Політичні новини України та світу

"Тегеран повинен зупинити підтримку Москви": так прокоментували в Міністерстві закордонних справ України удари, завдані США та Ізраїлем.

Іранську ядерну програму необхідно зупинити, щоб вона більше не становила небезпеки для країн Близького Сходу та інших держав. Крім того, Тегеран повинен припинити свою підтримку Кремлю.

Цю інформацію повідомлено у прес-релізі Міністерства закордонних справ України. У відомстві підкреслюють, що Іран виступає спільником у злочині агресії проти України.

"Іранський режим надає військову допомогу Росії, зокрема постачає БПЛА та технології, які РФ систематично використовує для вбивства людей і руйнування критичної інфраструктури", - додають в МЗС.

В дипломатичних колах зазначають, що спроби досягнення миру та контролю за ядерними програми в Ірані тривали багато років, але так і не принесли бажаних результатів. Ще навесні Сполучені Штати застерігали Іран про можливі наслідки, якщо не буде вжито конструктивних заходів.

"Відзначаємо, що агресивна поведінка іранського уряду та його постійна руйнівна стратегія, спрямована на підрив міжнародної стабільності та безпеки, зокрема ворожість до Ізраїлю і багатьох інших країн, стали причинами поточних подій", - йдеться у заяві.

В МЗС України нагадали, що неодноразово привертали увагу міжнародної спільноти, що такі дії Ірану є грубим порушенням резолюції Ради Безпеки ООН 2231 (2015), зокрема пункту 4 додатку В цього документа, а відтак вимагають необхідної реакції.

Водночас додають в МЗС, Іран за допомогою своїх проксі продовжує дестабілізувати безпекову ситуацію на Близькому Сході, створюючи дедалі більше загроз миру та безпеці в регіоні.

"У відомстві підкреслили, що дії США разом з Ізраїлем щодо іранських ядерних інсталяцій надіслали однозначний меседж іранському уряду про недопустимість продовження його політики, яка загрожує дестабілізацією безпеки в регіоні Близького Сходу."

Які ще питання піднімаються у заяві Міністерства закордонних справ?

Україна, яка стала найбільшим у світі прикладом внеску в ядерне роззброєння, як ніхто інший усвідомлює серйозність загрози, яку становить зброя масового знищення. Вона має моральне підґрунтя стверджувати, що припинення іранської ядерної програми сприятиме підвищенню безпеки як у регіоні Близького Сходу, так і в усьому світі.

- Що стосується майбутнього Ірану, переконані, що іранський народ, який має славетну багатотисячолітню історію, заслуговує на гідне, вільне та щасливе життя у мирі та порозумінні як з Ізраїлем, так і з усіма іншими народами світу, а не на засилля нинішнього режиму з його орієнтацією на війну, терор, брехню та одвічну конфронтацію;

Ми впевнені, що активна політика "миру через силу", яка вже нині обмежує можливості іранського режиму для здійснення терористичних актів та дестабілізації регіону, має потенціал зміцнити міжнародний мир і безпеку не лише на Близькому Сході, а й у Європі.

Для того, щоб покласти край російській агресії проти України, необхідні рішучість, лідерство та активізація тиску на тих, хто не прагне до конструктивних рішень для встановлення миру. Це, перш за все, включає в себе санкційні заходи, спрямовані на зменшення доходів від російської нафтової промисловості та зниження військового бюджету, а також тиск на Росію та зміцнення оборонних можливостей України.

Ми також відзначаємо, що обстановка на Близькому Сході продовжує бути надзвичайно напруженою. Підтримуємо міжнародну спільноту в заклику до всіх учасників конфлікту зменшити напругу в регіоні та зосередитися на пошуку дипломатичних рішень через переговори.

Нагадаємо, що раніше у Росії, яка виступає агресором, охарактеризували рішення Сполучених Штатів Америки завдати удару по ядерних об'єктах Ірану як "безвідповідальне". Це рішення, за їхніми словами, нібито "серйозно порушує міжнародні норми, Статут ООН та резолюції Ради Безпеки ООН".

Варто підкреслити, що міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі вирушив до Москви після атак США на ядерні об’єкти в країні. Ця поїздка пов'язана з укладеним Тегераном угодою про стратегічне співробітництво з Росією, де він планує зустрітися з президентом Володимиром Путіним.

Нагадаємо, в ніч проти 22 червня президент США Дональд Трамп заявив про атаку ВПС США на ядерні об'єкти Ірану. Американські сили завдали ударів по трьох ключових об'єктах ядерної програми Тегерана, серед яких і розташований глибоко під землею об'єкт Фордо: його, за словами Трампа, було повністю знищено.

У кінці травня представники Північноатлантичного альянсу підтвердили, що щонайменше три держави надають підтримку Росії у її тривалій війні проти України, яка триває вже понад три роки. Мова йде про Китай, Північну Корею та Іран.

Читайте також