт з Мексики на один місяць. Це сталося після того, як мексиканська сторона погодилася відправити 10 тисяч військовослужбовців Нацгвардії для зміцнення північного кордону з метою боротьби з потоком нелегальних наркотиків, зокрема фентанілу. Водночас, така призупинка є вигідною і для США, оскільки Мексика постачає 63% овочів і 47% фруктів та горіхів на американський ринок. Введення мит могло б призвести до збільшення цін на основні продукти харчування для американців. Трамп, у свою чергу, під час своєї передвиборчої кампанії обіцяв знижувати ціни в супермаркетах.

Однак найбільше занепокоєння серед експертів викликає торговельна напруга між США та Канадою. Канада постачає до Америки не лише сиру нафту, а й важливі матеріали, такі як уран (більше 50% світових потужностей збагачення урану належить РФ і КНР), алюміній, нікель, сталь, мідь та інші ресурси.

Грейслін Баскаран, директорка програми безпеки критично важливих корисних копалин у Центрі стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) у Вашингтоні, акцентує увагу на тому, що нові мита можуть негативно вплинути на оборонну та важку промисловість США, а також на атомну енергетику. Це особливо актуально в умовах, коли Сполученим Штатам необхідно посилювати свої оборонні потужності. Наприклад, Китай значно активізує інвестиції у виробництво боєприпасів та інших видів озброєння, роблячи це в 5-6 разів швидше, ніж США. Крім того, суднобудівні можливості КНР перевищують американські в 230 разів.

"Хоча США повинні зосередитися на розширенні власного виробництва урану, запаси Канади є значно більшими – приблизно в десять разів. Канада займає друге місце у світі за виробництвом та експортом урану, поступаючись лише Казахстану. Крім того, Канада є провідним постачальником нікелевих сплавів, які є критично важливими для оборонної та автомобільної промисловості, задовольняючи близько половини потреб США," - зазначає Грейслін Баскаран.

Згідно з заявами Трампа, після Канади, Мексики та Китаю, Євросоюз може бути наступним у списку. Президент США вже тривалий час висловлює критику щодо ЄС, стверджуючи, що союз насправді отримує вигоду від США, маючи значний профіцит у двосторонній торгівлі.

"Вони (Європейський Союз - Ред.) не витягують (закуповують - Ред.) наші автомобілі, вони не вилучають нашу сільськогосподарську продукцію, фактично, вони не забирають у нас майже нічого, натомість ми отримуємо від них все. Мільйони автомобілів, величезні обсяги продовольства та с/г товарів. Я б не сказав, що існує чіткий план (введення захисних мит на експорт з ЄС - Ред.), але це станеться досить швидко", - зазначив журналістам президент США в ці вихідні.

У січні, під час свого виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що обсяги торгівлі між США та Європейським Союзом досягають 1,5 трильйона євро. Разом ці два економічні блоки складають майже 30% світового обсягу торгівлі товарами та послугами. Це питання має велике значення для обох сторін, тому, за її словами, першим кроком має стати готовність до переговорів. Раніше Урсула фон дер Ляєн також зазначала, що ЄС відкритий для обговорення з США, зокрема щодо збільшення імпорту американських енергоносіїв, таких як скраплений газ. Водночас, вона підкреслила, що Європейський Союз "має можливість зміцнити свої зв'язки з Китаєм і, де це можливо, розширити торговельні та інвестиційні відносини з Пекіном на основі справедливості та взаємності".

Раніше ТСН.ua вже писав, що ще торік у жовтні ЄС склав список американських товарів, які може обкласти митами у відповідь на запровадження Трампом ввізних тарифів на європейський експорт. Поки Брюссель дотримується принципу батога та пряника: пропонує купувати більше американського, зокрема енергоносіїв, водночас доводячи до Вашингтона, що може запровадити й свої мита у відповідь. Адже додаткові тарифи США на європейський експорт боляче вдарять по промисловості ЄС, особливо по німецькому автопрому. ФРН є найбільшим в ЄС експортером товарів до США - біля 30%.

У понеділок, 3 лютого, Кая Каллас, голова зовнішньої політики ЄС, висловила занепокоєння щодо можливого розгортання торговельної війни між США та Європою, підкресливши, що вигоду з цього можуть отримати лише Китай. "Звичайно, ми також займаємося підготовкою. У торговельних конфліктах немає переможців. Якщо США та ЄС вирішать вступити в торговельну війну, єдиним, хто буде в захваті, стане Китай. Наші економіки тісно переплетені. Нам потрібна Америка, а Америці потрібна Європа", - додала вона.

Однак керівники найбільших економік Європи висловили свої позиції більш рішуче. Канцлер Німеччини Олаф Шольц, який ще місяць тому закликав до стриманості, тепер обіцяє Трампу відповідь у вигляді тарифів. "США та Європа виграють від обміну товарами та послугами. Якщо митна політика ускладнить цей процес, це негативно вплине як на США, так і на Європу. ЄС готовий вжити власних митних заходів. Ми повинні це зробити, і ми це зробимо. Проте основною метою має залишатися підтримка співпраці зі США", - підкреслив Олаф Шольц.

Президент Франції Еммануель Макрон, що постійно підкреслює необхідність стратегічної автономії Європи від Сполучених Штатів, висловив думку, що у відповідь на торгові атаки Європейський Союз має навчитися домагатися поваги до себе.

"Недавні висловлювання США спонукають Європу до більшої сили та єдності. Як пандемія COVID-19, так і агресія Росії проти України стали серйозним сигналом для Європи, так і нові заяви адміністрації Трампа закликають ЄС до більшої солідарності та активності у вирішенні питань колективної безпеки," - зазначив Еммануель Макрон.

Читайте також