Скарга України проти Польщі, Рубіо вирушає до Стамбула, затримання "монарха" Німеччини: останні новини дня.

Згідно з інформацією в ЗМІ, держсекретар США разом із спеціальними посланцями Трампа, Віткоффом і Келлогом, планують візит до Стамбула. Там можуть пройти безпосередні переговори між Україною та Росією.
Трамп перебуває на Близькому Сході і гіпотетично також може прибути до Туреччини.
За висловлюванням Віткоффа, основною перешкодою на переговорах, якщо вони відбудуться, стане "п'ять областей".
Сьогодні тривала блокада польськими перевізниками одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною. Київ поскаржився Польщі і Єврокомісії.
Прем'єр Грузії ображається, що досі не було контактів з адміністрацією Трампа, а Орбан скаржиться, що Служба безпеки України намагається перешкодити його ініціативі щодо проведення опитування про приєднання України до Європейського Союзу.
Тим часом Фіцо отримав інформацію про підготовку нападу на неназваного "державного діяча".
Усе найзначніше та найцікавіше за вівторок, 13 травня, зібрано в огляді "Європейської правди".
Приєднуйтесь до нашого Telegram-каналу – так ви зможете легше отримувати дайджести та інші важливі й цікаві новини!
Вчора президент Сполучених Штатів Дональд Трамп звернувся до лідера Кремля Владіміра Путіна, заявивши, що має намір відвідати Туреччину.
На вихідних Путін висловив ініціативу провести переговори з Україною 15 травня у Стамбулі. Президент США закликав Володимира Зеленського прийняти цю пропозицію, і той практично миттєво дав свою згоду. Зеленський підкреслив, що сподівається особисто зустрітися з Владіміром Путіним, який і виступив з ініціативою зустрічі.
Глава Офісу президента Андрій Єрмак вважає, що якщо Владімір Путін відмовиться від переговорів у Туреччині, це стане останнім сигналом про небажання Росії закінчувати війну.
Український президент заявив, що очікує на "найсильніший пакет санкцій" від союзників України у випадку, якщо Владімір Путін не прилетить у Стамбул домовлятись про припинення вогню.
Відомо, що у четвер президент Зеленський зустрінеться з Реджепом Таїпом Ердоганом, лідером Туреччини, в Анкарі. Проте, якщо президент Кремля вирішить приїхати до Стамбула, то він та Ердоган вирушать до нього.
У Кремлі утрималися від коментарів щодо того, кого Росія відправить на переговори в Стамбул.
"Російська сторона продовжує готуватися до переговорів, які повинні відбутися в четвер. Поки більше нічого ми коментувати не збираємося", - сказав Пєсков.
Європейський Союз сподівається, що лідер Кремля Владімір Путін буде готовий до зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським у четвер, 15 травня.
"Ми з великим нетерпінням очікуємо, коли президент Путін буде готовий до зустрічі з президентом Зеленським у четвер," - повідомила речниця Європейської комісії Паула Піньо.
Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль висловив занепокоєння щодо можливих "послідків" для Росії в разі, якщо вона відмовиться від участі в запланованих переговорах між лідерами України та РФ, які мають відбутися 15 травня в Туреччині.
За даними ЗМІ, зі сторони Сполучених Штатів у Туреччину планують прибути державний секретар США і виконувач обовʼязків радника з нацбезпеки Марко Рубіо, а також спецпосланці президента США Дональда Трампа Стів Віткофф і Кіт Келлог.
Згідно з інформацією, наданою телеканалом CNN, участь президента Дональда Трампа все ще залишається під питанням, що в значній мірі залежатиме від того, чи буде Володимир Путін, глава Кремля, присутній у Стамбулі.
Спеціальний представник президента США Стів Віткофф підкреслив, що основними темами для обговорення, якщо сторони вирішать зустрітися за столом переговорів, стануть території України, які перебувають під російською окупацією, питання Запорізької атомної електростанції, а також забезпечення України доступом до ключових водних шляхів.
"Основною перешкодою є п'ять регіонів. Російська сторона повністю контролює два з них, тоді як Україна має частковий контроль над трьома іншими. Це питання оцінки, оскільки існує різниця між позиціями військ на лінії фронту та адміністративними кордонами," - зазначив він.
Представник президента США також відзначив, що неформальні переговори з обома сторонами вже ведуться, і Сполучені Штати підкреслюють необхідність якнайшвидшої організації прямої зустрічі між українською та російською делегаціями.
Співголова ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" Аліса Вайдель закликає до врахування безпекових інтересів Росії під час "мирних переговорів".
У президента Литви немає очікувань на вагомі досягнення від потенційних зустрічей у Стамбулі.
Головний радник президента Литви з національної безпеки Дейвідас Матульоніс припустив, що підсумком можливих перемовин стане те, що "Росія висуне масу різних вимог, заявивши, що нам доведеться вирішувати, як вони кажуть, глибинні причини конфлікту".
Він також засудив Росію за відмову від 30-денного припинення вогню і заявив, що всі серйозні мирні переговори в історії починалися з припинення вогню.
