Політичні новини України та світу

Шпигунські оповіді з обох берегів Атлантичного океану. "Романтичні інтриги" та проникнення російських агентів у владі Вашингтона - західні медіа.

Любовні інтриги в Європі: жінки-шпигунки під контролем Британії.

Ведучий російської розвідувальної групи охарактеризував агентку-приманку як "істинну сексуальну спокусницю", повідомляє британська газета The Telegraph, посилаючись на судові матеріали, що стосуються викриття російської шпигунської мережі.

Як зазначає видання, жінки-шпигунки в любовному трикутнику повинні були використовуватися в операції спостереження за цілями по всій Європі, яка проводилася з Великої Британії, йдеться в тих же судових документах.

30-річна шпигунка Ваня Габєрова налагодила контакти у соцмережах з журналістом-розслідувачем Христо Грозєвим. Її завдання полягало у зборі інформації від імені Кремля. Ян Марсалек, російський агент, що дав вказівки команді, та Орлін Русєв, керівник операцій у Великій Британії, високо оцінили менеджерку салону краси, назвавши її "дуже, дуже рішучою та незалежною". Русєв навіть охарактеризував її як "справжню сексуальну суку", про що стало відомо під час слухань у Олд-Бейлі (головний кримінальний суд у Великій Британії - iPress).

"Вони, без сумніву, були переконані, що [Габерова] зможе провести операцію під кодовою назвою 'любовна пастка' без небезпеки закохатися в [Грозєва]", - заявила прокурор Елісон Морган під час слухання в суді.

Вони обговорювали викрадення пана Грозєва, який на той час був провідним слідчим по росії групи журналістських розслідувань Bellingcat. Подробиці з'ясувалися під час судового процесу над пані Габеровою, її суперницею в коханні 33-річною Катрін Івановою та колишнім хлопцем 39-річним Тихомиром Іванчевим. Усі троє заперечують змову з метою шпигунства на користь росії в період між 2020 і 2023 роками.

46-річний Русєв та 43-річний Бізер Джамбазов вже визнали свою провину.

Бізер Джамбазов, який визнав свою провину у змові з російським агентом, та Катрін Іванова, яка відкидає будь-яку причетність до цього.

Згідно з інформацією, наданою The Telegraph, прокуратура підкреслює, що австрієць Марсалек діяв як російський агент, використовуючи псевдонім "Руперт Тіч". Він нібито поставив завдання Русєву, який, у свою чергу, передав вказівки іншим болгарам, що проживають у Великій Британії.

На судовому процесі в Олд Бейлі було заслухано свідчення про те, що вони планували "шпигунство на високому рівні" і використовували складне обладнання, включаючи дрони і пристрої для перехоплення даних з мобільних телефонів, що знаходилися поблизу.

The Telegraph повідомляє, що Русєв та Марсалек обговорювали крадіжку у пана Грозєва, організацію стеження за ним, можливе викрадення і транспортування до Москви, а також, можливо, його вбивство. Крім того, йшлося про вторгнення в Bellingcat, що було підтверджено судом.

Згідно з повідомленням The Telegraph, Грозєв є відомим критиком кремлівського режиму. Його діяльність охоплює розслідування, що стосуються зв'язків Росії з отруєнням у Солсбері в 2018 році, спробою вбивства опозиційного політика Алєксєя Навального, а також подіями, пов'язаними зі збиттям літака MH17, що належав Малайзійським авіалініям, у 2014 році над територією України, а також іншими аспектами роботи розвідувальних служб.

Болгари стежили за Грозєвим у Чорногорії, Валенсії в Іспанії та Відні і передавали цю інформацію Марсалеку. Вони також стежили за його віллою в Болгарії.

Описуючи цю ситуацію, Морган зазначила, що вони обговорили, як вдалося отримати інформацію про авіарейси і "контакт" в швейцарському аеропорту, а також в аеропортах Болгарії. Русєв повідомив, що планує відправити "одну з брюнеток". У серпні 2021 року Габєрова надіслала Грозєву запит на дружбу у Facebook, який, за їхніми словами, він "швидко прийняв". Відомості, представлені журі, свідчать про те, що Русєв сказав Марсалеку, що "Грозєв, здається, сильно зацікавлений і закохався у Ваню... він почав лайкати її фотографії та публікації".

Русєв висловив ідею організувати зустріч і зазначив, що вони "безсумнівно можуть щось зафіксувати" для PornHub. Він додав: "Ця дівчина надзвичайно приваблива і ще й займається свінгом. Після інциденту з побиттям чи пограбуванням, ймовірно, він [Грозєв] буде в пригніченому стані... і це прекрасна можливість для дівчини, щоб прийти і допомогти йому відволіктися".

