Політичні новини України та світу

"Вразливість, підпорядкованість та короткозорість": в українському МЗС прокоментували поїздку Фіцо до Москви.

Міністерство закордонних справ України висловило сувору осуду візиту прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо до Москви. У своєму коментарі вони підкреслили, що його курс на енергетичну залежність від Росії несе ризики для безпеки всього європейського континенту.

В Україні вважають, що стратегія, обрана Фіцо, не лише відображає його слабкість, а й ставить під загрозу спільні зусилля Європи в напрямі енергетичної незалежності. Таку позицію висловило Міністерство закордонних справ.

У тексті підкреслюється, що вже протягом тривалого часу Росія застосовує енергетичні ресурси як засіб політичної експансії. Використовуючи газ та нафту, вона чинить тиск на незалежні держави, створюючи корупційні механізми та шантажуючи політичні еліти Європи. Для Кремля ці ресурси стають важелем маніпуляцій, що дозволяє йому контролювати не лише окремі країни, а й всю Європейську спільноту.

На тлі цієї політики держави Європейського Союзу все більше акцентують увагу на відмові від російських джерел енергії.

"У цьому контексті на рівні Європи спостерігається тенденція відмови від російських енергоресурсів, прагнення до підвищення енергетичної незалежності, диверсифікації джерел постачання та, в результаті, зміцнення енергетичної безпеки для кожної європейської родини та домогосподарства", - зазначили в Міністерстві закордонних справ.

У тексті підкреслюється, що Австрія стала яскравим прикладом країни, яка, маючи залежність від енергетичних постачань з Росії, змогла знайти шляхи для розширення своїх джерел енергії. Завдяки стратегічним рішенням уряду Австрії вдалось суттєво знизити цю залежність, що відіграло важливу роль у зміцненні як національної, так і європейської безпеки.

"У цьому контексті викликає запитання рішучість прем'єра Словаччини зберігати енергетичну залежність від Москви, незважаючи на політику Європейського Союзу та спільні зусилля європейських держав щодо диверсифікації джерел енергопостачання", - зазначили в Міністерстві.

Протягом року його політичні рішення насправді сприяли утриманню позицій Росії на європейському енергетичному ринку, що посилило залежність континенту від російських ресурсів. Це, в свою чергу, підриває позиції Європейського Союзу в умовах глобальної енергетичної нестабільності та російської агресії в Україні.

"Цей час можна було використати на те, щоб у координації з європейськими партнерами та зокрема сусідами вирішити всі наявні проблеми та знайти взаємоприйнятні рішення. Україна неодноразово наголошувала на готовності розглянути відповідні запити з боку Єврокомісії, але Премʼєр Словаччини обрав інший курс", - переконані в МЗС.

Україна, що протистоїть російській агресії, платить надзвичайно високу ціну за охорону не лише своїх кордонів, а й європейської стабільності. Тому Україні не варто дотримуватись політики умиротворення Росії, яка вже давно показала свою безперспективність та загрози. У контексті війни, яку Росія веде на українській землі, продовження залежності від російських енергоресурсів є стратегічно хибним кроком.

"Україна платить найвищу ціну -- ціну людських життів -- за стримування російської агресії та захист європейських домівок, включно зі словацькими, від російських вбивць. Ми не приймемо ганебної політики умиротворення, яка вже довела свою помилковість у минулому столітті. Словацька сторона мала би про це памʼятати краще за інших. Закликаємо всіх європейських партнерів спільно працювати над зменшенням залежності від російських енергоносіїв та зміцненням енергетичної безпеки Європи", - резюмували в Міністерстві закордонних справ.

22 грудня Фіцо відвідав Москву для переговорів з диктатором Путіним стосовно "газової кризи" в Словаччині, викликаної тим, що Україна з 1 січня 2025 року припинить транзит газу з Росії. Прем'єр також зазначив, що вони "поділилися думками щодо військової ситуації в Україні".

Словацька опозиція охарактеризувала цю поїздку як приниження та виступила з жорсткою критикою на адресу прем'єр-міністра.

Президент України Володимир Зеленський висловив думку, що відсутність пресконференції після зустрічі прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо та кремлівського лідера Володимира Путіна свідчить про їхню неспроможність відкрито говорити про результати переговорів, а також про їхній страх перед реакцією суспільства. Фіцо прагне налагодити стосунки з Росією, оскільки це вигідно для його інтересів.

Читайте також