"Росія має понести відповідальність перед народом Сирії." Держдепартамент прокоментував ситуацію з російськими базами в Сирії.

Метью Міллер, представник Державного департаменту Сполучених Штатів.
США наразі не мають інформації про статус російських баз в Сирії та що з ними може зробити нова сирійська влада, але переконані, що на їхнє майбутнє вплинуть руйнівні дії Москви за останні десятиліття. Про це сказав речник Державного департаменту США Метью Міллер під час брифінгу в понеділок, 9-го грудня.
"Безумовно, Росія має з чим зіштовхнутися, коли йдеться про сирійський народ", - зауважив Міллер.
"Ви були свідками того, як Росія підтримує жорстокий режим, який забрав життя сотень тисяч невинних мирних жителів Сирії; режим, що застосовував хімічну зброю проти власного народу. Ви спостерігали, як російська влада завдавала удари по цивільному населенню Сирії. І тепер ви стали свідками того, як Росія надає притулок жорстокому тирану, який несе відповідальність за ці напади (Башар аль-Асад - ред.). Тому, безумовно, Росія повинна буде відповідати перед людьми всієї Сирії", - підкреслив представник Держдепартаменту.
За словами Міллера, всі згадані фактори матимуть вплив на рішення нової влади щодо російських військово-морських баз, що залишилися в Сирії. Важливо, щоб остаточне слово належало сирійському народу, підкреслює представник.
"Не буде дивиною, якщо громадяни Сирії почнуть порушувати ці питання, коли йтиметься про російські військові об'єкти, які залишаються на їхній території. Щодо ставлення США до цих баз, то, врешті-решт, саме сирійський народ має ухвалювати рішення, а не американські політики. Проте, я сумніваюся, що вплив Росії через ці бази в Сирії мав інший характер, окрім як катастрофічного для сирійців протягом останніх 10-12 років," - зазначив Міллер, коментуючи позицію Вашингтона.
Основною причиною падіння режиму в Сирії представник Держдепу назвав послідовні санкції проти Дамаска та політика чинної адміністрації щодо послаблення головних прихильників Башара аль-Асада - Росії, Ірану та Хезболли.
"Якщо ви подивитеся на політику, яку ми проводили проти Ірану та Росії, і ви поєднаєте її з відсутністю будь-якої значущої політичної взаємодії Асада з його власним народом, то це те, що привело нас туди, де ми є сьогодні", - сказав речник Держдепу.
Щодо подальшої долі Асада, який зараз ховається в Росії, Міллер зазначив, що, окрім Міжнародного кримінального суду в Гаазі, диктатор також повинен відповісти перед судом свого народу в Сирії.
"Я маю підозру, що вимога сирійського народу буде почута, і вони захочуть, щоб [Башар аль-Асад - ред.] повернувся до Сирії та відповів за свої злочини перед судом. Це стане першим етапом судового процесу, який відбудеться в Гаазі", - зазначив Міллер.
В контексті можливих політичних відносин між США та Сирією Міллер зазначив, що Вашингтон "підтримує мирний перехід влади до легітимного сирійського уряду через інклюзивний процес, що має бути ініційований народом Сирії, відповідно до вимог резолюції Ради Безпеки ООН - 2254". Він підкреслив, що протягом цього перехідного етапу сирійський народ заслуговує на дотримання своїх прав і основних свобод, а також на захист і участь у всіх відповідних процесах.
"Відмова режиму Асада з 2011 року брати участь у політичному процесі, що міг би викликати довіру, а також його залежність від підтримки злочинних союзників, таких як Росія, Іран і Хезболла, для жорстокого придушення власних громадян, неминуче призвела до його падіння. Сьогодні надзвичайно важливо, щоб саме сирійський народ визначав майбутнє своєї країни," - наголосив Міллер.
Речник Держдепу також наголосив, що посадовці відомства зараз перебувають в регіоні та проводять консультації з ключовими партнерами.
Раніше Голос Америки інформував, що, за оцінками експертів, ліквідація Асада може стати не лише ударом по репутації Путіна, але й серйозною стратегічною поразкою. Військово-морська база, розташована в Тартусі, є єдиною базою Росії з тепловодними умовами за межами колишнього Радянського Союзу і надає Москві доступ до Середземного моря.