Вісім країн Північної Європи та Балтії, які входять до формату NB8, закликали очільника Кремля Владіміра Путіна погодитися на негайне й безумовне 30-денне припинення вогню в Україні.
"Це початок шляху до справедливого та стійкого миру. Президент Зеленський не раз підкреслював своє щире бажання досягти миру та висловлював готовність особисто зустрітися з Путіним," - зазначив він.
Головна речниця Єврокомісії Паула Піньо заявила, що ЄС готовий запровадити додаткові санкції проти Росії у разі відсутності припинення вогню.
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц оголосив, що Європейський Союз готовий запровадити більш суворі санкції щодо Росії, якщо протягом цього тижня не буде зроблено значних кроків у напрямку завершення конфлікту в Україні.
"Ми чекаємо на згоду Путіна і погоджуємося, що якщо цього тижня не буде реального прогресу, ми хочемо спільно на європейському рівні працювати над значним посиленням санкцій", - заявив Мерц.
Він зазначив, що на розгляд ставляться санкції в таких областях, як енергетика і фінансові ринки.
Єврокомісар з енергетичних питань Ден Йоргенсен підкреслив, що Європейський Союз не планує імпорт російських енергоресурсів ні в теперішньому, ні в майбутньому.
А ще, за даними Euractiv, ЄС додасть Росію до "чорного списку" через вирубку лісів.
Сьогодні тривала блокада вантажів на КПП "Ягодин-Дорогуськ" польськими перевізниками.
Нагадаємо, організатори протесту висловлювали своє незадоволення наявністю електронної черги в Україні, яка замінила фізичні черги вантажівок.
Речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко назвав такі дії польських перевізників маніпулятивними і припустив, що вони переслідують наміри домогтися певних поблажок усередині Євросоюзу.
У Міністерстві закордонних справ України відбулася бесіда з послом Польщі щодо закриття кордону.
Міністерство розвитку громад і територій України направило запит до Міністерства інфраструктури Польщі та Європейської комісії з метою розв'язання проблеми, пов'язаної з блокуванням контрольного пункту "Ягодин - Дорогуськ".
Згодом у Польщі суд наказав перевізникам припинити блокаду КПП "Ягодин-Дорогуськ".
Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе звернувся до президента США Дональда Трампа та віцепрезидента Джей Ді Венса в листі, в якому підкреслив "спільність поглядів" між адміністрацією Білого дому та урядом Грузії. Водночас він висловив занепокоєння щодо відсутності будь-яких контактів між ними та офіційним Тбілісі.
Кобахідзе висловлює надію на "щиру боротьбу" Трампа з "глибинною державою" та оновлення двосторонніх зв'язків у рамках нової адміністрації.
"Мовчання нової адміністрації виглядає незрозуміло", - пише грузинський прем'єр.
Орбан скаржиться, що Служба безпеки України намагається перешкодити його ініціативі щодо проведення опитування про приєднання України до Європейського Союзу.
"Угорський прем'єр вважає, що Україна розпочала спільну кампанію з метою дискредитації Угорщини, щоб завадити нашій ініціативі щодо проведення опитування про членство України в Європейському Союзі."
Він додав, що Київ нібито "відновив свої контакти в Угорщині для здійснення цієї кампанії та розпочав атаку проти Сил оборони Угорщини за допомогою угорського політика".
Прем'єр-міністр Словаччини повідомив, що отримав інформацію про підготовку нападу на невказаного "представника влади".
"Враховуючи різке збільшення випадків ненависті та ймовірність нового нападу на посадову особу, а також можливість фізичних конфліктів у суспільстві, я змушений зібрати засідання Ради безпеки Словацької Республіки. Після цього ми розглянемо це важливе питання на засіданні уряду", - зазначив Роберт Фіцо у своєму відкритому листі, який він опублікував на Facebook.
Зазначимо, що своє попередження премʼєр Словаччини опублікував незадовго до річниці замаху на своє життя, який стався 15 травня 2024 року в місті Гандлова.
Роберт Фіцо та президент Сербії Александар Вучич стали єдиними європейськими лідерами, які відвідали урочистості в Москві 9 травня, зустрічаючись з Путіним.
У Словаччині розкритикували цей візит.
До речі, Вучич після візиту в Москву заявив про бажання Сербії прискорено вступити у ЄС.
У Німеччині було заборонено важливу організацію "рейхсбюргерів". Лідера ультраправої групи "Королівство Німеччина" затримали.
Чеські правоохоронці разом із Службою безпеки України виявили кол-центр у Закарпатті, який обманював громадян Європи. Тим часом у Великій Британії затримано особу, підозрювану у підпалі резиденції прем'єр-міністра.
За інформацією ЗМІ, затриманим у Стокгольмі за підозрою у шпигунстві є дипломат з Швеції.
У Чехії оголосили дати проведення виборів до Палати депутатів, тоді як кандидати на пост президента Румунії за кілька днів до другого туру зрівняли свої рейтинги в соціологічних опитуваннях.
В Албанії порахували 70% голосів, партія прем'єра закріплює перемогу.
В численних навчальних закладах Франції розпочали експеримент під назвою "10-денний детокс" від мобільних телефонів.