Політичні новини України та світу

"Розпад Росії був би справжнім подарунком", - заявив колишній радник командувача армії США в Європі.

Кореспондент з особливими повноваженнями LIGA.net

Дональд Трамп, якщо знову обереться президентом, може повернути США до періоду ізоляціонізму. У найближчі роки американські політики, ймовірно, зменшать увагу до загрози з боку Росії. Це спонукає Україну та її союзників вже зараз розробити "трампостійний" стратегічний план для протидії російській агресії, яка може призвести до Третьої світової війни.

"Для України та НАТО необхідно розробити стійкий до трампізму план. Можливо, навіть такий, що не підлягає впливу з його боку", - зазначив у кулуарах Київського міжнародного економічного форуму Марк Войджер, колишній спецрадник командувача армії США в Європі та старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики у Вашингтоні, у коментарі для LIGA.net.

Як політика Трампа може вплинути на війну в Україні та якими є ключові ризики?

- Якщо дивитись з погляду глобальної безпеки, чого ви очікуєте від президентства Дональда Трампа?

- Я не керуюся тільки словами Трампа. Краще аналізувати події. Історія - найкращий вчитель.

Якщо порівнювати слова та дії Трампа, впевнений: він поступово виконуватиме свій план повернути Республіканську партію й американську зовнішню політику до епохи ізоляціонізму.

Класична Республіканська партія виступала як символ сильної Америки, що активно підтримує демократію по всьому світу та протистоїть диктаторським, авторитарним і тоталітарним режимам. Однак, на жаль, ми спостерігаємо повернення до політичних тенденцій 1920-х років, коли позиції Республіканської партії були ізоляціоністськими та антиміграційними. Це призвело до зниження її впливу і стало каталізатором економічної кризи 1929 року.

Америка не може вважатися великою, якщо залишатиметься ізольованою за океаном. Її велич сформувалася в момент, коли країна активно включилася у процеси відновлення післявоєнного світу. Це суперечить концепції ізоляціонізму, яка не сприятиме покращенню ані політичної, ані економічної ситуації в державі.

- До чого це може призвести?

- У світі, де панує відсутність безпеки, диктатори та агресори виходять на поверхню, активізуючи свої агресивні дії.

Я глибоко занепокоєний можливістю того, що Трамп може вести США в цьому напрямку. Безумовно, щодо стримування Китаю він дотримуватиметься жорсткої позиції. Він продовжить підтримувати Ізраїль і займатиметься жорсткою політикою щодо Ірану.

Але стосовно Росії - маю сумніви. Трамп завжди м'якше поводився з Путіним.

Тому думаю, що йде епоха, коли протягом кількох років глобальний порядок буде не те щоб прямо руйнуватись, але змінюватися не у позитивному напрямку. Америка - це стрижень глобального порядку. Якщо США не братимуть активної участі у його забезпеченні, це стане великим викликом для глобальної безпекової системи.

Згідно з аналізом, представленим комісією з національної оборонної стратегії Конгресу США, Білий дім не зможе ефективно протистояти Китаю без належної підтримки союзників. Для того, щоб ця підтримка була максимально ефективною, партнери повинні зосередитися і не відволікатися на загрозу з боку Росії. Як такі оцінки впливають на уявлення про російську загрозу в США?

Не певен. Політична еліта Сполучених Штатів вважає, що найбільшим тривалим викликом для країни є Китай. Це, перш за все, пов’язано з його потужним військово-промисловим потенціалом і значною роллю в світовій економіці. У свідомості американських експертів економічні аспекти є ключовим елементом формули забезпечення майбутньої безпеки.

Вони споглядають на Росію з певною іронією. Кажуть, що так, агресія у них є, але ж варто врахувати, що економічні труднощі у них ніколи не закінчуються. Отже, Росія виглядає як загроза другого плану.

На мою думку, це не зовсім коректно. Сьогодні Росія виступає як основна сила, що ставить під загрозу глобальну безпеку. Вона є провідним агресором. Хоча Китай може спробувати захопити Тайвань, наразі він не відкривав війни. Натомість Росія вже вела військові дії. Китай обмежений своїми територіальними межами, тоді як Росія здатна дестабілізувати ситуацію в регіонах, що межують з її кордонами.

