Політичні новини України та світу

Які зміни відбудуться після ухвали Верховного суду Бразилії стосовно використання марихуани в особистих цілях?

Зображення, створене Global Voices. До вільного використання. Kindle Media/Pexels

У червні 2024 року Верховний суд Бразилії (STF, Supremo Tribunal Federal), найвища судова інстанція країни, ухвалив історичне рішення про декриміналізацію зберігання марихуани для особистого вжитку, що стало значним кроком у національній наркополітиці.

Постановка переосмислює юридичні аспекти споживання похідних продуктів канабісу, визначаючи ясні критерії для відокремлення комерційної діяльності від особистого використання. Відповідно до цього нововведення, зберігання невеликої кількості канабісу для власних потреб більше не буде вважатися правопорушенням. Це рішення може мати значний вплив на життя мільйонів людей у Бразилії.

Відповідно до нових норм судочинства, наявність до 40 грамів (приблизно 1,4 унції) або шести жіночих рослин марихуани, що дають шишки з ТГК та КБД, тепер класифікується як особисте використання. Це дозволяє провести чітке розмежування між споживачами наркотиків і їхніми продавцями.

Закон 11.343, прийнятий у 2006 році, який заклав основи Національної системи наркополітики, був підписаний під час першого терміну президентства Луїза Інасіу Лули да Сілви. Цей закон вже тоді визнавав різницю між споживачами наркотиків і їхніми торговцями. Проте, через відсутність чітких критеріїв для такої диференціації, рішення у кожному окремому випадку приймалися на розсуд правоохоронних органів та судів. Крім того, злочини, пов'язані з незаконним обігом наркотиків, сприяли значному збільшенню кількості ув'язнених у Бразилії.

Габріелла Аріма, правозахисниця з Правової мережі за реформу наркополітики (Rede Reforma), поділилася своїми думками з Global Voices:

O que deveria servir como uma salvaguarda ao usuário acabou gerando o efeito inverso. Juízes e delegados tomavam decisões sobre o enquadramento e o processamento do indivíduo como usuário ou traficante, levando em conta fatores subjetivos, como a natureza e a quantidade da substância apreendida, o contexto e as circunstâncias da ocorrência, além de aspectos sociais e pessoais, como o histórico criminal. Essa abordagem abria espaço para que moralismos e preconceitos pessoais interferissem nas decisões, em detrimento de critérios técnicos e científicos.

Те, що мало б захищати споживачів, мало протилежні наслідки. Судді та поліцейські вирішували, як розглядати справу кожної окремої людини -- як споживача або як дилера -- базуючись на суб'єктивних факторах, таких як тип і кількість речовини, місце й умови, в яких відбулося затримання, а також особисте і соціальне походження звинувачених, включаючи судимості. Це призводило до того, що на рішення впливали особисті упередження та моральні судження, а не наукові чи технічні критерії.

На думку Аріми, нова постановка пропонує більш об'єктивні критерії для оцінки, чи призначений канабіс для особистого вживання в подібних ситуаціях, і вона вважає це кроком уперед.

Опитування, яке було проведене в 2015 році компанією Fiocruz (Фонд Освальдо Круза, один з провідних науково-дослідних центрів Латинської Америки) спільно з Бразильським інститутом географії та статистики (IBGE, Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística), і оприлюднене в 2019 році, виявило, що 7,7% людей у віці від 12 до 65 років вживали марихуану. Проте, згідно з даними дослідницького інституту Datafolha за 2023 рік, кожен п’ятий бразилець повідомив, що вживав канабіс бодай один раз у своєму житті.

Організації, такі як НПО Conectas і Rede Reforma, вважають, що декриміналізація є ключовим етапом у подоланні проблеми перенаселеності в'язниць та насильства, пов'язаного з наркотиками, яке особливо сильно торкається чорношкірого населення та менш забезпечених районів.

Однак, фахівці, які брали участь в опитуванні Global Voices, акцентували увагу на тому, що ця ухвала не охоплює всіх аспектів проблеми. Вони також наголосили на важливості завершення так званої "війни з наркотиками" — політики заборони, що визнається недостатньо ефективною.

Міро Ролім, соціальний педагог, який працює у сфері зниження шкоди від наркотиків, директор Бразильської мультидисциплінарної асоціації з вивчення наркотиків та член Бразильської мережі з прав людини та зниження шкоди, з обережністю ставиться до змін. Він каже:

Рішення Верховного суду було ухвалене занадто пізно для вирішення проблеми, що встигла завдати непоправної шкоди соціальній структурі Бразилії. Я бачу реалії вулиць -- інвестицій в освіту бракує, а політика заборони все ще залишається основним правилом.

