Політичні новини України та світу

Соціалістичні тенденції в Демократичній партії США: які наслідки матиме успіх Мамдані на праймериз у Нью-Йорку.

Зображення: EPA/UPG Кандидат на посаду мера від Демократичної партії Зоран Мамдані під час дебатів у Нью-Йорку, 12 червня 2025 року.

Народжений в Уганді в родині індійсько-угандійського професора та індійсько-американської кінорежисерки, 33-річний Мамдані, який є членом Асамблеї штату Нью-Йорк, залишався малознайомим для більшості людей до того моменту, коли восени минулого року він вирішив поборотися за посаду мера. Проте під час праймериз він швидко здобув популярність завдяки активному спілкуванню, вірусним роликам та популістським ідеям, які особливо резонирували з молоддю.

Політичні погляди Мамдані, мусульманина-соціаліста, являють собою унікальну комбінацію лівого популізму та принципів соціальної справедливості в контексті постмодернізму. Серед його ініціатив – запровадження безкоштовного громадського транспорту в Нью-Йорку, заборона на підвищення цін на метро, заморожування орендної плати з подальшим контролем, безкоштовна дошкільна освіта та створення мережі муніципальних магазинів з доступними цінами. Переможець демократичних праймериз пропонує підвищити корпоративний податок з 7,25 % до 11 % та запровадити додаткові 2 % для осіб, чиї доходи перевищують 1 мільйон доларів. Мамдані також планує запобігати насильству замість підвищення чисельності поліції, створивши департамент соціальної безпеки. Кандидат на посаду мера має намір активно будувати доступне муніципальне житло та підвищити мінімальну зарплату в місті до 30 доларів за годину. Він обіцяє захистити мігрантів від депортацій, використовуючи Нью-Йорк як місто-притулок.

Зображення: EPA/UPG Зоран Мамдані дає інтерв'ю журналістам після дебатів, що відбулися в Нью-Йорку 12 червня 2025 року.

Епатажність Зорана Мамдані підкреслюється його проарабською позицією та активною участю в протестах проти ізраїльської політики. 8 жовтня 2023 року, наступного дня після атак ХАМАС, він випустив заяву, в якій засудив дії Ізраїлю, підкресливши, що "справедливий і стійкий мир можливий лише шляхом завершення окупації та ліквідації апартеїду". Однак політик не згадав про терористичний акт ХАМАС, що стався 7 жовтня. Згідно з опитуваннями, близько 20% єврейських виборців-демократів підтримали Мамдані, а також його підтримав конгресмен Джеральд Надлер, один із найвідоміших єврейських лідерів Нью-Йорка. В цілому, єврейські виборці складають приблизно 13% електорату міста, і значна частина з них традиційно віддає свої голоси демократам.

Підтримка палестинців і сповідування ісламу не заважає Мамдані бути активним прихильником гендерної ідеології. 33-річний політик брав участь у демонстраціях проти виконавчого указу Трампа про заборону фінансування лікарень, які проводять операції зі зміни статі для дітей і підлітків. У задумах демократа-соціаліста зробити Нью-Йорк містом-притулком для ЛГБТК, виділити кошти для розширення гендерно підтверджувальної допомоги і створити спеціальне управління, що влагоджуватиме такі проблеми.

Изображение: EPA/UPG Зоран Мамдані

Популярність Мамдані в Нью-Йорку зумовлена політичним ухилом у ліволіберальному напрямку, що притаманний багатьом великим містам США. Це також є наслідком одного з найбільших розривів у доходах між найбагатшими та найбіднішими верствами населення в Америці. Однак навіть перемога на праймериз Демократичної партії не забезпечує йому автоматичного успіху на виборах, які заплановані на 4 листопада.

На позицію мера Нью-Йорка молодому соціалісту належить вступити в запеклу боротьбу з кількома досвідченими політичними фігурами. Поточний мер Ерік Адамс, обраний у 2021 році за підтримки Демократичної партії, став центром корупційного скандалу. Проте, розслідування від Мін'юсту зазнало перешкод через втручання Дональда Трампа, якого Адамс активно підтримує. Наразі Адамс балотується як незалежний кандидат. Від Республіканської партії в перегоні візьме участь Кертіс Сліва, відомий ведучий ток-шоу та лідер громадської організації Guardian Angels, члени якої займаються патрулюванням Нью-Йорка з метою боротьби зі злочинністю. Сліва вже намагався стати мером від республіканців у 2021 році, але зазнав поразки від Адамса. Є ймовірність, що Ендрю Куомо також спробує повернутися до політики, хоча без офіційної підтримки Демократичної партії. Ще один претендент на мерське крісло — незалежний адвокат Джим Волден, який має незначні шанси вплинути на результати виборів.

