Політичні новини України та світу

«Сьогодні навчання, а завтра – все решта». Новина про впровадження румунської мови навчання в освітніх установах Буковини викликала хвилю обурення в соціальних мережах.

На Буковині у 12 громадах запровадять румунську мову викладання у 13 академічних ліцеях. Відповідні зміни повʼязані з запровадженням реалізації плану мережі профільних ліцеїв у Чернівецькій області. Так, із 52 громад 19 має у своєму складі національні меншини.

Цю інформацію оприлюднила керівниця департаменту освіти і науки Чернівецької обласної військової адміністрації Оксана Сакрієр на своїй сторінці у Facebook. Наразі працюють 72 навчальні заклади, в яких частина предметів викладається румунською мовою. Однак українці висловили змішані реакції на цю ініціативу, підкреслюючи, що все починається зі шкіл, і що подібні вимоги можуть поширитися й на інші сфери.

Незважаючи на це, предмети з історії України, української мови та літератури, географії, а також Захисту України викладаються українською мовою. Ці зміни торкнуться Мамалигівської, Герцаївської, Острицької, Новоселицької, Магальської, Тарашанської, Глибоцької, Красноїльської, Петровецької, Сторожинецької, Чудейської та Чернівецької громад.

"Жодної "румунізації Буковини" не відбувається. Освітня реформа - це не політика і не зміна кордонів, а підвищення якості знань. Порівняння з російськими школами - некоректне. Ми дотримуємось вимог українського законодавства та міжнародних зобов'язань. Впроваджуємо складну реформу старшої профільної школи. Департамент освіти і науки відкритий до конструктивного діалогу", - написала чиновниця.

"Сьогодні навчальні заклади, завтра — все інше. Ні румунському."

"А інших меншин нема на Буковиніі? Поясніть, будь ласка, як для них має діяти чиновник, виконуючи закони України".

"Колись я був у літньому таборі, де були румуни які української мови взагалі не знали. Чого у Румунії немає українських шкіл?".

"У громадах, де компактно проживає румуномовне населення, з 1991 року діють навчальні заклади з румунською мовою викладання. Це не є новим явищем! Реформа старшої профільної освіти охоплює всю Україну (а тут справді новація, адже з 2027 року ми переходимо на 12-річну систему навчання)! Ми не збільшуємо кількість шкіл з румунською або двомовною освітою, а прагнемо забезпечити якісну профільну підготовку! Ось на цьому ми акцентуємо свою увагу," - зазначила Сакрієр.

Водночас чиновниця зазначила, що у регіоні передбачається функціонування 62 закладів загальної середньої освіти. Зокрема:

Раніше OBOZ.UA повідомляв, що в Україні з 1 вересня 2025 року буде закрито ряд шкіл.

Читайте також