Санкційний тиск: яким чином G7 може примусити Кремль до переговорів?

Про обмеження, які обговорюють у Канаді міністри фінансів країн G7. Від України участь бере очільник Мінфіну Сергій Марченко. Київ пропонує знизити стелю ціни на російську нафту до 30 доларів за барель, тоді як Євросоюз вважає реальнішою позначку в 50 доларів.
Які успіхи вже були досягнуті в обмеженні економічних можливостей агресора, і чому зниження цінового ліміту на російську нафту може не дати очікуваних результатів? Про це розповімо далі.
Майже три місяці на підготовку і новий 17-й пакет санкцій проти росії затвердили. Він має посилити тиск на агресора, щоб підштовхнути його до мирних переговорів, каже топдипломатка ЄС.
Кая Каллас, головна представниця Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та безпеки:
Єдиний вихід – підвищити тиск на Росію, аби вона дійсно погодилася на переговори. Сьогодні ми затвердили новий пакет санкцій, який, зокрема, націлений на тіньовий флот Москви.
Близько 190 танкерів, які здійснюють незаконні перевезення російської нафти, були внесені до чорного списку Європейського Союзу. Це стало найбільшим розширенням санкцій, що призвело до збільшення загальної кількості суден під обмеженнями до майже 350. Окрім того, нові заходи вплинули на кілька великих російських енергетичних корпорацій, а також на окремих осіб і підприємства, що належать до військово-промислового комплексу.
Ірина Іванова, журналістка:
Велика Британія запровадила нові санкції проти Росії, тоді як Сполучені Штати досі не зробили цього. Хоча існувала домовленість між європейськими країнами та США про посилення економічного та фінансового тиску у випадку, якщо Росія не погодиться на припинення вогню. Проте пакет санкцій, підготовлений сенаторами Річардом Блюменталем і Ліндсі Ґремом, все ще чекає на розгляд у Конгресі.
Європейські країни продовжують сподіватися на те, що зможуть переконати Сполучені Штати збільшити тиск на Росію. Зокрема, Німеччина активно займається цими переговорами. Однак, якщо досягти угоди з американцями не вдасться, Європейський Союз готовий самостійно продовжувати тиснути на Москву, зазначає Каллас.
Кая Калас, високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики та безпеки:
Ми потребуємо підтримки кожного учасника, і ми усвідомлюємо, що Сполучені Штати також розробляють санкції проти Росії в разі відсутності угоди про перемир'я. Ми наочно бачимо, що такої згоди немає. Безумовно, ми є демократіями, і це вимагає часу і зусиль. Проте, я не вважаю, що у нас є альтернатива. Нам необхідно посилити тиск.
Тим часом у Брюсселі почали підготовку до нового, 18-го пакету обмежень. До нього мають увійти санкції проти російської енергетики, банківського сектору і зменшення ціни на російську нафту. Україна пропонує знизити стелю вдвічі - з 60 доларів за барель до 30. Про це міністр закордонних справ України говорив із європейськими дипломатами в Брюсселі.
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України:
Ми порушили питання про обмеження ціни на російську нафту. Я озвучив цифру, яку ми вважаємо виправданою, українська сторона, 30 доларів. Ми представили наше бачення щодо інших санкційних кроків. Ми зараз на тому етапі, коли спільними зусиллями ми можемо завдати руйнівного удару по економіці росії, тим самим змусивши їх до миру.
Ціновий ліміт у розмірі 30 доларів за барель зменшив доходи агресора приблизно на 40%. Ці дані надає Центр досліджень енергетики та чистого повітря. Проте, на думку аналітика Петрас Катінаса, це обмеження не матиме ефекту, якщо не буде вжито заходів проти тіньового флоту та обходу санкцій.
Петрас Катінас, експерт-аналітик та співавтор дослідницького звіту щодо експорту енергоресурсів з Росії:
Я не стверджую, що політика сама по собі є негативним явищем, але ключовою проблемою залишається необхідність боротьби з тіньовим флотом. Спочатку потрібно покращити систему моніторингу та контролю, адже зараз усе базується на "чесному слові". Страхова компанія запитує: "Чи придбали ви цю нафту за 60 доларів?" Відповідь звучить: "Так, за 60". Якщо ми не вирішимо ці питання, то обговорення цінової стелі не має сенсу. Навіть якщо встановимо ціну в один долар за барель – це не дасть результату.
Станом на сьогодні, за оцінками Центру, в тіньовому флоті Росії налічується більше ніж 500 танкерів. Ці судна відповідають за транспортування приблизно 70% російської сирої нафти. Для досягнення ефективного удару по економічним основам агресора, як вважає Катінас, важливо, щоб Європейський Союз, Великобританія та США діяли скоординовано, вводячи однакові санкції щодо тих самих суден.