Політичні новини України та світу

Росія в Ер-Ріяді закликала США до виведення військ НАТО зі Східної Європи, повідомляє FT.

Американська делегація відмовилася виконати вимогу Москви, але немає жодних запевнень, що Вашингтон не погодиться на цей компроміс у майбутньому.

Росія використала перший раунд переговорів зі США в Ер-Ріяді щодо припинення війни в Україні, щоб вимагати виведення сил НАТО зі східного флангу альянсу.

Як повідомляє Financial Times, в європейських столицях з'явилися тривоги, що адміністрація Трампа може дійти згоди щодо підписання мирної угоди.

Керівник апарату президента Румунії і радник з питань оборони і національної безпеки Крістіан Діаконеску заявив, що американська делегація відхилила вимогу Москви. Проте немає жодних гарантій, що Вашингтон не піде на цю поступку російському диктаторові Володимиру Путіну.

"Наскільки мені відомо, обставини можуть змінюватися щогодини або щодня", - зазначив Дяконеску, коментуючи різку критику Дональда Трампа на адресу українського президента Володимира Зеленського та поступки американського лідера Росії ще до початку діалогу.

Румунський урядовець зазначив, що представники Росії на переговорах у Ер-Ріяді на початку тижня "не змогли переконати американську сторону" стосовно виведення військ НАТО. Додатково, заплановані візити лідерів Великої Британії та Франції до Вашингтона на наступному тижні мають на меті переконати Трампа не задовольняти цю вимогу Кремля.

"Проте останні кроки адміністрації Трампа на користь Москви – такі як виключення України з НАТО та обіцянка відновлення відносин між США і Росією – викликають занепокоєння у урядів країн-сусідів, які знаходяться на передовій східного флангу Альянсу, щодо намірів президента США", - зазначається в статті.

Неназваний високопоставлений чиновник з регіону сказав Financial Times, що вони не впевнені, що "їхній меседж доходить до адресата":

"Ми ретельно інформували Вашингтон на всіх можливих рівнях, але я не впевнений, що інформація доходить до Трампа. Тому ризики та занепокоєння залишаються: є побоювання, що Росія може ввести в оману Вашингтон, чинячи тиск на Україну."

Президент Росії вже тривалий час має на меті відновлення впливу своєї країни в Східній Європі, спираючись на угоди, досягнуті між США, Великобританією та Радянським Союзом під час мирної конференції в Ялті наприкінці Другої світової війни.

Президент Румунії Іліє Болоян після зустрічі зі своїм французьким колегою Еммануелем Макроном у Парижі прийшов до висновку, що європейські лідери у своїх контактах зі США наголошуватимуть на необхідності брати участь у будь-яких заходах з безпеки, що впливають на регіон. За словами Діаконеску, ситуація, що склалася зараз, "надзвичайно складна і серйозна".

Він застеріг молоде покоління європейців, які ніколи не переживали життя за залізною завісою, що цей час може стати сигналом до повернення до "воріт пекла".

"Черги за паливом, економічні труднощі, жінки, що втрачають життя в медичних закладах, люди без опалення... Двогодинні телевізійні ода вождю. Саме так виглядає реальність Ялти."

Румунський експерт у військовій сфері, колишній командувач Військово-морських сил та офіцер розвідки Санду-Валентин Матей зазначив, що Європа знову знаходиться на важливому етапі своєї історії. Він підкреслив, що континент має сили, щоб витримати виклики та запобігти новому порушенню своїх безпекових угод.

"Ми маємо стару російську ідею вилучити США з європейської архітектури безпеки і залишити східних європейців у розпорядженні [Росії] - в їхній сфері впливу. Досі відповідь США була "ні", але я переконаний, що Росія буде продовжувати. Це була їхня стратегія, їхня основна політика після приходу Путіна до влади", - додав аналітик.

На переговорах, що відбулися 18 лютого в Саудівській Аравії, Росія, окрім вимоги про виведення військ НАТО зі Східної Європи, також закликала Сполучені Штати розморозити свої активи та зменшити санкційний тиск. Як повідомляють засоби масової інформації, Кремль також наполягав на поверненні двох резиденцій у Нью-Йорку та Мериленді.

Також було відзначено, що делегація з Росії прибула до Ер-Ріяду з метою домогтися відновлення функціонування дипломатичних представництв і повернення російського дипломатичного майна в Сполучених Штатах.

Читайте також