Політичні новини України та світу

Які кроки необхідно здійснити для подолання кризи у взаєминах зі Сполученими Штатами?

Петро Порошенко на тлі різкого загострення у стосунках між владою України та адміністрацією президента США Дональда Трампа закликав перейти від емоцій до раціональних дій, щоб подолати небезпечну для України міжнародну кризу

"Як політик очевидно я мав би приєднатися до потужного хору критики на адресу Трампа, щоби зняти свою порцію вершків. Але як державний діяч вважаю за потрібне запропонувати перейти від бурхливих емоцій до розсудливого раціо. Час нарешті починати дорослу розмову і робити аналіз ситуації, щоб зрозуміти, як нам подолати кризу у стосунках з нашим основним стратегічним партнером -- Сполученими Штатами Америки. Вони залишаються для нас ключовою ланкою порятунку держави. І ми ризикуємо це партнерство втратити. А це, своєю чергою, суттєво ускладнить становище України у війні з росією", -- вважає п'ятий президент.

Порошенко зазначає, що як Макрон, так і Стармер, а також Зеленський визнали: без підтримки Америки досягнути перемоги неможливо, адже інакше доведеться зосереджуватися на рейтингах, що є абсолютно недоречним. В умовах такого контексту постає важливе питання: як врятувати ситуацію і що Україні слід робити далі. Вражає, як швидко та демонстративно відбулося відходження від стратегічного плану до оцінки рейтингів, які, на жаль, чомусь стали пріоритетними, хоча насправді займають останнє місце у списку важливих питань.

"Перше, що потрібно зробити, - це припинити спілкування з американцями у форматі публічних дебатів, адже така суперечка явно не йде на користь Україні, незалежно від того, наскільки переконливими є аргументи. Діалог з Трампом вимагає дипломатичної майстерності, терпіння та обачності, щоб уникнути реакцій на кожне його висловлювання. Я працював з ним три роки і знаю, про що говорю. Подумайте, як вправно лідери Канади, Мексики, Данії та навіть Панами досягли своїх цілей у переговорах з Трампом, незважаючи на його шокуючі заяви. Зверніть увагу, як обережно намагається знайти підхід до нього президент Франції. Всі вони вміють контролювати свої емоції", - зазначає Петро Порошенко.

"По-друге, уряду необхідно провести аналіз помилок і визначити, який з п'яти-шести "впливових" керівників не спромігся на належну побудову відносин з новою американською адміністрацією. Хто, замість того щоб налагодити зв'язки, їх зруйнував? Тепер проблеми в спілкуванні з Вашингтоном стали викликом для всього нашого суспільства," -- зазначає лідер партії.

"Порошенко зазначив, що наша команда вже в жовтні, листопаді, грудні та січні піднімала питання щодо проблеми комунікації між українською владою та командою Трампа. Нас не тільки не вислухали, але й продовжували намагатися перешкоджати парламентським поїздкам опозиції."

Третій пункт: саме тому важливо створити команду професійних переговорників для діалогу як зі Сполученими Штатами, так і з Європейським Союзом, оскільки їхня роль і вплив безперечно зростають. Хоча я не бачу навіть теоретичної можливості, що Європейський Союз, при всій повазі, зможе забезпечити нас такими обсягами військової техніки, як це роблять Сполучені Штати. Якщо у влади є якісь розрахунки, нехай вони їх представлять і заспокоїть суспільство, — підкреслює Петро Порошенко.

"По-четверте, необхідно посилити роль міжпарламентської дипломатії та загалом парламенту. Я готовий вирушити як до Брюсселя, так і до Вашингтона, аби змінити ситуацію на краще. Це мають бути інші депутати, професійні дипломати з значним досвідом, впливові представники громадянського суспільства. Зверніть увагу, яких авторитетних особистостей делегували на переговори американці і росіяни," -- підкреслює п’ятий президент.

Незважаючи на те, що антиконституційні санкції Зеленського ставлять під загрозу реалізацію моєї програми фінансової підтримки Збройних Сил (мається на увазі незаконна блокада платежів та оборонних закупівель), минулого тижня я відвідав два фронтові напрямки: під Покровськом і під Курщиною. Я вважаю, що настав час для термінової зустрічі Президента та військового командування з лідерами парламентських фракцій. Ситуація на фронті залишається вкрай складною, і якщо врахувати геополітичні виклики та ризики, вона може розвиватися в негативному напрямку, -- попереджає Порошенко.

"І нарешті перейдемо до найважливішого. Монополія Офісу на владу над парламентом, позбавленим реальної суб'єктності, вичерпала себе. Сьогодні нам потрібно зміцнення та новий рівень внутрішньої єдності. Час говорити минув. Замість декларацій і відео нам потрібні конкретні дії. Ясно, що необхідно створити коаліцію уряду національної єдності з професійними міністрами, виключивши з процесу п’яту колону Кремля – ОПЗЖ. Залиште за собою мову єдиного марафону і розпочніть чесну розмову з суспільством, адже саме політика бравади і некомпетентності привела нас до нинішньої ситуації. Це лише зміцнить нашу країну та єдність українців, що особливо важливо в умовах, коли ми не можемо провести вибори, допоки не буде миру," – підкреслив Порошенко.

Отже, у відповідь на кризу необхідно зробити висновки та внести зміни. Професійний підхід до дипломатії та управління державою є вкрай важливим. Загроза суверенітету та незалежності є критичною, тому дії потрібно вживати терміново. Час на помилки вичерпано. Потрібно нарешті зупинити втрати людей, територій і часу, - підкреслює Петро Порошенко.

Читайте також