Члени Верховного суду Бразилії наголосили, що їхнє рішення не означає легалізації вживання марихуани, яке залишається поза законом. Декриміналізація передбачає, що покарання за вживання буде адміністративним, а не кримінальним. Це означає, що якщо хтось буде затриманий із 40 грамами марихуани, поліція має право їх зупинити, але не може заарештувати.

Дослідження Інституту прикладних економічних досліджень вказує на те, що декриміналізація канабісу може зменшити кількість ув'язнених у Бразилії на 1,0-2,4%, що потенційно заощадить для системи від 262 до 591 млн бразильських реалів щорічно (від 46,6 до 105 млн доларів США).

За абсолютними показниками Бразилія займає одне з провідних місць у світі за кількістю ув'язнених, поступаючи лише Китаю та США. У країні більше 850 тисяч осіб перебувають у тюрмах, і близько 25% з них засуджені за злочини, пов'язані з наркотиками. Відповідно до даних 2023 і 2024 років, приблизно 19 тисяч людей затримані за зберігання до 100 грамів марихуани, а понад 8,5 тисяч – за зберігання лише 25 грамів.

У Бразилії покарання за споживання марихуани було узаконене у 1976 році. У статті новинного агентства UOL зазначається, що марихуана, ймовірно, з'явилася в країні ще в 1549 році і протягом багатьох десятиліть потому класифікувалася як продукт, що "представляє інтерес для колонії", перш ніж була криміналізована в 1830 році міською палатою Ріо-де-Жанейро, яка почала "карати рабів та інших осіб" трьома днями ув'язнення або биттям батогом. Загальнонаціональна заборона набула чинності лише в 1938 році.

Голова Верховного суду Луїс Роберто Баррозо зазначив, що новий вердикт може бути застосовано заднім числом в інтересах підсудного. Це означає, що особи, засуджені за зберігання невеликої кількості марихуани, матимуть можливість подавати заяви на перегляд своїх вироків.

У серпні Вищий суд правосуддя (STJ, Superior Tribunal de Justiça) застосував нову практику й виправдав особу, ув'язнену за зберігання 23 грамів марихуани.

Попри ухвалу Верховного суду, фахівці вказують на те, що у населення Бразилії досі існує нестача широких знань про психоактивні препарати.

Хоча це рішення безсумнівно є кроком уперед, експерти стверджують, що Бразилія все ще потребує належного регулювання в сфері виробництва та розподілу канабісу. Важливо також створити програми підтримки для споживачів та ініціативи в освіті, які уникатимуть стигматизації. Ролім підкреслює:

É inerente à sociedade o desejo de experimentar com a mente, mas é essencial educar sobre quem pode não estar apto para isso, os riscos envolvidos, as melhores formas de consumo e onde buscar assistência. A educação sobre o uso de drogas não deve ser direcionada apenas aos jovens, mas deve abranger toda a sociedade, incluindo profissionais de segurança, comunidades e trabalhadores da saúde.

Суспільна тяга до експериментів з підсвідомістю є цілком нормальною, але надзвичайно важливою є інформативна діяльність, що пояснює, кому це може бути небажаним, а також ризики, правила використання і куди можна звернутися за підтримкою. Освітня робота щодо наркотиків повинна охоплювати не лише молоде покоління, а й усю громаду, включаючи правоохоронні органи, місцеві спільноти та представників сфери охорони здоров'я.

Останні реформи в наркополітиці країн, таких як Уругвай, ставлять під сумнів традиційні заборонні методи. Наприклад, Португалія впроваджує стратегії, що акцентують увагу на охороні здоров'я громадян та дотриманні прав людини, в той час як Австралія проводить експерименти з терапевтичним застосуванням психоактивних речовин.

"Консервативна точка зору стверджує, що вживання марихуани може спонукати до вживання більш небезпечних наркотиків. Проте я вважаю, що дебати навколо марихуани насправді сприяли глибшому усвідомленню потенціалу психоактивних речовин для покращення індивідуального та соціального здоров'я і добробуту", - зазначає Габріелла Аріма.

Нещодавні наукові дослідження свідчать про те, що психоделічні речовини можуть мати позитивний вплив на терапію таких розладів, як депресія, посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), генералізований тривожний розлад та залежність від наркотичних засобів.

З 2014 року, завдяки погодженню бразильського регулятора охорони здоров'я (Anvisa), в Бразилії дозволено імпортувати препарати на основі КБД, отриманого з канабісу, для лікування певних захворювань, зокрема судом. Однак, ці медикаменти залишаються дорогими і недоступними для більшості населення.

У грудні 2019 року держава вжила важливих заходів, дозволивши, зокрема за підтримки Anvisa, виробництво та імпорт медичних продуктів на основі канабісу. Крім того, були розроблені рекомендації щодо маркетингу, призначення, розповсюдження, контролю та нагляду за цими препаратами. Ці нововведення суттєво спростили доступ пацієнтів до таких ліків у аптеках.

Читайте також