Торговий конфлікт між Китаєм і США: Bloomberg досліджує, які кроки може зробити Пекін у відповідь на дії Трампа.
Імовірність виникнення торгового конфлікту зросла після того, як Дональд Трамп став президентом США.
Виникає новий етап торговельної конфронтації між Вашингтоном і Пекіном. Китай активізує свої дії, впроваджуючи нові заходи у відповідь на дії США, зокрема використовуючи інструменти, які можуть спричинити дестабілізацію світових торговельних і фінансових систем.
Видання Bloomberg пише, що Дональд Трамп пригрозив Китаю 60% тарифами на товари - рівень, який призведе до скорочення торгівлі між країнами. Дилема для Китаю полягає в тому, що значне позитивне сальдо торгового балансу зі США означає, що будь-які прямі контрзаходи матимуть обмежений вплив.
Одним із найбільш катастрофічних кроків, які може зробити Китай, є повний або суттєвий розпродаж своїх запасів американських казначейських облігацій, що становлять приблизно 734 мільярди доларів. Це спричинить зростання тиску на прибутковість американських облігацій і призведе до дестабілізації глобальних фінансових ринків.
Ризики: Несподіване скидання Китаєм американських боргових зобов'язань може викликати зниження цін на облігації, зменшення вартості китайських активів і скорочення валютних резервів. Водночас, це створить конкурентну перевагу для американських експортерів завдяки зниженню курсу долара.
Зниження курсу юаня зробить китайські товари більш привабливими на міжнародному ринку та допоможе частково компенсувати можливі негативні наслідки від введення мит.
Ризики: зниження вартості юаня може викликати збільшення рекордного профіциту торгового балансу Китаю, що, в свою чергу, може викликати невдоволення з боку інших торгових партнерів. Вони можуть вдатися до запровадження мит, щоб скоригувати дисбаланс у глобальній торгівлі. Це також може призвести до відпливу капіталу, що ще більше зменшить інтерес іноземних інвесторів до вкладень у китайську економіку.
Минулого літа уряд Пекіна вирішив обмежити експорт галію та германію. Цей захід був розцінений як спроба вплинути на адміністрацію США, змушуючи її переглянути свої контрольні заходи. Через кілька місяців Китай також посилив обмеження на експорт окремих видів графіту у відповідь на те, що Сполучені Штати вжили заходів для запобігання надходженню високотехнологічних мікросхем до Китаю. Процес експортного контролю триває, і нещодавно до списку обмежень приєдналася сурма.
Обмеження на критично важливі мінерали можуть ізолювати США від ресурсів, необхідних для виготовлення інноваційних технологій, принаймні на короткий термін. Панування Китаю у сфері видобутку та обробки багатьох мінералів надає йому значний контроль над ринками сировини.
Ризики: торгові партнери можуть втратити довіру до Китаю як до надійного постачальника, що спонукатиме їх шукати альтернативні джерела, тим самим прискорюючи процес диверсифікації постачальних ланцюгів, що проходять через Пекін.
Після початку торговельного конфлікту Пекін створив "реєстр ненадійних організацій" і ухвалив "закон про протидію іноземним санкціям", спрямований на компанії або особи, що завдають шкоди інтересам Китаю. Можливість арешту активів або блокування бізнес-операцій становить серйозну загрозу для таких компаній, як Apple Inc., Tesla Inc. та Microsoft Corp., які щорічно отримують десятки мільярдів доларів доходу від китайського ринку.
Ризики: США можуть легко вжити заходів у відповідь проти китайських компаній, а санкціоновані урядом бойкоти споживачів можуть посилитися і швидко вийти з-під контролю.
Китай почав шукати нових союзників, щоб зменшити негативні наслідки погіршення відносин зі своїм головним торговим партнером, оминаючи традиційних друзів США. Серед країн, з якими він налагоджує співпрацю, можна виділити Японію, Індію, Німеччину та Австралію.
"Серед найбільш дієвих підходів, яких Пекін може вдатися на новому етапі торговельної конфронтації, є формування альянсів у Євразії разом із активною комерційною дипломатією. Це дозволить переконати американських союзників і партнерів в тому, що політика Сполучених Штатів є необдуманою та загрожує миру і процвітанню", - зазначає Метт Герткен, провідний геополітичний стратег компанії BCA Research.
Ризики: держави прагнутимуть скористатися змаганням між США та Китаєм і не бажатимуть займати чиюсь сторону.
Торгова війна Дональда Трампа може обвалити деякі валюти. Крім того, експерти зазначили, що Німеччина переживає найрізкіше зниження темпів зростання економіки серед усіх розвинених країн через торговельні бар'єри, які має намір застосувати Трамп.
Також новообраний президент США пообіцяв підвищити мита на товари з Мексики, Канади та Китаю, що може призвести до різкого збільшення витрат для американського бізнесу і споживачів.