Сполучені Штати, Японія, Індія та Австралія планують спільні зусилля для зниження своєї залежності від Китаю у забезпеченні критично важливих мінералів.

Країни QUAD, до складу яких входять США, Японія, Індія та Австралія, зобов’язалися співпрацювати для забезпечення стабільного постачання критично важливих мінералів. Це стало відповіддю на зростаючі побоювання щодо домінування Китаю в секторах, які постачають ресурси, необхідні для нових технологій, повідомляє The Guardian.
QUAD — це чотиристороння платформа для обговорення питань безпеки, що об'єднує Австралію, Індію, США та Японію. У спільному комюніке ці країни оголосили про започаткування ініціативи QUAD, яка стосується критично важливих мінералів і має на меті співпрацю у диверсифікації постачальних ланцюгів.
Країни не надали багато деталей стосовно нової ініціативи, але чітко продемонстрували, що метою є зменшення залежності від Китаю, який використовує обмеження на поставки критично важливих мінералів як важіль впливу, у відповідь на те, що США обмежують доступ Пекіна до напівпровідників і погрожують тарифами.
Китай володіє значними запасами ряду важливих мінералів, серед яких переважають світові ресурси графіту, що є ключовим компонентом для виробництва електромобілів.
Державний секретар США Марко Рубіо 1 липня у Вашингтоні зустрівся зі своїми колегами з QUAD, зосередивши увагу на Азійському регіоні. Це сталося після того, як протягом перших шести місяців його перебування на посаді він значною мірою займався питаннями, пов'язаними з війною Росії проти України, загостренням ситуації на Близькому Сході, а також внутрішніми пріоритетами адміністрації президента Дональда Трампа, такими як міграційні питання.
У виступі разом з главами МЗС країн "четвірки" Рубіо сказав, що він "особисто дуже зосереджений" на диверсифікації ланцюгів поставок і прагне "реального прогресу".
"Залежність від конкретної держави у сфері переробки життєво важливих мінералів та виготовленні супутніх товарів ставить наші галузі під загрозу економічного тиску, маніпуляцій ціновою політикою та збоїв у постачанні", - зазначено в спільному комюніке країн.
Міністри намагалися уникати прямих згадок про Китай, проте висловили "глибоке занепокоєння щодо небезпечних та провокаційних дій" у водах Південно-Китайського та Східно-Китайського морів, які "ставлять під загрозу мир і стабільність у цьому регіоні".
Міністри закордонних справ Індії та Японії заявили, що хочуть, аби група зосередилася на "вільному й відкритому Індо-Тихоокеанському регіоні" -- фраза, яка є завуальованим натяком на протистояння китайському домінуванню в Азії.
"Важливо, щоб країни Індо-Тихоокеанського регіону мали свободу вибору, яка необхідна для прийняття правильних рішень щодо розвитку і безпеки", - сказав міністр закордонних справ Індії Субрахманьям Джайшанкар.
За наполяганням Джайшанкара, "четвірка" також розкритикувала травневий напад на індійську сторону Кашміру, внаслідок якого загинули переважно цивільні особи, й закликала притягнути до відповідальності "виконавців, організаторів і фінансистів цього ганебного акту".
З огляду на ключове занепокоєння Японії, QUAD також засудила Північну Корею за "дестабілізаційні запуски" ракет і наполягла на "повній денуклеаризації" КНДР. Попри спільну позицію щодо Китаю, країни "четвірки" розійшлися в думках стосовно інших гарячих точок: у спільній заяві не згадуються Україна та Іран. Індія підтримує тривалі відносини з Росією, попри вторгнення РФ в Україну. Крім того, Індія, і Японія історично підтримують "теплі зв'язки" з Іраном.
Рубіо зустрічався з міністрами закордонних справ країн "четвірки" 21 січня після інавгурації Трампа, демонструючи, що нова американська адміністрація надаватиме пріоритет взаємодії з країнами-однодумцями для протидії Китаю. Але, на подив багатьох, Пекін не очолив початковий порядок денний Трампа.