Проте замовник застеріг, що їм потрібно бути обережними і не поспішати, адже "не слід недооцінювати цього молодика та його параноїдальні настрої". Марсалек висловив надію, що "вона не втратить голову через нього", оскільки "вже стикався з подібними труднощами раніше".

Але Русєв відповів: "Ні, ні", сказавши: "Ти використовуєш не той тип дівчат... тобі потрібні сильні, наполегливі та незалежні дівчата. Ваня дуже, дуже напориста і дуже незалежна... справжня сексуальна сучка".

У вересні 2021 року група вирушила за Грозєвим на конференцію, що проходила у Валенсії. Русєв тоді зазначив Марсалеку, що в операторській частині стеження братимуть участь "дві привабливі дівчини".

Морган зазначила, що під час обговорення "Русєв висловив похвалу жінкам, які були присутніми". Він звернувся до Марсалека з такими словами: "За роки спостережень я помітив, що жінки, будучи природно більш вразливими, швидше реагують на зміни в оточенні... це справжній інстинкт виживання... вони мають відмінну інтуїцію та реакцію на динамічні умови... хоча їм іноді бракує технічних навичок, з точки зору адаптації та людської реакції вони перевершують усіх".

Суд встановив, що не всі обвинувачені були залучені до кожної з операцій, проте кожен з них, хто з'явився перед судом, взяв участь принаймні в двох таких заходах.

Отже, як повідомляє The Telegraph, судовий розгляд продовжується.

Присяжним представили інформацію про шість "операцій", серед яких було спостереження за казармами "Патч", що розташовані на військовій базі США у Штутгарті, Німеччина, де здійснювалася підготовка українських солдатів.

Згідно з інформацією від BBC, шпигунська група намагалася застосувати сучасні технології для прослуховування мобільних телефонів українських військових, які проходили тренування на американській авіабазі в Німеччині. Ця операція була зупинена лише після затримання підозрюваних і могла б мати серйозні наслідки для обороноздатності України, оскільки саме на цій базі українські бійці отримували навички використання зенітно-ракетного комплексу Patriot.

Вони також звернули увагу на колишнього політика Казахстану Бергея Рискалієва, який став мішенню для "політично вмотивованих" кримінальних обвинувачень, а також на редактора сайту журналістських розслідувань The Insider Романа Доброхотова і російського адвоката Кіріла Качура.

BBC зазначає, що одна з операцій, представлена обвинуваченням, включала план викрадення або вбивства Качура. Усі троє підсудних брали участь у складній місії спостереження, зокрема й російський шпигун на псевдо "Червоний горобець", любитель фаст-фуду. В одному з повідомлень, переданих присяжним, говорилося "Наші друзі хотіли б, щоб він повернувся до росії... ми не проти, якщо він загине випадково, але краще, якщо йому вдасться знайти дорогу до москви".

Згідно з інформацією, наданою BBC, група розглядала можливість виготовлення "глибоко підроблених" порнографічних відео за участю сина президента Казахстану та спроби спокусити його через "любовну пастку". Ця четверта операція була націлена на посольство Казахстану та сина казахського лідера, який є союзником Росії. Обвинувачення стверджували, що їхні плани полягали в тому, щоб завоювати прихильність президента, пропонуючи рішення для проблем, які вони самі ж і спричинили.

Ще одна шпигунська історія розгортається у США та Канаді. Як інформує "Радіо Свобода" громадянку росії Номму Зарубіну заарештували за можливими звинуваченнями в наданні неправдивої інформації правоохоронним органам США і підтримці зв'язків з російськими спецслужбами, що пов'язує її з іншим підозрюваним у шпигунстві, який втік зі Сполучених Штатів.

За інформацією, викладеною у звинуваченнях ФБР на засіданні Південного округу Нью-Йорка в кінці листопада, Зарубіна була завербована Федеральною службою безпеки Росії (ФСБ) у 2020 році та діяла під псевдонімом "Аліса".

Вона, як стверджують, займалася налагодженням зв'язків серед журналістів та фахівців, виконуючи доручення офіцера ФСБ з рідного міста Томська в Сибіру.

ФБР стверджує, що Зарубіна навмисно вводила агентів ФБР в оману у 2021 році, заперечуючи будь-який зв'язок із російською розвідкою. Всупереч її заявам, вона нібито відвідувала форуми та зустрічі в Європі та США, виконуючи завдання ФСБ.

Зокрема, опозиційний діяч з Росії Лєонід Волков, який наразі живе в еміграції, повідомив у Facebook 2 грудня, що спостерігав Зарубіну під час зустрічі з її прихильниками у Вашингтоні в січні 2023 року.

Справа також пов'язує Зарубіну з Єлєной Бренсон (вона ж Черних), головою Координаційної ради російських співвітчизників у США, якій у 2022 році висунули звинувачення в незаконній діяльності на користь російської розвідки.

