Політичні новини України та світу

Які коментарі надходять з Німеччини щодо ракетного удару Росії по Україні, здійсненого за допомогою ракети "Орешник"?

На відміну від канцлера Німеччини Олафа Шольца, який охарактеризував використання Росією експериментальної гіперзвукової ракети середньої дальності "Орешник" у війні проти України як "жахливу ескалацію", німецькі медіа та військові аналітики виявилися більш стриманими у своїх оцінках. Зокрема, видання Tagesspiegel наводить думку колишнього посла України в США Валерія Чалого, який вважає, що Москва не має іншого виходу, як реагувати на удари українських збройних сил по своїх цілях, здійснені американськими та британськими ракетами малої дальності.

"Остання ескалація конфлікту наочно демонструє, наскільки ця війна є небезпечною," - зазначив Олаф Шольц у п'ятницю, 22 листопада. Він також підкреслив, що аналогічна ситуація спостерігається з участю військових Північної Кореї у бойових діях на стороні Росії, а також з тими, хто "гине заради імперських амбіцій Путіна".

У цьому контексті канцлер знову підкреслив свою позицію щодо відмови у постачанні Україні крилатих ракет TAURUS та надання дозволу на використання німецької зброї для атак на російські цілі. "Лише з СДПН, - зазначив Шольц під час зустрічі з представниками своєї партії, - можна знайти баланс між обачністю та виразною підтримкою України в цій складній ситуації".

Газета Berliner Morgenpost зазначає з цього приводу: "Це вже друга демонстрація сили за короткий проміжок часу. Нещодавно він (Путін. - Ред.) зробив доктрину використання ядерної зброї Росією ще більш загрозливою. Поріг ризику знижується. Ті, хто на боці України, можуть зіткнутися з небезпекою глобального конфлікту. Ось який посил".

Ознайомтеся також: Росія завдала удару по Україні новим типом балістичних ракет: які факти відомі?

Автор цієї публікації, ймовірно, поділяє думку Валерія Чалого, який охарактеризував запуск "Орешника" як "психологічну операцію". Як зазначає колишній посол у США, з військової перспективи використання такої ракети без ядерної боєголовки є малозначущим через її значну дальність і низьку точність.

Berliner Morgenpost зазначає, що, згідно з твердженнями Путіна та оцінками західних аналітиків, мова йде про експериментальний вид ракети: "Ця зброя може бути представлена лише в обмеженій кількості, оскільки її використання є вкрай витратним способом ведення бойових дій".

"Росія намагається шляхом застосування такої ракети привернути загальну увагу, - пише щодо цього газета Frankfurter Rundschau. - Але в цьому конфлікті такі ракети не відіграватимуть вирішальної ролі".

Німецький військовий аналітик Фабіан Гофманн з Осло, що займається дослідженнями ракетних технологій, вважає, що виключно військова ефективність використання "Орешника" є обмеженою. Він зазначає, що в Росії існують більш ефективні та економічні засоби для досягнення подібних цілей, як, наприклад, у Дніпрі.

"У цій атаці, - вважає Гофманн, - йшлося переважно про політичний сигнал Заходу, Європі й американцям, покликаний показати, що така система озброєнь, яка була застосована в неядерному виконанні, може бути завтра або післязавтра оснащена ядерними боєголовками". І це, додає експерт, не що інше, як "брязкання ядерною зброєю", що Кремль робить уже протягом кількох років, щоб змусити Захід відмовитися від подальшої підтримки України.

У контексті можливостей української протиповітряної оборони щодо знищення ракет типу "Орешник", Фабіан Гофманн висловлює певну обережність. За його словами, американські системи Patriot, що використовуються українськими збройними силами, розроблені для перехоплення балістичних ракет короткої та середньої дальності, тому теоретично здатні знищувати і ракети на кшталт "Орешника". Однак експерт зауважує, що кут атаки і, головне, швидкість польоту цієї ракети є вищими, ніж, наприклад, у "Кинджала", який також належить до середньодальніх ракет і піддається загрозі з боку системи ППО Patriot.

Ознайомтесь також: Європейські ЗМІ про ракетний удар Росії, відомий як "Орешник": Це не має жодного впливу.

Гофманн стверджує, що "Орешник" посилює загрозу ракетного удару з боку Росії для України. Проте, як і багато інших західних аналітиків, він вважає, що арсенал таких ракет у Росії є досить обмеженим, а сама ракета є вдосконаленою версією старої РС-26 "Рубіж". "Виробничі потужності Росії настільки перевантажені, - зазначає він, - що країна навряд чи зможе розробляти та виготовляти нові ракетні системи у значних обсягах".

Експерт з безпеки та фахівець з питань Росії з Університету Бонна Франк Умбах (Frank Umbach) своєю чергою нагадує, що Росія вже має гіперзвукові ракети, зокрема "Кинджал", які вона вже застосовувала у війні проти України. І українці навчилися їх збивати. Тож заяви Путіна про невразливість "Орешника" Умбах вважає пропагандою, якій не варто довіряти.

Водночас він звертає увагу на ту обставину, що ракети "Орешник", власне, розраховані на оснащення ядерними боєголовками і таким чином є частиною російського стратегічного потенціалу. "Тому можливості Москви використовувати ці ракети для ведення конвенційної війни дуже обмежені, адже вони є свого роду останнім арсеналом, який створений для військового залякування США та інших країн, які мають ядерну зброю", - констатує Умбах.

Читайте також