Тисячі українців залишаються в полоні у Росії: Лубінець закликав міжнародну спільноту відреагувати на порушення з боку Кремля.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець підкреслив, що Російська Федерація регулярно порушує міжнародні гуманітарні норми, примусово вивозячи українських громадян з моменту початку широкомасштабної агресії, а також тримає цивільних осіб під вартою з 2014 року.
Він зазначив, що на територіях, які тимчасово знаходяться під окупацією, українці стикаються з переслідуваннями через свою проукраїнську позицію, втрачають свободу та стають жертвами примусових депортацій.
Україні вдалося встановити особи майже 16 тисяч цивільних, незаконно затриманих Росією. З них понад 1800 осіб утримуються на території РФ -- 880 випадків підтверджено Міжнародним комітетом Червоного Хреста. Однак через обмежений доступ до інформації реальна кількість постраждалих може бути значно вищою.
"У зв'язку з системними порушеннями з боку Російської Федерації, я апелюю до міжнародної спільноти. Закликаю до посилення політичного, юридичного та санкційного тиску, а також до активної участі у поверненні українців, як цивільних осіб, так і військовополонених, включаючи дітей. Важливо розширювати моніторингові місії та документувати кожен злочин", — підкреслив Лубінець.
Він зазначив, що такі вчинки є не випадковими, а свідчать про цілеспрямовану стратегію агресора.
"Це скоординовані злочини, частина війни проти України та її ідентичності. Світ має це визнати", -- зазначив омбудсмен.
У попередньому році правоохоронні органи виявили 421 особу, що має відношення до катувань цивільних осіб та військовополонених українців. В рамках розслідувань жорстокого ставлення до заручників наразі відкрито понад 4 тисячі кримінальних справ.
Для затримання цивільних українців в окупованих регіонах та на території Росії, а також для організації фальшивих судових процесів, російська влада використовує різні приводи. Одним із таких стало звинувачення у фінансовій підтримці Збройних Сил України. За останні кілька місяців зафіксовано кілька випадків арештів осіб, яких підозрюють у донатах на потреби армії. Чи можна уникнути подібних затримань, і які дії можуть вжити родичі тих, хто все ж таки потрапив за грати? Про це "Новини Донбасу" розповіли у статті "В'язниця за донат. Росія все частіше звинувачує мешканців окупації у підтримці ЗСУ".
Україна веде роботу з повернення, у тому числі тих полонених, яким на окупованій території чи Росії вже винесли так звані судові "вироки". Проте Координаційний штаб не має конкретних цифр, скільки саме людей вже "засуджено" і відправлено до колонії.