На запрошення Росії на території Європи вже беруть участь у бойових діях військові формування Північної Кореї. У певному сенсі це може розглядатися як не стільки Третя світова війна, скільки її підготовка. Україні в цій конфлікті відведена ключова роль на основному фронті.

Отже, ви вважаєте, що в даний момент американські еліти не розглядають Росію як суттєву загрозу, яку слід терміново усунути?

- Не зовсім так. Думки можуть бути різні. Є американці, які дуже люблять і цінують Україну. Те, що відбувається тут, для них - це фронт №1. Є американці, для яких війна в Україні - лише один із багатьох фронтів. Бо є ще Ізраїль, Іран, Китай, Північна Корея, Латинська Америка. Вони бачать, що у світі забагато загроз.

Серед тих, хто має подібні погляди, можна виділити радника президента США з національної безпеки Джейка Саллівана. Він та його однодумці оцінюють міжнародну ситуацію в дусі Кіссінджера і вважають, що важливо забезпечити баланс у глобальній безпеці. Їх турбує можливість розпаду Росії, оскільки це може призвести до зростання китайського впливу. Тому існує ймовірність, що вони або недооцінюють загрози, які походять від Росії, або не бажають, щоб вона розпалася, щоб не дозволити Китаю отримати вигоду з цієї ситуації.

Як на мене, розвал Росії став би величезним подарунком для всіх її сусідів. Це єдине, що може забезпечити сталий мир на кілька десятиліть. Це дасть можливість включити Україну до НАТО. Дозволить організувати захист Європи.

Потрібно проводити багато дипломатичної й інформаційної роботи, щоби пояснювати: війна в Україні - не звичайна, вона дійсно створює передумови для початку Третьої світової. Якщо не зупинити Путіна та/або російський режим зараз, наступними жертвами агресії стануть Польща чи країни Балтії. Тоді вже американські солдати будуть воювати і вмирати у Європі.

В даний час світ стикається з комплексною глобальною кризою, що охоплює кілька аспектів, які взаємопов’язані між собою. Це не просто ряд ізольованих проблем, а єдиний структурний виклик, що виникає внаслідок агресивних дій Росії та її союзників. Їхні дії здатні серйозно підірвати основи світової системи безпеки.

- Ви бачите у європейських політиків усвідомлення і готовність протидіяти Росії?

- Британці, думаю, добре це розуміють. Це їхня історична перспектива - протидіяти агресивним режимам. Якщо якийсь диктатор хоче тримати під контролем європейський континент - Гітлер, Сталін, Путін, - його треба зупинити.

Схоже, Франція вже теж почала оживати.

Проте для німецьких політиків згадка про "війни", особливо в контексті "війни з Росією", є не просто чимось забороненим, а справжнім психологічним жахом, який корениться в їхньому історичному досвіді. Цей аспект психології значно впливає на їхнє сприйняття ситуації, створюючи ілюзію можливості діалогу з Росією і уявлення про те, що європейська система безпеки не може бути реалізована без участі цієї країни.

Сусідні країни Росії — Балтійські держави, Польща, Румунія та Чехія — також мають чітке уявлення про ситуацію.

- Що потрібно, щоби зупинити Росію?

- Україні й НАТО потрібен трампостійкий план [із протидії Росії та її союзникам]. Навіть - трампонепробивний, хоча, напевно, такий неможливий.

Стратегія, що має на меті компенсувати можливу відсутність США в системі європейської безпеки або зниження їхньої зацікавленості в питаннях безпеки Європи.

Кремлівська влада навряд чи відмовиться від своїх намірів найближчим часом. Зрештою, система колись зазнає краху, і Росії можуть не вистачити ресурсів для продовження конфлікту. Але ми не можемо передбачити, коли саме це станеться. Римська імперія боролася за своє існування протягом трьох століть. Для нас навіть три десятиліття - це значний проміжок часу. Це ціле життя для нового покоління. Ми не можемо дозволити собі втратити це покоління в умовах війни.

Читайте також