Згідно з інформацією "Радіо Свобода", Бренсон, яка покинула США після обшуку її квартири в Нью-Йорку, ймовірно, зараз знаходиться в Росії. Відомо, що з 2016 року вона була наставницею Зарубіної.

Зарубіна була випущена під заставу в розмірі 25 тисяч доларів, з накладеними обмеженнями, які забороняють їй залишати межі Нью-Йорка, спілкуватися з представниками російської влади та здати свій паспорт. Вона повідомила, що застава була забезпечена третьою особою, але не розкрила, хто саме це був. Зарубіна активно займається громадською діяльністю та часто виступає як експерт на різних конференціях, зокрема на Форумі вільних держав пострадянського простору.

У соціальних мережах вона поділилася своїми думками щодо політичного майбутнього Сибіру, підтримуючи ідею утворення Сполучених Штатів Сибіру. Попри її публічні заперечення щодо участі у шпигунстві, її активність в Інтернеті вказує на більш складну ситуацію, повідомляє "Радіо Свобода".

Наприклад, до вересня 2023 року в її профілі "ВКонтакте" були розміщені пости, які підтримували кремлівську політику, включаючи виступи путіна 2014 року щодо анексії Криму в Україні.

За словами дослідника фішингу та дезінформації Джона Скотт-Рейлтона із Citizen Lab, Зарубіна тусувалася у всіх аналітичних центрах Вашингтона. Мала хист до зустрічей з офіційними особами США і навіть була присутня на деяких протестах проти росії. Лише минулого тижня вона виступала на заході на Парламентському пагорбі в Канаді.

Він зазначає, що Номма Зарубіна збирала світлини з теперішніми та колишніми посадовцями, як якщо б це були покемони. Приховуючи свої справжні наміри під маскою благочинної організації, вона часто відвідує різноманітні події разом із відомими вигнанцями з Росії та представниками з України. Більш того, Зарубіна активно бере участь у численних зустрічах...

За її твердженням, співробітник ФСБ таємно доручив їй зустрічатися з певними людьми та збирати про них інформацію...

У бесіді з програмою "Сибір. Реалії" на "Радіо Свобода" Зарубіна спростувала інформацію про свою співпрацю з ФСБ, проте підтвердила, що наприкінці 2020 року її контактувала російська розвідувальна служба.

Вона поділилася, що її змусили зустрітися з офіцерами ФСБ у Томську, де обговорювалися її особисті переживання, після чого на неї почали стежити. Зарубіна зазначила, що у квітні 2021 року вона також зв'язалася з ФБР для налагодження співпраці, обмінюючись думками на різні теми, включно з Україною, і продовжувала регулярні зустрічі з ними.

Згідно з висловлюваннями Зарубіної, вона була здивована арештом з боку ФБР: "Я вважала, що між нами склалися добрі стосунки, адже я надавала їм допомогу. Не могла уявити, що вони звернуться до моїх даних проти мене".

Вона переживає за можливість помсти з боку російських розвідників, вважаючи, що вони не були в курсі її співпраці з американськими властями. "Це вже не просто фальшиві свідчення, для них це справжня зрада", - зауважила вона.

"Радіо Свобода" підкреслює, що ситуація із Зарубіною виявляє ускладненість сучасних шпигунських операцій та впливових процесів. Її можливе подвійне залучення до російських і американських розвідок вказує на неясність між співпрацею та підривною діяльністю. Інформація про її стажування в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS) у Вашингтоні, а також її зв'язки з опозиційними діячами, додають глибини до цієї історії.

Попри те, що Зарубіна зменшує ймовірність депортації, вказуючи на те, що її донька народилася в США, ця ситуація слугує випробуванням для американської судової системи у розгляді справ, пов'язаних із діяльністю іноземних розвідувальних служб.

Однак, як зазначає Джон Скотт-Рейлтон, перед хвилею дописів про участь у заходах у Вашингтоні та зустрічах з опозиційними політиками можна натрапити на численні пости, що рекламують різноманітні пастки для тих, хто прагне до стильного життя. Але якщо заглибитись у цю тему, можна виявити цікаві деталі, наприклад, фотографію, яка засвідчує завершення магістратури російського факультету національної безпеки Зарубіною.

Люди звернули увагу на те, що Зарубіна в 2019 році отримала книгу з підписом Білла Бернса.

Сьогодні він займає посаду директора ЦРУ. Цю позицію міг би обійняти будь-хто. Проте, на думку Джона Скотта-Рейлтона, варто пам'ятати, що аналітичні центри, автограф-сесії та клуби випускників створюють середовище, що багате на можливі цілі.

Експерт зазначає, що ситуації, схожі на випадок Зарубіної, підкреслюють, що спостереження, яке слугує основою для репресій за межами країни, може проявлятися у різних формах, зокрема через інфільтрацію.

Читайте також