Які фактори перешкоджають Європейському Союзу зменшити свою залежність від Сполучених Штатів в сферах безпеки?

Нові зобов'язання НАТО створюють серйозні стратегічні виклики для Європи. Оскільки саме США визначають умови, вирішувати, чи виконує Європа свої обов'язки, будуть Дональд Трамп і його наступники.
Ситуація ускладнюється тим, що країни Європи зобов'язалися витрачати 5% свого ВВП на оборонні потреби, не отримавши при цьому жодних відповідних гарантій від Сполучених Штатів.
Це рішення може призвести до посилення ізоляціонізму в США: якщо Європа не дотримається своїх зобов'язань, це стане підставою для Вашингтона зменшити підтримку. А в разі виконання обіцянок, Сполучені Штати можуть заявити, що європейцям вже не потрібна американська допомога. Це типовий приклад "замкнутого кола".
Але й просто збільшення витрат на оборону недостатньо для вирішення стратегічних питань ЄС.
Про проблему залежності Європи від США читайте в колонці спецрадника Верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки (2020-2024) Закі Лаїді Подолати залежність від США: чи здатна Європа самостійно подбати про свою безпеку. Далі - стислий її виклад.
За словами автора колонки, думка про те, що збільшення витрат на оборону саме по собі вирішить стратегічні проблеми ЄС, є вкрай хибною.
"Узгодження оборонних бюджетів для уникнення дублювання та марнотратства буде складним. І досі немає згоди, чи варто спрямовувати кошти лише до європейських компаній, адже чимало європейців досі переконані: тісні зв'язки зі США гарантують підтримку", - пише Закі Лаїді.
Отже, він вважає, що більша частина початкових витрат, ймовірно, буде спрямована на американські фірми, які більш підготовлені до швидкого постачання необхідного озброєння.
Дублювання закупівель і марнотратство - це далеко не всі проблеми, попереджає спецрадник Верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки (2020-2024).
Наприклад, проєкт Future Combat Air System (FCAS) (найамбітніша спільна програма створення бойового літака в Європі, що об'єднує Dassault, Airbus і Indra) стикається з дедалі більшими напруженнями між Dassault та Airbus.
Лаїді наголошує, що ця напруженість створює невизначеність щодо майбутнього програми, підкреслюючи глибокі індустріальні суперечності в оборонному співробітництві Європи.
Крім того, численні європейські уряди висловлюють занепокоєння, що надмірно сміливі дії щодо автономії можуть лише пришвидшити відхід Трампа від європейських справ. З цієї причини закупівлі військової техніки часто відображають прагнення уникати конфлікту з США, - зауважує автор статті.
На його думку, європейці намагаються уникати навіть уявлення про те, що Сполучені Штати можуть коли-небудь переслідувати цілі, які суперечать інтересам Європи.
"Усе це вказує на політичну нестійкість Європи та її побоювання", - зазначає екс-спеціальний радник.
Кая Каллас, головний представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та безпеки, уособлює домінуючий підхід: критикувати США публічно недопустимо. Президент Європейської ради Антоніу Кошта, з моменту свого обрання у 2024 році, в основному утримується від висловлювань з важливих питань безпеки.
Комісар з оборонних питань Андрюс Кубілюс є одним з небагатьох, хто усвідомлює важливість підготовки Європи до незалежного захисту. Проте навіть він не заглиблюється у детальний розгляд політичних і стратегічних наслідків цього кроку, зокрема в аспектах ухвалення рішень та здійснення закупівель.
"Перші два роки війни в Україні посилили позиції Європейського Союзу, проте сучасна політика Сполучених Штатів виявила непростий факт: найбільше занепокоєння Європи полягає в реальній незалежності", – підсумовує спеціальний радник Верховного представника ЄС з питань зовнішніх справ і політики безпеки (2020-2024).