Моделювання Мангеттенського інституту політичних досліджень від 10-16 червня свідчить, що Мамдані може розраховувати на 33 % голосів виборців. Чинний мер Адамс набрав би 19 %, а республіканець Сліва -- 16 %. У Волдена було б близько 5 %. Проте 28 % виборців за такого складу претендентів на мерське крісло не змогли визначитися, за кого віддали б голос.

Фото: EPA/UPG Зліва направо кандидати на посаду мера від Демократичної партії: Адрієнн Адамс, Бред Ландер, Джессіка Рамос, Зеллнор Майрі, Ендрю Куомо, Вітні Тілсон, Зоран Мамдані, Майкл Блейк і Скотт Стрінгер -- беруть участь у дебатах у Нью-Йорку, 4 червня 2025 року.

Опитування, проведене незалежною групою Honan Strategy Group всього через дві доби після вражаючої перемоги Мамдані, виявило, що як Мамдані, так і Куомо мають по 39% підтримки в п'ятисторонніх виборах. У цих перегонах беруть участь також кандидат від Республіканської партії Кертіс Сліва, незалежний кандидат Джим Волден, а чинний мер Ерік Адамс, який, за прогнозами, може розраховувати лише на 13% голосів.

Водночас це дослідження демонструє: колишній губернатор штату Нью-Йорк поки що залишається єдиним, хто має шанси перемогти Мамдані на виборах. Якщо Куомо не буде в бюлетені, Мамдані випередить Адамса на 15 %. Але якщо чинний мер Великого Яблука вирішить не брати участі в перегонах, Куомо зможе на кілька відсотків обійти ліворадикального однопартійця.

Зображення: EPA/UPG На екрані колишній губернатор Ендрю Куомо, що балотується на посаду мера Нью-Йорка, займає друге місце після Зорана Мамдані, Нью-Йорк, 24 червня 2025 року.

Перемога Мамдані на праймериз засвідчила локальний тріумф ліворадикального крила Демпартії, до якого належать такі постаті, як Берні Сандерс й Александрія Окасіо-Кортес. Наслідки цієї події можуть вийти далеко за межі Нью-Йорка і вплинути на американські політичні розклади. Чимало американських коментаторів припускає, що Мамдані -- це провісник майбутньої зміни поколінь у Демпартії та її подальшого дрейфу до соціалістичної ідеології. Але остаточні висновки робити поки що зарано. Гіпотетичний виграш політика з соціалістичним ухилом на виборах мера найбільшого міста США може ще більше поляризувати демократів зсередини і загострити дискусії про партійну ідеологію. Але, мабуть, важливіше те, що успіх Мамдані сигналізує про зростання лівого популізму як провідної альтернативи MAGA. І це не дуже хороший сигнал.

Було б дивно, якби політичні супротивники не скористалися вражаючим успіхом такої суперечливої особистості. Республіканці вже розпочали атаку на Мамдані, називаючи його лівим екстремістом, чия комуністична політика, на їх думку, може призвести до фінансового краху міста. Раніше їм вдалося застосувати цю стратегію з успіхом проти віцепрезидентки Камали Гарріс.

Дональд Трамп висловив свою думку щодо перемоги Мамдані на праймериз Демократичної партії в Нью-Йорку, назвавши його божевільним комуністом. Президент США зазначив, що йому важко усвідомити, що відбувається, і вважає це жахливим явищем для країни.

Зображення: EPA/UPG Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп надає відповіді журналістам під час пресконференції в Білому домі 27 червня 2025 року.

"Він стане найсильнішим опонентом для республіканців на національному рівні," - заявила конгресвумен-республіканка Еліс Стефанік в інтерв'ю CNN. "Це відображає те, куди наразі рухається Демократична партія, як далеко вона змістилася вліво і наскільки радикальними стали її погляди. Це стосується кожного демократа, не лише в Нью-Йорку, а й по всій країні." Крім того, політикиня, яка має намір балотуватися на пост губернатора штату Нью-Йорк, зізналася, що перспектива мерства Мамдані викликає в неї відразу.

Але Зоран Мамдані також отримав слова підтримки звідти, звідки ніхто не чекав. Колишній ведучий Fox News Такер Карлсон і скандальна конгресвуменка-республіканка Марджорі Тейлор Грін похвалили кандидата від Демократичної партії за його прихильність до проблем рядових жителів Нью-Йорка й ігнорування зовнішньополітичних питань.

Of course! Please provide the text you'd like me to make unique.

Демократи зіткнулися з непростою ситуацією: для досягнення успіху на майбутніх виборах їм терміново потрібно залучити голоси поміркованих та незалежних виборців, які насторожуються через радикальні ліві погляди деяких членів партії. Водночас, через домінування лівого дискурсу, що триває вже кілька десятиліть у системі освіти та медіа США, у Демократичній партії набули популярності соціалістичні та навіть неомарксистські ідеї. Успіх Мамдані може підкреслити цю тенденцію й порушити крихкий баланс сил на користь лівого крила партії.

Читайте також